Ztracený Caravaggio

Originální název: Lost painting - the quest for a Caravaggio masterpiece

Slovart - 2008
ISBN: 978-80-7391-075-4

Slovart (2008) 978-80-7391-075-4 245

Strhující příběh o pátrání po ztraceném Caravaggiově mistrovském díle se od mnoha thrillerů, které čerpají náměty z prostředí znalců umění, liší nejen tím, že tu není ohrožen ničí život a že nedojde k žádné katastrofě, pokud záhada nebude objasněna. Líčí totiž skutečné osudy skutečných lidí, našich současníků, kteří zde navíc vystupují pod svými pravými jmény. Studentka dějin umění Francesca Cappelletti tráví dlouhé hodiny v archivech, obrazárnách a knihovnách, aby našla dokumenty dokládající cestu obrazů staletími, nestor kunsthistoriků sir Denis Mahon je přesvědčen, že vynikající obrazy jsou oknem do historie, a restaurátor irské galerie odkrývá pod vrstvami prachu a nánosem let oslnivá díla. Všichni žijí pro svou práci, ale mají i své soukromé starosti. Před čtenářem se v kulisách Říma či Londýna odkrývá zvláštní svět historiků umění, ve kterém si však stejně jako všude jinde lidé pomáhají a potěší je úspěch druhých, ale kde zášť dokáže přetrvat po celý lidský život, žárlivé spory vedou k rivalitě a mohou ovlivňovat i osudy uměleckých děl. (Založil/a: skjaninka)

Košoun
  30. 6. 2013, 17:22
Narazil jsem na tuto knihu v Levných knihách a tématem mi připadala velice zajímavá. V průběhu času jsem se do ní zkoušel 3x začíst, ale ani jednou se to nepodařilo. Jestli selhal překlad, možná že až ne natolik zajímavé téma nebo špatný autor, netuším, ale pro mě zklamání.