Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Město smutku a radosti

83%
4 28
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Město smutku a radosti
Autor:
Originální název: Surun ja ilon kaupunki

Nejnovější vydání:
Hejkal - 2010
ISBN: 978-80-86026-48-0
Počet stránek: 189
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 50x v přečtených
v knihovně 18x v knihovně
k přečtení 23x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Hejkal (2010) 978-80-86026-48-0 189

Novela Město smutku a radosti se odehrává během jednoho jarního dne roku 1936 v Helsinkách. Sledujeme několik příběhů, zdánlivě izolovaných, které se však postupně začínají proplétat a jako barevné nitky vytvářejí fascinující obraz doby, kdy o Finsko a celou Evropu začínají bojovat dvě zrůdné ideologie. Představa lidských osudů jako částeček velikého obrazce se objevuje v řadě Waltariho děl. Vyjadřuje jeho přesvědčení, že život každého člověka je cenný, každý má na světě úkol a poslání, byť si jich sám třeba není vědom. V novele se objevují charakteristická znamení doby mohutný hospodářský rozvoj a na druhé straně krize, chudoba, snahy o rozvrácení stávajícího pokojného společenského řádu, ať přicházejí zleva nebo zprava, jaké bohužel vidíme i v současné Evropě. Zajímavější jsou však lidské osudy, které se v těch dobových kulisách odehrávají: dávný zločin, který se úspěšnému muži mučivě připomene ve chvíli, kdy to nejméně čeká, venkovan, který přišel o všechno a marně se snaží vybudovat si nový život, zoufalá láska bez budoucnosti... (Založil/a: Antonín)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jehlaspichlas
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 8. 2013, 12:21
Ačkoliv byl román napsán v roce 1936, přečetl jsem ho jedním dechem. Záleží však na překladu (jiný je z roku 1941, hýřící dnes už trapnými archaizmy anebo z roku 2010). Autor píše o skupině lidí, žijící své všední životy, dospívající a hledající na základě svých osobních názorů skutečné hodnoty. Osudy postav se v jejich platné současnosti nijak neliší od lidí 21. století. Řeší podobné problémy, akorát mají krapet jiný cíl a jiný způsob hledání radosti a štěstí.
ilon-a
40% 40% 40% 40% 40%
  25. 11. 2013, 21:58
Je pěkné, jak se prolíná několik lidských osudů dohromady, příběhy, které jsou postupně pomalu odhalovány a až na konci se dozvídáme, jak to tedy vlastně bylo, v čem je pointa každého příběhu.
Mínusem ale (pro mě) bylo, že ty příběhy byly odhalovány opravdu pomalu. :D Ztrácela jsem pak pozornost i zájem a příběhy se mi pletly. Kniha tak ve mně nezanechala žádný velký dojem, žádné velké pocity, emoce, jak si myslím, že mělo být účelem...
renen
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 10. 2012, 5:28
Pro mě celkově pěkná knížka.
Jelikož jsem si ale nečetl anotaci ke knížce předem, dost mě mátla jedna věc. A sice, nebyl jsem schopen tu knížku zasadit do nějakého období. Až teprve někde u konce jsem se jen mimochodem dozvěděl, že se děj odehrává někdy před 2. světovou válkou. To je tak, ono to sice nemělo podstatný vliv na to, co se v knížce odehrává, ale přesto to viselo trochu "ve vzduchu", co se času týče. Ještě tomu, bohužel, napomáhaly ruzné odkazy na historické souvislosti - spíše jen takové narážky - ale jelikož nejsem znalec finské historie, tak mě to dost mátlo. Ale, jak jsem psal, nebylo to podstatné...
Na druhou stranu, opět kvůli neznalosti čehokoliv o této knížce předem, byl moment spojování jednotlivých osudů dohromady velmi silný. Mimo to, tam bylo dost pasáží, které mě přinutili se zamyslet, např. vztahy mezi dospívajícíma dětma a rodiči.