Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Strašidelný dům

80%
4 19
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Strašidelný dům Originální název: A Haunted House and Other Short Stories

Nejnovější vydání:
Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1210-0
Počet stránek: 128
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 35x v přečtených
v knihovně 10x v knihovně
k přečtení 15x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2006) 80-207-1210-0 128

Slavná spisovatelka se rok před svou smrtí rozhodla vydat výbor z povídek, a rozšířit proto dřívější soubor Pondělí nebo úterý. Zamýšlený výbor nakonec uspořádal až Leonard Woolf a nazval jej Strašidelný dům (1944); vyšel česky r. 1982 jako Smyčcový kvartet. Naše edice se vrací jak k původnímu názvu, tak k plnému počtu povídek. Kratší texty psala Woolfová celý život, ale nikdy je nechápala jako těžiště své tvorby, byly pro ni spíše přípravami, skicami. V raných impresionistických povídkách (Skvrna na zdi, Zahrady v Kew) můžeme vidět studie k románu Jákobův pokoj. Texty Nenapsaný román, Okamžiky bytí a Dáma v zrcadle jsou třemi verzemi eseje Pan Bennett a paní Brownová. Povídky Nové šaty či Spojeni a odloučeni zas bezprostředně navazují na román Paní Dallowayová. Autorka mistrně zobrazuje přítomný okamžik, pomíjivé „zde“ a „nyní“. V těchto miniaturách se jí daří virtuózně zvěčnit pomíjivý okamžik, zachytit záchvěv světel a barev a podmanivě evokovat atmosféru.
Představitelka anglického modernismu Virginia Woolfová (1882–1941) se proslavila romány, povídkami a eseji. (Založil/a: MrVogler)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

nef7
100% 100% 100% 100% 100%
  16. 6. 2013, 17:34
Virginia dokáže napsat celou povídku pouze o jednom jediném pocitu. Dokáže pracovat s naprostými maličkostmi, které mohou spočívat například jen ve zvláštně provedeném gestu nebo jen v tónu světla. Když nad knihou přemýšlím, připadá mi, že vlastně v každé povídce jde o tu atmosféru a zvláštnost popsaného okamžiku. Vše je navíc napsáno tak dokonale, že člověku se zjevují sugestivní obrazy. Nejen, že si dokáže představit jednotlivé scény, ale jako kdyby dokázal cítit i vůni moře, cítit vítr z polí, nebo mohl slyšet cikády v letním šeru. Virginia dokáže se slovy prostě malovat. Tyto povídky, stejně jako většina jejich textů, se nedají číst. Dají se jen vychutnávat. Je geniální.