Rusko za starého režimu

Rusko za starého režimu
Originální název: Russia under the old regime

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-559-2

Argo (2004) 80-7203-559-2 404

České vydání monografie Rusko za starého režimu (Russia Under the Old Regime, vyšla prvně v roce 1974) se opírá o druhé, opravené vydání z roku 1992. Pipesova studie tvoří jakýsi klíč ke čtení autorových novějších prací o socialistickém a komunistickém Rusku. To do značné míry ovšem platí pro celou, dnes v českém prostředí hojně vydávanou produkci o ruských a sovětských dějinách 20. století, jež jaksi postrádá ukotvení ve starší ruské historii. Richard Pipes rozhodně není historikem politických dějin. Mnohem spíše bychom ho mohli nazvat historikem struktur a historikem společnosti. Protože však ruské dějiny od dob cara Ivana Hrozného až po nesmělou industrializaci konce 19. století tvoří pevný celek, pokusil se ve své vynikající knize postihnout právě patrimoniální povahu carského režimu, a to ve všech společenských vrstvách car, služebná aristokracie, církev, úřednictvo, měšťanstvo a rolníci. Samostatně pak pojednal o roli inteligence v ruských dějinách a především o jejím vlivu na proměnu carského režimu ve druhé polovině 19. století. Na českém knižním trhu představuje Pipesova práce o vzniku právních a institucionálních základen, které umožnily vytvoření byrokratického policejního státu ovládaného komunisty, zcela ojedinělou publikaci. (Založil/a: skjaninka)

Richard Pipes Richard Pipes
*11.07.1923

RockWagram
  18. 2. 2014, 21:55
Musím říct, že je to jedna z nejlépe napsaných historických knih, které jsem četl. Richard Pipes nabízí nejen objektivní a komplexní, ale hlavně poutavý výklad ruských dějin od Kyjevské rusi, přes nadvládu Mongolů až zániku carského režimu. Potěšilo mě, že se nezamřil na politickou část dějin, ale spíše na život běžného člověka a dvorjana. Dozvěděl jsem se také spoustu zajímavých věcí ze života ve tvrdých přírodních podmínkách této rozpínavé země. Celkový obrázek pomůže čtenáři pochopit, proč se dějiny Ruska ubíraly tím směrem, kterým se ubíraly.