Originální název: David Copperfield

Odeon - 2015
ISBN: 978-80-207-1626-2

Odeon (2015) 978-80-207-1626-2 960
Albatros (1971) 312

Román, při jehož psaní se Charles Dickens inspiroval svým vlastním životem (jeho rodiče se ocitli ve vězení pro dlužníky a Dickens si musel jako malý chlapec vydělávat na živobytí), ukazuje životní pouť sirotka Davida Copperfielda.
Během svého života potkává lidi bezohledné a kruté, jako je například jeho nevlastní otec , nebo ředitel sirotčince, kam je umístěn právě po roztržce s otcem. Potkává ale i dobrosrdečné lidi a i v nevlídném sirotčinci si najde přátele. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  28. 10. 2011, 16:21
Hlavní hrdina, který se narodí krátce po smrti svého otce, vyrůstá v neutěšeném rodinném prostředí. Jeho matku, hodnou, ale slabou ženu, k smrti utrápí její druhý manžel. David je poslán do internátní školy, kde se musí podřizovat tyranskému řediteli Creaklovi, ale zároveň zde nachází dlouholeté přátele - průbojného, avšak bezcitného Steerfortha a dobráckého Traddlese. Dále sledujeme osudy hrdinovy až do dospělosti.

janeicka
  11. 10. 2013, 21:02
K Davidu Copperfieldovi a Malé Dorritce jsem se vlastně dostala náhodou díky Pravidlům moštárny, kde si právě tyto knihy četli sirotci doktora Larche :-) Rozhodně jsem nelitovala přečíst si tento objemný román, který se rázem zařadil mezi mé nejoblíbenější knihy. Líbil se mi o hodně víc než třeba Oliver Twist, Davidovy peripetie a životní osudy mi přišly více uvěřitelné a reálné.
alča87
  26. 7. 2013, 17:20
Kruté, dojemné, ale i vtipné. Sice má "dobrý konec", ale hlavně Davidovo dětství mě dojalo. Líbila se mi víc než Oliver Twist. Dickens skvěle zvládl příběhy o dětech bez lásky a umí dojmout. Je znát, že sám autor neměl klidně dětství v blahobytu.
VerenaLord
  31. 8. 2016, 18:36
Knihu jsem četla jen protože jsem si nemohla vybrat nic ,,lepšího" z povinné četby. Kniha mě přesto zaujala, příběh byl velice pěkný, těžko soudit, kolik je v něm pravdy a kolik je jen smyšleno, ale i tak je to velice silný a dojemný příběh. Část o internátní škole je dost drsná, ale přesto je vidět, jak v mladém hlavním hrdinovi vzbudí dobré stránky, které jsou mu k duhu do budoucna.
Domovoj
  1. 3. 2014, 13:51
Nádherná kniha... Doporučuji nezaleknout se počtu stránek a přečíst celé, dvoudílné vydání, protože teprve druhý díl dokresluje charaktery jednotlivých postav i celý příběh. S knihou jsem strávila, s přestávkami, dva měsíce, ale tohoto času rozhodně nelituji, spíš naopak. Myslím, že "Trotwood" mi určitým způsobem zůstane v srdci až do konce života a určitě se k němu někdy ještě, s radostí, vrátím.
svobodka
  1. 7. 2013, 16:29
"David" je báječná kniha a vůbec se nedivím, že ji Dickens považoval za své "dítko" nejmilejší. Četla jsem na střední škole celou verzi - dva díly - a to ve slovenštině a musím říci, že to byl báječný zážitek. Teď beru knihu do rukou po druhé - slíbila jsem si, že znovu přečtu všechny své knihy v knihovně (jestli to tedy ještě stihnu) - a jsem plna očekávání, co krásného zase zažiji.
ROB33
  30. 6. 2014, 13:32
Příběh chlapce, kterému nebyl vždy osud příznivě nakloněn. Nejprve se musel vyrovnat s nevlastním otcem a jeho sestrou, kteří ho často trestali a vnucovali mu svůj způsob života, poté se smrtí své matky, následně s prací v továrně, kde byl často uplně v zuboženém stavu. Líbilo se mi jakým způsobem autor uměl popsat pocity dospívajícího Davida, často mě to nutilo k zamyšlení. Nepřál bych nikomu takové dětství. Rád bych si někdy přečetl plnou verzi, možná by pak moje hodnocení bylo ještě vyšší. I tak bych dal, kdyby byla možnost 90%.
Weetr
  11. 11. 2012, 13:14
Četla jsem velmi dávno a celkem mi utkvěly v paměti 3 věci na celé knize. Nelehké dětství hlavního hrdiny, zvlášť když si jeho matka najde k sobě "vhodného" partnera. Bylo by celkem zajímavé, jak se toto neustále v celé historii lidstva opakuje - nevlastní rodič si málokdy (a kdy vůbec?) porozumí s nevlastním dítětem, kdyby to ovšem nebylo tak smutné a zoufalé. Fyzicky náročná práce pro malé dítě, které si má užít pokud možno co nejdelší a nejhezčí dětství, místo aby pracoval jako dospělý někde v ušpiněné továrně. A v poslední řadě si dodnes pamatuji, jak jsem se musela přemáhat, abych toto těžkopádné dílo dočetla do konce. Nápad výborný, provedení nudné.
DinDan
  6. 4. 2012, 17:06
V prvé řadě určitě doporučuji sehnat si plnou verzi, jak tu píše jeden uživatel, takhle osekané je to takové zvláštní. Román je velmi bohatý na množství postav, některé jsou docela svérázné, jiné kruté, další vůči Davidovi jen samá laskavost. Je přítomen vtip i realita, dvojice, kterou do svých knih uměl Dickens vpravit bravurně.
tulenatko
  7. 6. 2012, 22:34
No, smát... Já mám v ruce právě toto vydání (Albatros 1971) s poznámkou "Redakční úprava pro mládež". Jde skutečně o zkrácenou verzi oproti originálu, takže údaje zde jsou správně. Celkem mě ale mrzí, že mám pouze tohle vydání, příběh je očividně dost osekaný a končí, když je Davidovi odhaduji 12 let a odráží se ode dna. Každopádně jde o silný příběh, který by mne zajímal a bavil celý, ale bude to muset počkat, až se prokoušu spoustou jiných knih, na které se teď těším, a hlavně až se mi podaří dostat se k té bájné plné verzi :)