Tribun - 2007
ISBN: 978-80-87139-48-6

Tribun (2007) 978-80-87139-48-6 100
Slovart (1998)
Odeon (1989)

Román o úředníkovi, který čelí ponižování a zesměšňování. Jedinou jeho spřízněnou duší je prostitutka Líza.On však neocení její přízeň a dobro jí oplácí zlem. Klesl tím na samé dno. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

soniaf
  10. 9. 2011, 21:42
Kniha, ve které Dostojevskij znovu dokázal, že je mistrem psychologie, ačkoliv on sám podobné tvrzení zásadně odmítal. Hlavní hrdina je velice komplikovaná osobnost, v první části knihy čtenáři předkládá své názory a v druhé líčí jeden ze svých životních příběhů. Hlavní hrdina je cynický, namyšlený sám na sebe, na svou inteligenci a mravní výšku zároveň je to ale člověk "úplně mimo", je to antihrdina s v podstatě zlou povahou. Straní se lidí a pohrdá jimy, sám se cítí lepším než jsou oni, potácí se mezi svými myšlenkovými paradoxy a je plný psychických rozporů. Je zdeptaný z nepříznivých ran osudu, ale sám si za ně může. Ostatní lidé ho nechápou a považují ho za podivína.
Ono podzemí, které je už v názvu knihy je vlastně spíš jeho morální a psychický stav než nějaké místo nebo sociální postavení.
Tato kniha není odborná studie nebo filozofické dílo, přesto má ale velký význam v oblasti psychologie. Sama jsem jednou poznala člověka, který byl téměř totožný s hlavním hrdinou. Poznávala jsem ho na každé stránce a tím spíše se skláním nad autorovým vylíčením charakteru. Třiktát bravo!!
Andulka
  11. 2. 2011, 19:46
Rekla bych ze typicky Dostojevskij. Neuveritelne provazane "duchovno" s naslednym pribehem, vse skvele se doplnujici, s neobycejnymi myslenkami a napady, pesimistickym pohledem na svet.. Clovek se jen pri cetbe musi hodne soustredit, aby opravdu pochopil vse, co nam chce basnik svym textem rici..