Keltové na území Čech

Keltové na území Čech Originální název: Keltové na území Čech

XYZ - 2009
ISBN: 978-80-7388-193-1

XYZ (2009) 978-80-7388-193-1 236

Otazníky naší předslovanské historie Jak vypadala česká krajina před osídlením slovanskými národy? Kdo byli Keltové a odkud sem přišli? Odborníci předpokládají, že se už kolem roku 700 na většině území české kotliny mluvilo protokeltskými jazyky. Vznikaly zemědělské osady, samostatné dvorce i nejrůznější opevnění a bylo zvykem pohřbívat mrtvé především žehem na různě velká pohřebiště. Rozsáhlé mohyly s hrobovými komorami, do kterých byli mrtví ukládáni s vozy, šperky, zbraněmi a s předměty dováženými až z Itálie, a hrazené dvorce či opevněná sídla ukazují na existenci elity, kterou archeologové s nadsázkou označují jako knížata doby halštatské. To všechno se radikálně změnilo okolo roku 400 před naším letopočtem. V té době dorazili do našich končin keltští bojovníci ze západu. A právě to jsou tzv. historičtí Keltové, o nichž se dočítáme ve zprávách antických autorů. Ano, ti Keltové, v jejichž společnosti existovala skupina vědoucích, které známe pod názvem druidové. Vydejme se za nimi do doby před více jak dvěma tisíciletími, do časů krutého i fascinujícího českého barbarika. (Založil/a: Antonín)

Peter.Melon
  9. 12. 2011, 15:53
Výborná kniha.Stojí za přečtení.Je tu celkem dost informací o Keltech.Líbí se mi.Mám rád Kelty a literaturu o Keltech.