Zebra

Zebra

Kontingent Press - 2009

Kontingent Press (2009) 334

Kniha popisuje hrůzyplný, děsivě skutečný zločin, podaný ve stylu románového dokumentu Chladnokrevně. Je to kniha o vraždění, jemuž bylo 179 dní vydáno na milost americké město San Francisco. Pro spisovatele není větší výzva, než proniknout do mysli zločince, zvlášť když je tato mysl uzavřená, skrytá a motivovaná "ideálem". Známý autor detektivek, Clark Howard, v Zebře tuto výzvu přijal s takovým pojetím pátrání a výzkumu, s nímž se ve faktografické literatuře o zločinech setkáváme jen zřídka. Od vydání Chladnokrevně nebo Hlava nehlava nebyl napsán žádný jiný pravdivý detektivní příběh s tak barvitým popisem a nervy drásajícím napětím.
To je stejně důležité, jako samotná mrazivá a vzrušující kniha, jejíž hlubší smysl dalece přesahuje popisované události. Jedná se o pravdivý popis pětice černochů, kteří 179 dní drželi město v sevření teroru. Vyprovokovávaní a řízení svými vůdci si tito muži v ulicích San Francisca náhodně vybrali 23 obětí pro únosy, znásilňování, olupování, mrzačení a vraždění - v jakýchkoliv ulicích a kdykoliv. Říkali si Andělé smrti a měli jediný cíl: každý obětovat svému bohu Alláhovi devět "modrookých ďáblů".
Howard použil všechny zdroje dostupné pátrajícímu novináři (a některé zná jen sám autor) - záznamy, zprávy, svědectví, přeživší oběti, příbuzné, dokonce i samotné odsouzené a detektivy, kteří riskovali hrůznou smrt, jen aby zastavili vraždění. Autor pronikl tak hluboko do myšlení vrahů, jak se to už pravděpodobně nikomu jinému nepodaří. Ukazuje nám šílence, vraždící ve jménu náboženství, jež je učí nenávisti k bělochům. Zavádí nás rovněž do zákoutí jejich nejhlubších tajemství: nejistoty ohledně barvy, touhy po respektu, palčivé snahy se vyšvihnout na žebříčku společenského postavení. Ukazuje nám zabijáky tak, jak je nikdy nevidíme: kolísající mezi právem a bezprávím, černou a bílou, životem a smrtí. A nakonec v těch nejjemnějších detailech popisuje vyčerpávající práci detektivů Guse Corerise a Johna Fotinose, bojujících s časem a snažících se vypátrat vrahy i zbraň vedoucí k usvědčení. Jádrem tohoto kontroverzního, senzačního díla je autentická chronologie při současném beletrickém podání.
Jako všechny velké detektivky je i Zebra dílo s hlubším smyslem, jež nám připomíná nejen jakého zla jsme schopni, ale hlavně čeho jsme schopni ve jménu nějaké věci; politického nebo náboženského závazku, který je větší než my sami.

Nakladatelství: Kontingent press 2009 (Založil/a: Antonín)

Clark Howard Clark Howard
*1932