Zimní válka

Originální název: The Soviet Invasion of Finland 1939 - 40

Jota - 2007
ISBN: 978-80-7217-476-8

Jota (2007) 978-80-7217-476-8 320

Tzv. zimní válka, trvající od listopadu 1939 do března 1940, ve které se finská armáda a celá finská společnost postavila na údajně beznadějný odpor proti sovětskému agresorovi, patří mezi nejvýznamnější události historie svobodného a demokratického světa. Český čtenář měl zatím jen málo možností se s tímto konfliktem seznámit, nyní však dostává do rukou jednu z opracovanějších a nejobjektivnějších prací na dané téma. Autor patří k mladší generaci anglosaských historiků, zabývajících se sovětskými vojenskými dějinami, přičemž měl na počátku devadesátých let minulého století možnost podrobného studia tajných sovětských dokumentů na dané téma. Jeho práce vyšla poprvé v roce 1997 a v novém vydání o čtyři roky později byla významně rozšířena, přičemž byla zařazena do prestižní americké edice, zaměřené na dějiny sovětského vojenství. (Založil/a: tequilaking)

Gallienus
  8. 9. 2015, 20:42
Kniha se mi líbila a dobře se mi četla, neměl jsem výrazné výhrady, pravdou je, že nemám tak rozsáhlé znalosti o Zimní válce abych si mohl všímat podrobností. Jota naštěstí nezklamala a umožnila nám ve svých komentářích několik zajímavých polemik s autorem.
Četl jsem komentář kolegy Cinika (23. 7. 2015, 11:04), který tvrdí, že kniha je příliš prosovětská, plná nepřesností či jednostranně prosovětsky vykládaných mezinárodních souvislostí..., něco na tom bude, ale rád bych upozornil, na tu část textu v knize zabývající se válečnými zajatci. Pravdou je, že tuto informaci si z knihy pamatuji velmi dobře, z ní by si nic pozitivního nevzala ani sovětská propaganda. Uvedením této informace, se u mě Carl van Dyke částečně rehabilitoval a proto dávám této práci sice slabé, ale čtyři hvězdy...
Cinik
  23. 7. 2015, 11:04
Užitečné, protože ojedinělé. Bohužel je kniha též plná nepřesností, zejména pak u bitev mimo Karelskou šíji (např. popis bitvy o Suomussalmi nemá s jejím skutečným průběhem společného skoro nic), je příliš prosovětská, plná nepřesností či jednostranně prosovětsky vykládaných mezinárodních souvislostí. Pozitivem jsou občasné rozsáhlé komentáře překladatele, které uvádí zavádějící a nepřesné teze autora na pravou míru.