Originální název: Great Expectations

Leda (2014) 978-80-7335-378-0 438
Alpress (2009) 978-80-7362-712-6 574
Odeon (1972)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1960) překl. E. a E. Tilschovi

Panoramatický román Nadějné vyhlídky považoval Charles Dickens ze všech svých slavných románů za nejlepší. Snad i proto jej psal v první osobě. Je to romantický příběh o lidské ctižádosti, o touze po bohatství a uznání, o krutých rozporech mezi žádostmi srdce a rozumu. Hrdina prožívá divoké životní zvraty, zápasí s lidskou přetvářkou, s nedostatkem opravdového pochopení i se svou osamělostí, ale nikdy se nevzdává. Naděje na prohlédnutí z falešných iluzí, na návrat do kruhu dobrých lidí a na lásku ho nikdy neopouští a umožní mu přestát všechny nástrahy osudu.
I v tomto mimořádném a dramatickém románu roztáčí Dickensova představivost optimistický „karneval života“, sled ohromujících radostí a dočasných smutků. Nesnáze, překážky i zlobu lze překonat a dokonce jsou k něčemu dobré. Charakteristika postav je živější než život sám, autor nepřipouští nudu, nic není obyčejné. Život ve své každodennosti skýtá ohromné příležitosti – jen je správně uchopit. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  6. 3. 2013, 4:53
Kniha mne bavila jen do poloviny, pak se to zamotávalo, že jsem se v tom stěží vyznal. Spíš než postava Pipa se mi líbila postava advokáta Jaggerse.
janeicka
  24. 8. 2014, 11:14
Po dlouhé době jsem se vrátila k mému oblíbenému klasickému autorovi, abych si tentokrát přečetla Nadějné vyhlídky. Pokud mohu srovnávat, na fenomenálního Davida Copperfielda rozhodně tento příběh nemá, ale i tak mne dokázal zaujmout. Líbila se mi zde nastíněná proměna mladého Pipa, který se skrz seznámení s krásnou a pyšnou Estellou začne stydět za svůj dosavadní prostý styl života, a netouží po ničem jiném, než se stát pánem. To se mu zakrátko podaří díky neznámému dobrodinci. Pip tak nějak nebyl mou oblíbenou postavou, především jsem neměla ráda jeho pozdější chování k Joeovi. Vše ale bylo napsáno perfektně, na konci jsem i slzu uronila, takže zcela zasloužené nejvyšší hodnocení.
Rames
  19. 1. 2016, 17:40
Pro mě milé překvapení dlouho jsem se Dickensovi vyhýbala, ponurost příběhů a beznaděj hlavních postav mě odrazovala. Ta bohatost projevu a schopnost popsat dokonale jakoukoli postavu je okouzlující. Dokonce lze najít i stopy humoru, místy dokonce jako bych četla Terryho Pratchetta .

-........U Veselých bárkařů byl šenk a v něm na zdi vedle dveří několik znepokojivě dlouhých křídou psaných účtů, o nichž jsem měl dojem, že se vůbec nesplácejí. Byly tam odjakživa, co mi paměť stačila, a rostly rychleji než já. Ale v našem kraji bylo křídy spousta, a lidé možná nechtěli zanedbat žádnou příležitost, jak jí platně využít. ........
TomToman
  4. 4. 2016, 20:11
Asi se po dočtení budu muset opět vrhnout do náruče klasiků. Líbil se mi styl, dějovost i úvahové části o životě. Místy mi trochu vadila větší předvídatelnost.
Elleyne
  15. 7. 2015, 20:44
Mně se to teda líbilo hodně. A protože to byla moje první kniha od Dickense, určitě se co nejdříve vrhnu na další. Líbilo se mi v první části popis toho dětství v chudobě, prostřední část různých návštěv u Pocketů a podobně mě trochu nudilo a poslední třetinu už jsem zase hltala a nemělo to chybu až do konce.
Topka
  14. 11. 2014, 20:41
Šlo o mého prvního Dickense. Po knížce jsem sáhla náhodou a už první odstavec se mi zalíbil. I přes to, že se příběh ke konci zamotává a je těžší se v něm vyznat, jsem si knížku užila a s Pipem jsem se těžko loučila.
Mivla
  15. 2. 2013, 7:58
Další z knih, u kterých zamrzí, když skončí. Trošku psychologická a vlastně i docela dobrodružná. Rozhodně se čte hezky.
Mimochodem - můj první Dickens.
Neli.studentka
  15. 12. 2014, 7:31
Knihu jsem si vzala do nemocnice, když jsem šla na zákrok, krerý mi měl také zajistit nadějné vyhlídky a bylo to po dlouhé době, kdy jsem sáhla opět po klasické četbě. A vyplatilo se. Kniha ukazuje, že člověk by se měl držet svých snů, ale nezapomínat na vděčnost a úctu k okolí.
aubergine
  2. 1. 2014, 21:06
Líbilo se mi to, ale ke konci už jsem se ke čtení musela trochu nutit. Každopádně se mi líbil Pippův duchovní vývoj a postupné proměny názorů.
Yanny
  28. 7. 2013, 17:40
Celá recenze zde: http://yan-ny.blog.cz/1307/nadejne-vyhlidky-charles-dickens

Pro mě tohle byla kniha plná překvapení. Velice mě nadchla a musím říct, že je to jedna z kvalitnějších klasických románů. Oproti Oliverovi Twistovi byla velice čtivá a plná zajímavých zápletek. Hrozně se mi líbilo, že tam na sebe všechno navazovalo a každá postava měla svůj význam. Upřímně jsem si knihu sehnala jen kvůli filmovém zpracování, ale jsem velice ráda, že jsem si knihu přečetla před filmem. Ani nevím, jestli si ho teď mám pouštět, aby mi to nezkazilo tu hezkou atmosféru, kterou na mě Pipova dobrodružství dýchla :)
Vera Silent
  27. 5. 2011, 18:02
Dickinsuv typicky rozsahly vypravny roman zacinajici v Pippove detstvi a sledujici jeho vyvoj. Rozhodne vyzaduje trpelivost na precteni, ale je to dobre vymyslene a umi prekvapit - vse ma naprosto necekaneho puvodce a dopadne to necekane dobre. Samozrejme az ke konci, je treba se tam dostat, ale stoji to za to namahu.
Scarlett
  13. 8. 2013, 14:14
Jediná Dickensova kniha, kterou jsem se prokousala až do konce, ale bylo to jen tak tak. Příběh docela dobrý, ale strašně rozvleklý. Happy end prý dopsán až později, což je jedině dobře - po všem, čím si musel Pip projít, si to docela zasloužil.
maciii
  22. 9. 2011, 23:33
Detailním vylíčením charakterů všech postav a odkrýváním jejich minulosti a vzájemných rodinných pout dostává román slabý nádech detektivního příběhu, čímž se velmi oživí pomalý a utahaný děj.
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:38
Tohle je jediná kniha, kterou jsem četla od Dickense, ale ráda bych ji porovnala i s ostatními např. by mě velice lákala Malá Dorittka, po té, co jsem viděla její filmové zpracování. Nyní jsem mohla knihu porovnat s filmovým zpracování z roku 2011 a film je docela věrný knižní předloze. Kniha je neuvěřitelně dlouhá a zdlouhavá, než se tam něco stane... Taky ta složitá, rozvětvená souvětí. Občas mi dělalo docela potíže sledovat celou tu hlavní, propletenou dějovou linii. Ale každá kniha, která ve vás probudí jakýkoliv cit, nemůže být špatná. Taky jsem si poplakala ;o) díky podrobnému vykreslení pocitů vás donutí k pohnutí mysli a vytažení kapesníku.
Daydreamer.
  29. 5. 2016, 21:42
Čte se opravdu lehce, 400 stran mi pod rukama jen proletělo. Tentokrát méně dojímavý, za to ale vtipný a moudrý Dickens! A divnošpinavý jako vždycky. Tentokrát překvapil i zápletkou.
Fridolín
  24. 8. 2015, 14:00
Skvělý popis, skvělé myšlenky, výborně vystižená atmosféra. Na někoho to může působit táhle a zdlouhavě, ale je to autor, který se narodil před dvěmy sty lety ve staré Anglii a tehdy se ještě nikam nepospíchalo. Není to kniha do metra, kde je spousta rušivých elementů, je to kniha na dlouhé zimní večery, ke krbu, s hrncem čaje nebo sklenkou dobrého červeného vína.

"Představte si, že byste ze svého života vyškrtli jeden určitý den, a uvažte, jak rozdílně by se byl utvářel jeho běh. Postůj, oko, jež toto čteš, a zamysli se na okamžik nad dlouhým řetězem ze železa nebo ze zlata, z trní nebo z květů, který by tě nikdy nebyl spoutal, nebýt toho, že jeho první článek ukul jeden památný den!"
YoYo
  18. 7. 2014, 21:29
Nadějné vyhlídky je první kniha, kterou jsem od Dickense četla. Nejdříve mě nějak zvlášť nezaujala, ikdyž postava Pipa se mi líbila od začátku, ale první polovinu knihy jsem se do čtení nutila. Druhá půlka byla pro mě výrazně lepší a musela jsem se naopak nutit knihu odložit.
Holubova.K
  27. 3. 2014, 19:20
Není to úplně nejlehčí čtení a člověk se do toho docela dlouho dobu dostává, ale pak když se začtete a snažíte se opravdu vnímat všechny postavy a vše co se tam děje,tak je to opravdu výborné čtení.
Eila
  13. 11. 2010, 22:53
Nadějné vyhlídky považuji za nejslabší knihu Dickense vůbec. Mám ji rozečtenou už mnoho let, jako dosud bezvadný uspávací prostředek. Kdo se chce s autorem poprvé seznámit, doporučuji něco jiného.