Originální název: O zahradě

Petrkov - 2012
ISBN: 978-80-87595-14-5

Petrkov (2012) 978-80-87595-14-5 96
Brio (2005) 80-86113-76-0 100

Celá kniha je pojata jako příběh v obraze doplněný textem. Vyprávění o dětském snění, o tajemstvích skrytých na půdách a ve starých opuštěných zahradách, o světech, do nichž dospělý člověk nemůže nahlédnout, ale při četbě této knihy si na ně může rozpomenout.

Pavel Čech je ve své knize především výtvarníkem: mistrem v malbě labyrintu uliček starého města, zešeřelých zákoutí a oprýskaných zdí, ale i rozpálených žlutých pouští či zelenkavého podmořského světa - tedy fantazií, které běží hlavou malému Františkovi. (...) Poetický a okouzlený příběh, který se klene nad celostránkovými obrázky tónovanými do teskných, podzimních barev, má jasný dramatický oblouk: je strohý, ale sevřenost je jeho předností. (...) A ten nádherný výlet, který Františkovi buď pouze proběhne hlavou, anebo jej opravdu prožije, je radost na stránkách sledovat. Nejen pro dětského čtenáře. (Založil/a: rubby)

navabaca
  28. 10. 2013, 17:02
Zahrada je možná nejsmutnější příběh od Pavla Čecha. Vyprávění o pochmurnosti, kterou do lidského života přináší čas, se mnou však zdaleka nezacloumalo tolik, jako celý Pepík Střecha nebo kamarádi z ostrova za prkennou ohradou.
Hledající
  22. 2. 2015, 16:27
Knihu, kterou jsem původně plánoval koupit pro svého synka, jsem koupil nakonec pro sebe.. tedy alespoň do doby, kdy i on bude moci prožívat to co já nyní - pro mě to je návrat do mých klukovských snů, otevřených očí koukajících do dáli, kde se skrývají mnohá dobrodružství, návrat do tajemných míst, kde kdejaká vrzající vrátka zvou do tajemných zákoutí či náhodná prasklina na vetché zdi je starou mapou k tajuplným světům, je to nové zažehnutí plamene v mé duši, který ve skutečnosti nikdy neuhasl, jen doutnal. Příběh je možná smutný pro ztrátu "klukovské "duše v dospělosti, ale jen potud, pokud si to připustíme, protože i dospěláci se mohou otočit zpět a znovu prožívat podobný příběh sami (čehož jsem důkazem) či se svými dětmi (v co doufám). Podstatné je, že když je důvod něco prožít, nemá se váhat, protože podobná příležitost už nebude, nebo nebude taková, jaká mohla být. Neuvěřitelně krásný příběh..
Rinae
  28. 11. 2015, 16:23
Dnes jsem byla na moc krásné výstavě obrázků Pavla Čecha v Novém Městě na Moravě a znovu jsem si uvědomila, že ačkoli jej sebevědomě prohlašuji za svého oblíbeného autora, a mám tedy ráda všechny jeho knihy, "O zahradě" miluji ze všeho nejvíc. Je krásná i tragická, dětská i dospělá, poetická i všední a vždycky znovu mě dokáže dohnat k slzám i k prudké radosti z dětských snů. Pro mě nenahraditelné dílo.