Podtitul: Úpadek jedné rodiny

Odeon (1971) 583
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1956) 600
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1955) 605
Melantrich (1951) 616

Román o postupném úpadku měšťanské rodiny Buddenbrookových z Lübecku líčí na osudu několika generací vzestup a pád jejich rodinné firmy (založené roku 1768) v letech 1835–1876. Jestliže Jan Buddenbrook, který jako představitel druhé generace převzal firmu po svém otci, představuje ještě harmonického a vyváženého člověka ze „zlatého věku měšťanstva“, za jehož vedení obchodní podnik vzkvétá, jeho syn Tomáš, jediný schopný ze tří sourozenců, již podnikatelsky živoří a po jeho smrti firma zaniká. Jeho hudbymilovná žena vnáší do rodiny cizokrajný element a jejich syn Hanno, žijící už cele pro hudbu, je pro praktický život nepoužitelný a jeho smrtí rod vymírá. (Založil/a: MrVogler)

janeicka
  22. 5. 2014, 8:41
Klasický román Thomase Manna mne zaujal hned ve dvou rovinách - jak popisem historických událostí (vynikal především revoluční rok 1848 v Lübecku), tak sledováním osudů rodiny Buddenbrookových, která opravdu více než jasně spěla k postupné degeneraci. Sledujeme především osudy tří sourozenců - chytrého a podnikavého Tomáše, díky němuž se ještě rodinná firma jakž takž drží nad vodou, jeho hypochondrického bratra Kristiána a sestry Toni, která mi opravdu díky svým životním eskapádám nepřirostla k srdci. Osud rodiny se zpečetí posledním výhonkem, malým Hannem, který je až moc citlivý a naprosto nepřipravený čelit velkému světu a životu v něm.