Mario a kouzelník

Originální název: Mario und der Zauberer
Poprvé vydáno celosvětově: 1930

Československý spisovatel - 1956

Československý spisovatel (1956) 85

Děj začíná příjezdem německé rodiny do italského lázeňského městečka Torre di Venere. Ubytovali se v Grandhotelu, kde je poté číšník odmítl posadit k lepším stolům s odůvodněním, že jsou pouze pro „naše hosty“ – tedy Italy (hloupý fašismus). Jistá italská kněžna požadovala jejich odstěhování jen proto, že jejich děti mírně kašlaly, a ačkoliv doktor potvrdil jejich zdraví, pracovníci hotelu jim "doporučili odstěhování". Opustili tedy i tento příbytek a nakonec skončili v malém penzionku signory Angiolieri, kde se jim líbilo. V následujících dnech se pak setkávali na pláži s dalšími Italy, jejichž chování však bylo zvláštním způsobem strojené a umělé. Atmosféra toho místa pak byla velmi stísněná a nepříjemná. Nejlépe tuto náladu ztělesňoval malý italský chlapec. Při malém štípnutí rakem ztropil příšerné divadlo, přitom ale již druhý den se jal ničit ostatním dětem hrady z písku s ďábelskou radostí.
Jednoho večera vyrazila rodina s dětmi na kouzelnické představení, avšak netušili jeho hrůzný konec. Začátek byl dosti zvláštní – kouzelník nejprve nechal obecenstvo téměř hodinu čekat a poté se na pódiu objevil malý mužík odpudivého vzhledu. Byl to kouzelník Cipolla. Začal se chlubit svými úspěchy v Římě a jiných velkých městech a narážel na bezvýznamnost publika vůči němu. V celém publiku začalo jeho chování vyvolávat smíšené pocity. Proti jeho urážlivým řečem se obořil jeden místní mladík. Kouzelník se zdál býti výborným řečníkem a začal nepřímo napadat onoho mladíka. Nakonec přišel až k němu a začal ho přesvědčovat, že má koliku a mladík se doopravdy začal svíjet v křečích. Obecenstvo začalo mít podezření, že ke svým „kouzlům“ používá hypnózu. Kouzelník svými hypnotickými schopnostmi vnucoval svoji vůli vybraným lidem z obecenstva, a tím je zesměšňoval přede všemi.
Nejvíc šokoval diváky, když zhypnotizoval číšníka Maria a vnukl mu představu, že on je dívka, kterou miluje. Mario se mu vyznal, a tím odhalil svoji tajnou lásku k místní dívce. Dokonce kouzelníka i políbil. Potom ho kouzelník probudil a Mario, rozhořčený a ponížený, utekl z pódia pryč. Náhle se ale zastavil a zcela nečekaně vytáhl zbraň a zastřelil kouzelníka.
Vyděšení účastníci byli zhrozeni Mariovým činem, ale zároveň to pociťovali jako osvobození od bezohledné manipulace s jejich myslí. Pod zdánlivě jednoduchou dějovou linií se skrývá politicko-antifašistický podtext. Celá knížka byla předzvěstí nástupu fašistického režimu, což je naznačeno např. všeobecným chováním obyvatel k cizincům a povýšeným sebevědomím Cipolly. (Založil/a: MrVogler)

Karliiina
  27. 7. 2015, 17:24
Neuvěřitelně zvláštní kniha, jednoduchá svým dějem, přesto tak alegoricky hluboká. Pravda, po třiceti stranách popisování různých kouzelníkových otřelých triků už mě kniha přestala bavit, ale za to konec byl nečekaný a převratný.
Lerenika
  17. 3. 2014, 23:49
Tuto knihu jsem četla z povinnosti mé školní docházky a šla jsem do toho s nejistotou. Avšak odkládala jsem knížku s tím, že to vůbec nebyla ztráta času.

Tato krátká novela ukazuje sílu fašismu a autority. A jako mnoho knížek s touhle tématikou především varuje a snaží se lidem otevřít oči.
Jde zde hlavně o to poselství, nikoli o složitý citový příběh či snahy vymyslet hlubokou zápletku. A to rozhodně zvládl pan Thomas Mann skvěle.

jjitka
  12. 10. 2013, 17:48
Tenká knížečka, která mi dala trochu zabrat, než jsem se doloudala ke konci. Naprosté minimum přímých řečí mě při čtení svým způsobem unavovalo. Avšak v samotném záběru nabral příběh naprosto jiný rozměr.