Audience

Audience
Originální název: Audience

Nezjištěno / Jiné - 1975

Nezjištěno / Jiné (1975) 94

Audience je jednoaktové tragikomické absurdní drama Václava Havla z roku 1975. Je řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Vaněk, intelektuál, který musí pracovat v pivovaru. Ferdinanda Vaňka si předvolá jeho nadřízený, sládek, který je na naprosto odlišné úrovni než Vaněk. Hra je částečně autobiografická (Vaněk reprezentuje Havla) a jsou zde odkazy na reálné postavy (Gott, Bohdalová, Kohout). (Založil/a: domčan)

prkali
  9. 6. 2016, 16:28
Havlova Audience v čínském národním divadle (Tianjin Grand Theatre v patnáctimilionovém městě Tchien-ťinu)! A klobouky si ještě chvilku držte: jako taneční představení!! Podařilo se ji tam uvést proto, že ji nazvali Antiwords a nikde nebylo řečeno, že je to Havel, jinak by ji cenzura samozřejmě nepovolila. Tento husarský kousek má na svědomí Spitfire Company a Miřenka Čechová. Vnuknutí nápadu provedla šéfka Českého centra v New Yorku Barbara Karpetová.
Z rozhovoru s Miřenkou Čechovou, který vedla Kateřina Eliášová a vyšel v LN 18. prosince 2015:
LN: Jak reagovali diváci?
MČ: Přišlo strašně moc mladých lidí. Po představení jsme měli hodinovou diskusi. Najednou se začaly zvedat ruce a lidi se postupně hlásili: "Já jsem překládala Havla." "Já jsem se s ním setkal." "Četla jsem ho." A pak začali diskutovat o různých formách svobody, ale třeba taky o Facebooku, který je tam blokovaný. Vznikla tam neuvěřitelná a silná atmosféra. Nikdy jsem nic podobného nezažila. Diváci si uvědomovali, že jsme přivezli něco výjimečného. Něco, co jim umožnilo se svobodně vyjádřit. A to bylo fascinující.
LN: A to prošlo?
MČ: Ano, prošlo to. Celé to pro nás překládala čínská producentka hry, která žije a pracuje v Evropě. Je to progresivní mladá žena, která celou tu dobu věděla, že jde o hru na motivy Audience. Hráli jsme pak ještě v malém soukromém divadle v Pekingu. Mecenášem je podnikatel, který se tam snaží přivážet progresivní věci ze Západu, ale je tam pod velmi silnou cenzurou a dohledem. Má v divadle vládou nainstalované kamery, které sledují, co se tam hraje a říká. A v tomto divadle jsme Antiwords nesměli uvést. Hráli jsme tam jiné představení, nicméně se i po něm strhla velká diskuse o svobodě projevu. A on na tu diskusi ěšel a vypnul všěechny ty kamery a říkal: "Nevím, co se mnou bude zítra, možná mě přijdou zavřít. Ale cítím, že se tady něco děje, že dochází ke změně, něco se hýbe a risknul jsem tu diskusi. Protože to je důvod, pro který to dělám."
___

Jednoaktovka Audience byla 7.6.2013 poprvé uvedena v africké Nigérii. Nastudoval ji místní soubor Jos Repertory Theatre ve spolupráci s českým velvyslanectvím. Hru režíroval Patrick-Jude Oteh, který vystudoval divadelní režii, mezinárodní právo a diplomacii a excelovali v ní mladí herci Mark Musa jako Vaněk a Sunny Adashon v roli sládka.
venpazz
  15. 9. 2012, 19:43
Navždy mám do hlavy vrytou Sládkovu větu: "A nebuďte smutnej!"
Docela dobře jsem se bavila tím kontrastem povah. A rozhodně mě Audience navnadila k tomu, abych si v budoucnu od Havla přečetla něco dalšího.
Seňorita Eskimo
  20. 12. 2013, 21:59
Viděla jsem záznam hry Abrhám - Landovský a jsem nadšená. Sládek na Hrad! Je to přesně můj oblíbený literární charakter, skvělý a jedinečný člověk, seděla bych tam s ním u piva denně. Objevení Havlových her se u mě rovná objevení nového světadílu. Začínám pěkně od A.
Tardis
  30. 10. 2014, 18:10
Obsahuje spoiler spoiler Ze začátku čteno s nechutí jako součást povinné četby, ale narůstající míra absurdity mile překvapila, zvlášť
ve chvíli, kdy přátelské řeči naznačovaly: "A nechtěl byste se sám udávat? Ja jsem na to, jako obyčejnej sládek, trochu levej."
Anett
  3. 9. 2012, 14:17
Nevím, moc mě kniha nezaujla. Možná se k ní s odstupem času vrátím a změním názor, ale zatím zůstávám u 2*
Alduin
  26. 3. 2014, 20:51
Nudná kniha z nudné doby. Ukazuje pitoreskní socialistickou společnost vedenou komunisty. Inteligent přikuluje, blb čumí jak puk. A ještě chlastá! A ani to nic nedělání se mu nelíbí! Do očí bijící ukázka propasti mezi intelektuály a burany.
olla
  21. 4. 2014, 0:07
Mizerná knížka mizerného dramatika stejné jako jeho ostatní veledíla, která vídám v Antikvě po pětikačce za kus.
Benjo
  27. 4. 2013, 0:04
Zkuste si stáhnout verzi, kde hrají Josef Abrahám a Pavel Landovský. Vyniká tam řada vtipů, kterých byste si nemuseli při čtení všimnout.
Jak sám Havel řekl, divadelní hra je celá až ve chvíli kdy se hraje.

Výborné absurdní drama o absurdní situaci v absurdní době
tynuska37
  24. 1. 2013, 19:44
Můj všeobecný postoj vůči absurdnímu dramatu a obdobným experimentálním proudům není zrovna nejvřelejší. Takže ne, tohle mi vážně nesedlo, bohužel povinná četba je mrcha neodbytná. Alespoň je to krátké.
kure91
  20. 4. 2012, 23:04
No, absurdní drama, co říct...moc mi to nesedlo, ale ono je to absurdní drama, co říct. Asi takhle a několikrát dokola a mám svou vlastní hru:)
anetko
  26. 2. 2012, 13:04
Ano, Václav Havel byl Bůh absolutního drama. Ovšem ne každému tento literární styl vyhovuje. Knihu jsem přečetla jako povinnou četbu a nejsem si jista, zda bych po tomto titulu sáhla nebýt maturity. Není to můj šálek kávy, ale myslím si, že není na škodu, když člověk pozná způsob psaní a vyprávění tohoto autora. Alespoň si udělat představu, jaký jeho styl vlastně byl. Audienci jsem si přečetla a zatím mě další tituly nelákají. Třeba se k nim za pár let vrátím ...
ubeilah
  26. 5. 2012, 11:43
Přečteno až po shlédnutí vynikající hry....takže mě to trošku zklamalo. Přece jen je to ale naprosto bravurní počtení.
trilji
  20. 2. 2013, 18:06
no nevim kde začít. U rozhovoru jsem se docela pobavil ale o obsahu se dá říct že byl o ničem. evim jestli tuhle knihu někomu doporučím ale vím jedno tohle dílo od havla mi nejspíš bude stačit.
LukaJad
  18. 7. 2012, 11:06
Konečný dojem mě nadchnul. Myslím, že se jedná o přesný obrázek života V.Havla za socialismu, ostatně jako ve většině jeho her.
KlaraT
  1. 7. 2012, 20:13
na tuto knihu jsem narazila díky povinné četbě a byla to první knížka, která mě přesvědčila o tom, že povinná četba nemusí být jen nudná, mě se tedy líbila! :)
Alfa2013
  28. 1. 2013, 19:09
Audience - relativně krátká klasika, kterou jsem přelouskal na ebook během dlouhé čekání u lékaře. Dílo, které člověku pomůže nahlednou do dob dávno minulých a ještě se u toho zasmát.