Originální název: Teatral’nyj roman

Doplněk (2011) 978-80-7239-266-7 160
Levné knihy KMa (2000) 80-86425-71-1 211
Odeon (1984)
Odeon (1979)

Groteskní příběh spisovatele Maksudova, který se snaží uplatnit svou divadelní hru, kde nechybí ani moderní Ďábel, usilující bizarním způsobem o duši hrdiny. Maksudov, obklopený byrokracií, zbabělostí i náladovostí svého okolí, jemuž je vydán v gradaci příběhu čím dál víc napospas, by věru ďábelského rádce potřeboval. Jeho lidské síly na úkol prosadit svou divadelní hru, zdá se, nestačí. (Založil/a: Liška)

vladislaus
  22. 4. 2013, 15:18
Začátek knihy mne moc nezaujal, až později autor mistrně rozehrává průběh inscenace hrdinovy hry, a to už je dost podařené, bohužel nedokončené.
kingmaker
  26. 5. 2012, 11:34
Jenom útlounká kniha, jen začátek románu, ale je to skvělé a o to větší je škoda, že zůstal nedopsán. Vtipné, absurdní, sarkastické, psané s nadhledem člověka, který dané prostředí dokonale poznal. Utahuje si ze zákulisí divadla, které v Bulgakovově době požívalo stejného „hvězdného oparu“, jako dnešní film. Zhýčkané hvězdy, trhlý režiséři, tajemní ředitelé divadla, z nichž jeden je regulérním bláznem, nesnášejícím střelbu na jevišti, a druhý je už bůhvíjak dlouho na cestě po Indii. V tom všem se plácá začínající autor, který už od poloviny knihy ví, že spáchá sebevraždu a to mu umožňuje psát vše s nadhledem. Skvělé, čtivé, osvěžující.
Děčínský
  8. 5. 2016, 19:23
Komentářů ke knize je dost. Co lze tedy dodat? Autor se nedožil vydání knihy (1965) protože zemřel již v r. 1940. Podle textu se dá usoudit, že se mnozí mocní od literatury někde poznali a to stačilo. Satira je to opravdu silná a podle tehdejší praxe, kdy se na rozhodující místa dostali diletanti, tak asi byla na místě. Musela to ale být, pro autory, stresující doba. Kdo se kolem literární politiky pohybuje ví, že situace je obdobná v každé době, neboť se do tvorby míchají i různí politici a politikáři. Pro nevšední talenty, kteří předběhnou svou dobu, je to umrtvující. Z této oblasti, to jest, literární a jiné kulturní tvorby, vyšlo tiskem dost prací!
arthur.22
  22. 11. 2015, 13:32
Skvělé čtení, pro divadelníky a milovníky divadla povinné. Ale co naplat, konec mi tak trochu chybí..
pejda
  1. 3. 2010, 23:53
Někde jsem četl, že Bulgakov psal dlouho Divadelního románu a Mistra a Markétku zároveň, nakonec se však rozhodl pokračovat jen v Mistrovi. K Divadelnímu románu se prý hodlal vrátit až později. Nestihl to, což je škoda, rozhodně totiž nejde o špatný román, je jen opravdu nedokončený. Osobně mám pocit, že je snad přerušen v půlce věty.