Nemodlenec

Nemodlenec Originální název: Nemodlenec

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1962

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962) 256

Poslední z tzv. ještědských románů, jejichž děj je zasazen do autorčina milovaného podhorského kraje pod Ještědem v severních Čechách. Námět pro něj posbírala za svých pobytů na Ještědsku. V románu se odkrývají a řeší všechna pro autorku typická témata: kritiku katolické církve, sociální otázku a nešťastnou a neopětovanou lásku. Navíc se zde objevuje téma pomsty jako způsobu reakce na křivdy v mezilidských vztazích a vztazích mezi rodinami. Stejně tak se v díle objevuje postava silné a energické ženy s tragickým osudem vzniklým na základě tehdejších společenských vztahů zvyků.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Andulka)

ruttrain
  13. 9. 2016, 22:03
Osobní příběhy postav a jejich vztahy jsou zajímavé a napínavé, i když mám pocit, že ke konci už se vařilo z vody. Sociální a společenské problémy té doby jsou nám už přeci jen poněkud vzdálené, takže tyto pasáže, podle mne, zpomalovaly tempo a byly poněkud nudnější. Ale chápu, že ve své době měly svůj význam a sílu.
Vojcek
  24. 1. 2012, 20:05
Nemodlence jsem si vybral jako povinnou četbu, ale rozhodně toho nelituju, když se překousáte přes nudný začátek, je tahle knížka perfektní. Za sebe rozhodně nemůžu říct, že bych se nudil, kromě začátku a asi jedné nebo dvou krátkých nudných pasáží měla kniha spád a dobře se četla. Nemodlence bych určitě doporučil.