Opilost z hloubky

Opilost z hloubky Originální název: Opilost z hloubky

Prostor - 2000
ISBN: 80-7260-036-2

Prostor (2000) 80-7260-036-2 219

Ve čtyřech příbězích jsou ilustrovány vnitřní obtíže lidí vracejících se do rodné země. Ačkoli autor v příbězích zpracovává téma návratu ze čtyř různých pohledů, hlavním tématem je vyrovnání se s emigrací. Příběh Polynésana Tatiha, který knihu uvozuje, je poměrně samostatný; v dalších autor předkládá prostřednictvím svých hrdinů pohled na Čechy, respektive Pražany, z vnějšku, očima lidí, kteří se zde buď nenarodili, nebo zde alespoň delší čas nežili či žít nadále ani nechtějí. V jejich vnitřním, zevšeobecňujícím pohledu jsou pak lidé, kteří zde zůstali,"přečkali" zlé časy a žijí, přes všechnu svou pitoresknost, poněkud beztvaré, šedé, sobecké a všeobecně nehezké stádo, z něhož oni, výjimeční a osamělí, se samozřejmě vymezují. Nalézt cestu z ulity výlučnosti - společenské i jazykové - a vyřešit tak své životy však nejsou schopni. Autor se vypisuje z vlastního traumatu a vrací se k tématu některých svých dřívějších textů - hledání životní i jazykové identity vykořeněného člověka. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  18. 4. 2015, 15:39
To už je druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem četl a opět jsem zklamán. Autor píše stylem, že jednoduché myšlenky vyjadřuje strašně složitě, obyčejné nakošatí mnohovrstevně a čtenář se propracovává džunglí slov. V knize popisuje 4 postavy, které jsou natolik obyčejné a nezajímavé, že netuším proč byly obsazeny do tohoto dílka.