Schizofrenické evangelium

Schizofrenické evangelium Originální název: Schizofrenické evangelium

Melantrich - 1990
ISBN: 80-7023-048-7

Melantrich (1990) 80-7023-048-7 205

Šest kratších próz, které patří k raným autorovým textům.
Texty vznikaly v letech 1949 – 1952, některé vyšly samostatně soukromým nákladem, ve strojopisu nebo později přepracovány v jiných Hrabalových knížkách (povídka Kain jako Legenda o Kainovi v Morytátech a legendách, poté jako součást Ostře sledovaných vlaků). Inspiračním zdrojem literárního mistrovství je tu autorův legendární strýc Pepin – buď vystupuje v roli vypravěče (Utrpení starého Werthera), nebo jako hlavní postava příběhu (Lednová povídka), případně mu je celý text věnován (Schizofrenické evangelium); název textu závěrečného zní Protokol aneb Příspěvek k renesanci, sepsaný s mým strýcem Josefem. (Založil/a: Rézi)

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
*28.03.1914 - †03.02.1997

Nos X
  23. 10. 2016, 20:39
Jedna z nejlepších Hrabalových povídkových knih. Plná syrovosti, sebeironie, célineovské ponornosti a černého humoru. Podzimní četba par excellence. Jak zde autor zachází s jazykem a imaginací je nezopakovatelné. Povídka, podle které se kniha jmenuje, doporučuji všem, především však těm, kdo na vlastní kůži nezažili komunismus.
CatherineD
  17. 5. 2011, 18:15
Naprostý děs, pro normálního člověka nesrozumitelné a nepřehledné. Takovou nudu jsem u knížky ještě nezažila, nedokázala jsem se vůbec soustředit na děj (jetli tam vůbec nějaký je) díky prapodivné a pro mě nevhodné kompozici díla.