Originální název: The Lord of the Rings.The Fellowship of the Ring

Argo (2006) 80-7203-726-9 380
Mladá fronta (2001) 80-204-0925-4 400 ilustrovaný
Mladá fronta (1993) 80-204-0362-0 379
Mladá fronta (1990) 80-204-0105-9 384

Nechte se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Přidejte se ke Společenstvu prstenu, složeného z hobitů, lidí, kouzelníka, elfa i trpaslíka, kteří se vydávají do země Mordoru s jediným cílem - zničit kouzelný prsten a tak porazit moc Saurona, pána zla. Společně s nimi prožijete mnohá dobrodružství, stanete se svědky nelítostných bitev a navštívíte kouzelné kraje, kde se setkáte s obry, draky a dalšími dobrými i zlými kouzelnými tvory.

Magyana
  21. 5. 2013, 12:47
"Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá a zasluhuje život. Můžeš mu ho dát? Potom nevynášej příliš horlivě rozsudky smrti. Protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců."
Z pěti hvězdiček dávám šest.
Ghoulman
  9. 7. 2010, 19:48
Dalo by se říct, že první díl mám nejraději. Je pravda, že je zde mnoho popisů, jak krajiny, tak bytostí, ať už obecných ras, či samotných postav. Skutečně ovšem nevidím důvod proč tento fakt považovat za nevýhodu, nevím jak ostatní, ale já se rád seznamuji se vším co se Středozemí souvisí a zvlášť kapitoly o hobitech mi byly velmi příjemné...
Ariko
  13. 9. 2014, 17:38
Nesnášela jsem davové šílenství okolo filmu Pán Prstenů, a tak jsem se na něj dokonce jako jediná z celé třídy nešla podívat do kiny, nestáhla jsem si ho a ani trailer jsem neviděla. Vyšel druhý díl a opět lavina šílenství. tehdy jsem si řekla, že si možná první přečtu knížku ..... - výsledek: jsem v tom až po uši :D absolutní nadšení a po přečtení jsem zkoukla rovnou všechny díly filmu.
Peetuliska
  25. 12. 2015, 22:04
Něco tak krásného jsem zažívala, když jsem četla Temnou věž od Stephena Kinga. Ten pocit, kdy chcete číst dál a dál, nutí vás to vědět, jak se to bude vyvíjet a jak to vlastně dopadne a zároveň se bojíte chvíle, kdy budete na konci.
Úplný začátek, kdy se popisovala historie Kraje, mi přišel trochu rozvláčný, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Rozhodně se neztotožňuji s názory, že by to chtělo seškrtat, protože je to zbytečně dlouhé. Dlouhé? Naopak! Je to moc krátké a já nechci, aby to skončilo. Filmy jsem neviděla, proto pro mě všechny příhody byly překvapením. A teď na mě čekají Dvě věže :)
Tiwala
  30. 9. 2012, 21:06
První a asi nejlepší kniha z celé trilogie. Než jsem ji četla, viděla jsem asi 10x film, takže jsem se bála, že se budu u knihy nudit. Naštěstí se film knihy v některých věcech tolik nedrží a já se dočkala něco nového.
Rames
  10. 10. 2014, 13:35
Společenstvo je poetický začátek velkého dobrodružství kde se seznamujeme z historií imaginárního světa a jeho kouzelnou krásou. Kraj , hobitky a jejich lásku k životu si zamilujeme ale někde vzadu v mysli nám hlodá červíček , že to tak idylické nezůstane.
VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:39
Perfektní kniha tohoto světoznámého autora, těžko se nacházejí slova k hodnocení, je to kult a rozhodně stojí za přečtení!
Ivulina
  25. 11. 2011, 23:55
Nádherný příběh. První díl mám nejraději, raději než Hobita. Kraj, Hůrka, Roklinka, Laurelindorenan. Knihu jsem nedala z ruky :) Nejsem vůbec příznivcem fantasy, ale Pán prstenů je geniální. Film je také úžasný (jak by asi vypadal Tom Bombadil?)
prkali
  2. 2. 2013, 10:42
Nevím, která nová kniha by mi mohla udělat stejnou radost jako starý odrbaný první díl Pána prstenů. Jeho další - asi tak šesté čtení - jsem si letos nadělila pod stromeček:

U SKÁKAVÉHO PONÍKA, HŮRKA. Letní slunovrat, rok 1418 krajového letopočtu

Milý Frodo,
dostihly mne špatné zprávy. Musím ihned odjet. Měl bys raději opustit Dno pytle co nejdřív a zmizet z Kraje nejpozději do konce července. Vrátím se, jak nejdřív budu moci; a půjdu za tebou, pokud zjistím, že už jsi pryč. Nech mi tu zprávu, jestli pojedeš přes Hůrku. Hostinskému můžeš věřit (Máselníkovi). Možná že cestou potkáš mého přítele: muže hubeného, tmavovlasého, vysokého, někteří mu říkají Chodec. Zná naši záležitost a pomůže ti. Jdi do Roklinky. Doufám, že se tam zase sejdeme. Jestli nepřijdu, poradí ti Elrond.
Ve spěchu Tvůj
Gandalf

P.S. NEPOUŽÍVEJ to už za žádnou cenu! Necestuj v noci!
P.P.S. Přesvědč se, že je to pravý Chodec. Na cestách potkáš všelijaké lidi. Jeho pravé jméno je Aragorn.

Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí, je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.
Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle;
až zkují ostří polámané,
nekorunovaný zas bude králem.

P.P.P.S. Doufám, že to Máselník pošle hned. Dobrý člověk, ale paměť má jako komoru s harampádím: to, co hledáš, je vždycky někde zahrabané. Jestli zapomene, usmažím ho.
Buď zdráv!
LeaLea
  10. 11. 2011, 12:10
Jenže Návrat krále je nejhlubší, nejtemnější a nejemotivnější. Bez pořádných konců všech malých i velkých příběhů, které pan Tolkien rozběhl, by to nemohlo skončit!
Scathach
  27. 10. 2012, 20:51
Tak tahle se mi asi líbila z celé trilogie nejvíce, ikdyž mě začátek nehorázně nudil, tak zbytek se mi velice líbil.
scajo
  13. 6. 2013, 18:44
K mému velkému překvapení to není taková pecka, jakou jsem po zhlédnutí filmu čekal (podotýkám, že všechny tři filmy mě nadchly). Docela často jsem měl problémy s opravdu neskutečně dlouhými popisy krajiny, které jsem po chvíli přestával vnímat a zbytečně mě to brzdilo v jinak docela poutavém čtení. I proto jsem tuhle knížku přelouskával poměrně dlouho. A druhá mrzutá věc je až extrémní linearita vyprávění - chystají se na cestu, vyjdou na cestu, jdou po cestě, a pak zase po další cestě... vyprávění ve filmu bylo o moc nápaditější. Knižně je Společenstvo prstenu nejslabší částí trilogie.
Ramirez85
  11. 4. 2015, 12:00
Těžko něco dodávat k takto zásadní literatuře, jakou je Tolkienova Středozem. Tak snad tu jen poděkuju svému předčítači, bez kterého by mě ta knížka bavila asi zpoloviny tolik, jako mě bavila takhle :-)
Nantong
  3. 2. 2013, 20:19
Počáteční seznamování s životem hobitů - jak vypadají, co mají rádi a hlavně jejich rodokmeny - bylo pro mě celkem hodně nezáživné, ale příběh, který se rozvinul poté...opět jsem četla knihu jedním dechem, opět smekám před vypravěčským uměním autora.

Gustik5
  15. 10. 2011, 10:21
Knihy J.R.R. Tolkiena položily základní kámen světové fantasy. Jsou to díla, jež se zapsala do dějin literatury...
Nemohu se také nezmínit o výtečném filmovém zpracování :).
domingo
  9. 3. 2010, 3:33
Po všech stránkách neskutečně průměrné. (2/5)
ribička
  12. 9. 2010, 11:32
Nebudu psát sáhodlouhé recenze ani rozebírat dílo. Ten kdo to nečetl, ať si to přečte (jestli teda někdo takový výbec je) a kdo to nečetl a neviděl film, tak tím líp a taky si to přečte(i když o existenci těchto exeplářů pochybuju). No proč to číst? Tolkien měl jednou skvělý nápad a tak ho napsal na pár stovek papíru a vytvořil tím svět barev, kouzel, lásky a přátelství.... A to už za přečtení stojí.
skjaninka
  9. 3. 2010, 8:36
Už je to pár rokov, čo som jedným dychom zhltla celú trilógiu Pána Prsteňov.
Aj keď fantasy nepatrí medzi moj obľúbený žáner, vždy sa nájde výnimka, ktorá potvrdí toto pravidlo a v tomto prípade sú to knihy Tolkiena.
Dodnes si pamatám, že pri čítaní sa od knihy nedalo odtrhnúť, úplne celá ma pohltila.....musím podotknúť, že knihu som čítala pred tým, než som videla film.
Pri čítaní som si na základe dokonalého Tolkienovho rozprávania vytvorila v hlave svoje vlastné predstavy o svete Hobitov a Elfov, ktoré sa už nezmenia.

Na základe, nižšie prečítaných príspevkov by som len chcela dodať, že aj keď je príbeh v celku jednoduchý, štýl akým ho dokázal napísať Tolkien je jedinečný a naozaj fantastický a určite nie je priemerný.
Klobúk dole pred fantáziou tohoto autora....
analphabet
  6. 2. 2014, 0:41
Tolkienova Středozem je skvěle vymyšlený svět s vlastními jazyky, rasami, přírodou a dokonale propracovanou historií, do kterého je vsazeno neskutečně dobrodružné dobrodružství. Pán prstenů je Dílo s velkým D.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:55
Snad nejrozsáhlejší fantasy trilogie a podle toho se také čte. Je to ohromné, vyvážené, poutavé. A filmy tomu jen dosadily více než zaslouženou korunku.
moonchild
  5. 8. 2013, 14:37
Já už mám přečtené všechny 3 díly Pána Prstenu a Hobita a líbili se mi.Momentálně čtu Silmarilion a zatím se to dá číst.
RockWagram
  1. 2. 2016, 20:56
Každý, kdo trochu píše, musí uznat, že tohle je opravdu velké dílo. Tolkien si vymyslel celé universum. Jeho styl vyprávění se přizpůsobuje dějovým situacím. Umí být roztomile vtipný, když jde o hobity, později dokáže ladně přejít do temnější atmosféry, jak se společenstvo blíží nebezpečí. Jeho jazyk je bohatý a napomáhá představivosti. Děj je navíc v nepřetržitém pohybu, což člověka nutí číst dál a dál. Dějové pauzy, nebo přechody v ní moc nejsou. Kdybych byl fanouškem fantasy, tak dám určitě pět hvězd.
Rumbelle
  10. 5. 2015, 21:11
Tolkienův svět je základem Fantasy světa, a proto jsem ráda, že jsem se k tomuto základnímu kameni konečně dostala. Je to úžasný svět plný tajemna a dobrodružství. Elfové mě vždy fascinovali a v této knize nejsou vyjímkou. Postavy jsou tam výborné a zajímavé jak Chodec tak i skřeti o kterých je v knize víc než ve filmu.
Nijura
  21. 3. 2014, 19:13
Když už jsem viděla všechny filmy, tak jsem se docela bála, že mě kniha nebude bavit. Naštěstí se tak nestalo a já můžu přidávat do oblíbených.

P.S. Je to sice náročnější než Hobit, ale má to úplně stejné kouzlo.
Samael
  30. 3. 2013, 21:54
Cesta Froda za dobrodružstvím a celá ta atmosféra,ktérá se točí kolem prstenu Vás chytne a nepustí.Zdánlivě bezpečná výprava dvou pulčíků,kteří jsou vysláni čarodějem Gandalfem se zvrtne a jen díky hraničáři Aragornovi a elfce dojdou do Roklinky bez úhony.Skvělý začátek fantastické trilogie.
Alduin
  5. 4. 2014, 15:31
Výborný a jedinečný příběh, strhující atmosféra, vlastní svět s bytostmi a jejich jazyky, vlastní historií a vlastními hrdiny. Občasné nudné pasáže popisující krajinu nudí a odvádí pozornost, ale inverzí k tomuto je bombastická atmosféra akčnějších scén. Celkově je tato kniha nutností pro všechny fantasymagory, jako jsem já.
Martin
  8. 6. 2010, 16:12
Jak už tu mnohokrát zaznělo, kniha je plná popisů krajiny, které určitě mnoho lidí unudí. Nadruhou stranu příběh jde pořád dál, nikde nevázne, neustále se něco dějě a řeší. A to je ten důvod, proč se mi fantasy líbí. Takže pokud překousnete "popisování každého bobku v hobitíně" (které mně se líbilo), tak si to určitě užijete. Doporučuji, i pres četné záporné ohlasy.
VaclavB
  21. 1. 2015, 14:11
Společenstvo prstenu rozehrává příběh (několik příběhů), které mají neskutečný náboj. Je to jako dobře postavený základ, bez kterého by nemohla celá ta nádherná stavba vydržet pohromadě. Začátek se rozjíždí nepochopitelně pomalu a ztuha... sám autor později přiznal, jak náročná byla první kniha. Ale kdyby nebyla Elrondova rada, tak bychom vůbec nechápali, o čem se jedná. Trochu mě mrzí, že nefungovala poetika Toma Bombadila, kterého autor rychle opustil a jakoby se z příběhu vytratil coby slepá ulička.
Broza
  1. 2. 2014, 22:05
A tohle je prostě číslo 1. Vždycky jsem zbožňovala autory, co si samy "vysní" svůj svět, se všemi postavami, vlastními dějinami, řečí... a tohle je prostě špička. Miluji hobity, miluji kraj, miluji celou středozem!
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:03
Pro fanouška Fantasy jistě základní věc, kterou si prostě musí přečíst. A jelikož mám tento žánr rád, s chutí jsem se ponořil do nádherného a dokonalého světa, stvořeného Tolkienem.
nečik
  17. 10. 2011, 9:32
Úžasné čtení. První díl je hodně pohádkový. Stejně tak i film, v kterém mimochodem Jackson vystihl nejvěrněji ze všech dílů jeho atmosféru.
Paity
  3. 9. 2013, 12:37
Kdyby to šlo, dám pět hvězdiček. Osobně považuji Společenstvo prstenu za jednu z nejlepších knih, jakou jsem měl tu možnost ve svém životě číst a patrně se na tom nezmění nic ani do budoucna.
honzik10
  27. 1. 2013, 13:35
Děsná knížka. Četl jsem přibližně čtvrt knihy a bylo to velice nudné vyprávění. Ani jsem neměl chuť to dočíst.Bylo tam spousta nudných informací, které nikoho nezajímají,ale pořádný příběh, to ne.
Kiv Čitrem
  11. 8. 2014, 14:43
Po Hobitovi byla pro mě tato kniha rozčarováním... Lehkost, nadsázka a hravost Hobita byla nahrazena fantasy historiografií, fantasy zeměpisem a fantasy politikařením...
jana80
  13. 1. 2012, 14:56
Pán prstenů je prostě úžasné dílo. Společenstvo prstenu mám z celé trilogie úplně nejradši. Není tam ještě tolik temna. Popis Kraje, Roklinky...prostě úžasné. Jinak fantasy moc nemusím, ale Pán prstenů je výjimka, která potvrzuje pravidlo.
RikaAkira
  19. 10. 2011, 21:20
Společenstvo se mi líbilo, Dvě věže mě unudily (knižně i filmově), Návrat krále jsem jen viděla - z mého pohledu to klidně celý mohlo skončit skvělým prvním dílem :D
Loro
  27. 2. 2013, 18:57
Vážně dobrá fantasy kniha. Chvilkama příšerně zdlouhavá, ale chvilkama i napínavá. Zkrátka dobré fantasy s dokonale promyšleným příběhem.
Majdule
  9. 7. 2011, 20:12
Existuje málo knih s tak hlubokou lidskostí a takovým přesahem. Příběh o tom, že každý z nás, i ten nejmenší, může změnit běh světa, že pokud jste jediný, kdo může pomoci, pak pomoci musíte, bez ohledu na vlastní strach a pochybnosti, to všechno jde dalece nad rámec běžné fantasy. A vedle toho je to prostě ještě skvělý a poutavý příběh, napínavý a "šťavnatý", který nikdy nenudí. A aby toho nebylo málo, stvořil zde Tolkien zcela svébytný svět včetně dějin, geografie, jazyků .... Geniální dílo! Četla jsem zde i komentáře k filmu, já ho viděla až mnoho let poté, co jsem četla knihy, a beru ho prostě jako hezkou ilustraci. I Jackson stvořil vlastní svět. Myslím, že ten filozofický podtext se v tak barvitém příběhu ani na plátně vystihnout nedá, vždycky jej zastíní pestrost kulis a filmových efektů. Takže si ho přesně tak užívám.
Vera Silent
  28. 5. 2011, 15:04
No kdyz si clovek uvedomi, ze Pan prstenu je celozivotni dilo, tak je jasne, ze to neni proste jen "povidam vymyslenou pohadku". Ten pribeh ma hloubku, filozofii a velke kouzlo. Pro me jsou Tolkienovi knihy jednemi z mala, ktere sem cetla vicekrat a pokazde sem v nich nasla neco noveho (ani slavny Harry Potter me tak nezaujal, ten ma vic magie a barevnych kouzlicek ale mene hloubky...)
Mifeet
  10. 2. 2010, 22:52
Cítili jste někdy touhu po dobrodružství? Fascinují vás světy, ve kterých můžete pustit uzdu své fantazii a přitom jsou velmi propracované a na většinu vašich otázek dostanete dříve či později odpověď? Máte rádi fantasy? Přečtěte si Pána prstenů. Příběh je napínavý a vtáhne vás do děje a pro mě budou vždycky elfové a trpaslíci právě ti od Toliena. Možná je to tím, že jsem jako svou první fantasy četl právě Tolkiena, ale Pán prstenů je pro mě jakýsi standard, ke kterému poměřuji ostatní fantasy. A pokud vám připadá příběh přiliš jednoduchý, stačí sáhnout třeba po Silmarillionu.

U jiných fantazijních světů mě někdy vadí, že některé postavy mají otevřenou minulost a čtenář musí spíš hádat, jaká je a proč je vývoj postavy zrovna takový. Nebo se zmíní nějaká dávná bitva/výprava/historická událost..., ale když vás o ní zajímá víc, můžete zase jen hádat. Ale Středozem žádným z těchto nedostatků netrpí. V Hobitovi, Pánu prstenů i Silmarillionu je vždy popsáno to, co patří k ději, ale dohromady tvoří krásný ucelený svět, kde nemusíte tápat a přitom vaší představivost neomezuje přespříliš.
m4xp4yn3
  31. 12. 2009, 15:55
Směšně přeceněné. Ok, JRRT do toho dal všechno, vymyslel rasy, jazyky atd., ale zároveň nadobro ukončil vývoj fantasy žánru. Nastolil žánrové archetypy, kterých se budou budoucí generace autorů držet jak klíšťata. Elfové budou vždy vysoké bytosti se špičatýma ušima, hobiti přitroublí, ale hodní zakrslíci atp. Fantasy se již nijak neváže ke slovu fantazie.
Navíc ten příběh je fakt vcelku banální.
L_O_U_S
  22. 7. 2015, 17:33
Pána prstenů mi kdysi na základce půjčila spolužačka. Měl jsem ze všech těch jmen a národů v hlavě guláš, ale kniha se mi líbila (za nejlepší dodnes považuju první knihu ze šesti). Postupem času si Pán prstenů dobyl místo mezi nejoblíbenějšími knihami a filmy a vlastně definoval moje dospívání.
Ryan
  3. 11. 2013, 18:15
V případě Pána prstenů mě víc bavil film. Kniha nebyla špatná, jen ty dlouhý Tolkienovy popisy nebyly nic pro mě.
NiennaTasartir
  18. 10. 2013, 17:21
Kniha je oproti filmu mnohem obsáhlejší a snad i lepší. Geniální dílo geniálního autora. Opravdu. Jsou dva druhy čtenářů-ti, co to berou jako příběh (a znám jich spoustu-těm se to většinou moc nelíbí) a pak ti, co v tom kromě příběhu vidí i duchovní část díla. Prostě epicky awesome!
brigand
  11. 4. 2013, 22:19
dokonale fantasy do posledni vety, do posledniho pismenka. tohle uz nemuze nikdo nikdo prekonat......
Čikitka
  20. 11. 2012, 14:25
Jsem hloupá že jsem se nejdřív koukla na film. Teď když čtu knížky vžy si řeknu: ,,A tak to tam nebylo" a přitom film se řídí knížkou a kniha dává možnost si vše představit pod vlastním zrakem. Doufám že si k tomu postupem času najdu cestu...
honzajh
  11. 2. 2011, 15:29
Nechápu do teďka jak s tak skvělé knihy od Tolkiena mohli natočit tak příšerný film. Jednička byla opravdu dobrá knížka. Tolkien vymyslel opravdu fascinující příběh.
Janiska
  19. 5. 2010, 9:49
Zbožňuju hlavně první část, než hobiti dojdou do Roklinky :-) Krásně propracované dílko, jak jinak také. Dostala jsem se k ní v sedmé třídě, kdy ji má dobrá kamarádka měla na lyžáku a takto jsem se dostala i k fantasy.
java
  28. 3. 2010, 12:53
Tak jak to bývá – očekává se něco a dostaví se něco jiného. Předně, žádná filozofie zde není, ani křesťanská ani žádná jiná. Takže se jedná čistě o dějovou knihu s žádným jiným přesahem. Ale propracování děje a poutavé vypravování autora přeci jenom knihu vyzdvihuje. Kupodivu se ani kniha příliš neliší od filmu. Samozřejmě základním plusem knihy oproti filmu je její rozsáhlost, rozmanitost a fantazie, kterou se čtenáře dotkne. Nesmím opomenout i krásné ilustrace od Alana Lee, kterých mohlo být i na můj vkus trochu víc. V žádném místě v knize se čtenář nenudí. Osobně bych tohle ale zrovna za přímo mistrovské dílo nepovažoval. Ano, je to hodně příjemná četba, krásné odreagování, ale nic hlubšího v tom není.
magnas
  23. 10. 2009, 20:38
jednu hvězdičku strhnu za příběh, který je na dnešní měřítka o ničem, ale ať někdo zkusí říct, ze Tolkien nebyl dobrý spisovatel a hlavně vypravěč, dostane po hlavě trpasličí sekerou!!