Nekros a jiné noční můry

Nekros a jiné noční můry
Originální název: Nekros and other nightmares

Polaris - 1999

Polaris (1999) 308

Brian Lumley, českým čtenářům známý především svým bestsellerovým cyklem Nekroskop, je také skvělý povídkář. Sbírka „Nekros a jiné noční můry“, ďáblův tucet povídek, které obsahují skoro dvacet let jeho spisovatelské kariéry, zahrnuje nejrůznější podoby horroru od těch bežných civilních, jako je „Viadukt“, až po příběhy, v nichž znovu ožívá Lovecraftův mýtus hrůzy a tajemna Cthulhu. Za povídku „Plodnice“ o zmizení přímořské vesnice získal autor British Fantasy Award. Součástí knihy je i úvod, v němž se autor zamýšlí nad úlohou bezúčelného násilí v určité podoblasti horroru, tzv. splatterpunku. (Založil/a: Taragued)

Taragued
  4. 2. 2011, 16:21
Brian Lumley umí to, co se nedá naučit. A sice, dokáže v každé ze svých povídek navodit tak hustou atmosféru, že se stáváte přímo účastníkem děje. Strach, děs, šok a údiv, to vše cítíte velmi realisticky. Není, co dodat, Lumley je pro mne mistr hororu a napětí, mistr atmosféry a nemusí přitom vůbec zacházet k dnes tolik oblíbenému splatterpunku, o kterém sám píše úvodu knihy (snad až na povídku Zadní řada). Nekros je výborná sbírka výborných povídek a je jen škoda, že u nás vyšla pouze tahle jediná, protože autor jich má na svém kontě požehnaně.