Teď a navždy

Originální název: Now and Forever

Baronet - 2008
ISBN: 978-80-7384-110-2

Baronet (2008) 978-80-7384-110-2 168

Dvě nová díla autora, který navždy změnil pohled na povídkářskou tvorbu, se poprvé objevují v této knize. Dvě výrazně odlišné povídky, ale obě demonstrující jedinečný autorův talent a nepotlačitelnou vitalitu jeho ducha.
Kdesi v dálce hudba zní je snovým popisem arizonského městečka, kde není vidět děti si hrát a kde zdánlivě lidé nestárnou. Sveden kouzlem venkova, a záhadnou ženou se jménem egyptské královny, rozhodne se autor odkrýt záhadu tohoto magického místa, dříve než se dostaví nevyhnutelná katastrofa.
V Leviatanovi 99 se spisovatel, který kdysi kolonizoval Mars, vrací opět do kosmu, aby převyprávěl Melvillovo klasické dílo o posedlosti, jejímž objektem se místo velryby stává vše ničící kometa. V roce 2099 nováček mezi kosmonauty Ishmael Jones vstupuje na palubu vesmírné lodi a vkládá svůj osud do rukou pošetilce, který se slepě žene za ohonem vesmírného monstra. V nemilosrdném prázdnu se posádka musí podrobit božskému soudu, její protivník má k dispozici tu nejstrašnější zbraň - čas.

Novely:
- Kdesi v dálce hudba zní (Somewhere a Band Is Playing)
- Leviatan 99 (Leviathan '99)

zoro2
  12. 11. 2015, 9:52
Bradbury má zvláštní dar vzbudit ve mně takový ten pocit sklíčenosti a přemýšlení nad životními hodnotami. Někde v dáli hudba zní je přesně taková povídka. O marnosti života, pomíjivosti materiálních statků, ale i hledání a naději. Leviatan 99 byl trošku slabší, přesto rovněž nutí k zamyšlení. Dal bych 90%, což nejde, takže zaokrouhlím nahoru.
ondrasek
  3. 10. 2016, 20:31
Tak hele, Reymond, tohle byla slabota. Napsals to sice květnatě, ale na úkor srozumitelnosti.
První novelku ještě beru, chlapík jde za hlasem svého srdce a najde lásku v městečku dlouhověkých. Ok.
Ta druhá mě ale těžce nebavila a spíše jsem ji bral jako parodii než poctu Mellvilově Bílé velrybě. Nemohl jsem dočíst, tak jsem kapku dopřeskákal.
Soráč, Rey, asi ti dám kopačky.