Originální název: La Ciociara

Academia - 2007
ISBN: 978-80-200-1534-1

Academia (2007) 978-80-200-1534-1 275
Odeon (1976) 01-034-76 336
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962)

Dílo se řadí mezi početné pokrokové italské prózy na téma druhé světové války, které vznikaly v padesátých letech (vyšel poprvé v roce 1957). Horalka patří k nejúspěšnějším Moraviovým románům a krátce po vydání byla zfilmována režisérem Vittoriem De Sica se Sofií Lorenovou v titulní roli.
. (Založil/a: Liška)

Ariko
  11. 9. 2014, 22:04
Moc hezké. První čeho jsem si všimla je tedy skoro chybějící členění textu a tím na první podívání chybějící přímá řeč, ale je to jen zdání. Knize to neubírá na půvabu. Nádherné líčení život prosté ženy, která se svými prostředky snaží přežít útrapy války.
Keatin
  10. 3. 2013, 19:17
Alberto Moravia v této knize ukázal, jak je skvělý spisovatel. Prožívala jsem osud obou hrdinek každým slovem. Zaujalo mne to nejen proto, že čtu většinou o osudech z válečného Německa, Československa, Polska, či Francie ...Itálie byla proto zajímavou změnou a rozhodně si chci přečíst o dalších osudech odehrávajících se v Itálii. Na obě "horalky" už nikdy nezapomenu, opravdu silný čtenářský zážitek.
Peetuliska
  1. 10. 2015, 12:50
Na začátku knihy jsem byla unešená, říkala jsem si, že to bude přesně ta kniha, která vás zaujme od první věty, pak mé nadšení opadlo. Zajímavé téma matky a dcery, které utíkají před válkou a jsou vystaveny nepřízni osudu a ustavičnému shánění jídla. Ostatně jídlo je řešena skoro v celé třetině knihy. Přišlo mi to táhlé a neviděla jsem v tom něco hlubšího. Ve chvíli kdy se na scéně objevil Michel a s ním jeho myšlenky a pohled na válku mě kniha opravdu bavilo a poslední strany knihy byly opravdu skvělé, ale i to mi nějak nenahradí ten zbytek.
Kniha obsahuje několik zajímavých zamyšlení nad tím, jak válka dokáže člověka změnit, ale styl psaní a skoro žádné členění odstavců mě tak ubíjelo, že jsem si tu knihu nedokázala užít naplno. Dala bych 3.5 hvězdy.
Rames
  13. 5. 2012, 13:45
Svéživotopisný monolog ústřední hrdinky, stylizovaný do neurovnané, záměrně "ledabylé " větné skladby přímého vyprávění. Takto charakterizuje dílo Alberta Moravii Jaroslav Pokorný autor doslovu.
Mluví mi z duše. Snaha o přežití matky a dcery ve válečném běsnění, vyprávěné věcně a bez emocí, ústy obyčejné ženy, obyčejným jazykem.
Jen lituji že se mi do rukou dostal výtisk kde chybí strana 120 kde autor popisuje Michelovu povahu a str.241-244 na těchto stránkách se odehrává drama v kostele.
Ivulina
  31. 12. 2015, 18:23
Pro mě záživné od začátku do konce. Jen jsem četla, nechávala se zalévat vlnami desítkami různých pocitů a přemýšlela o tom, jak velký vliv může válka/doba/situace/lidé/prostředí na člověka opravdu mít. A vnímám román velmi osobně, ještě chvilku se mnou v myšlenkách zůstane.
LadysR2
  22. 11. 2012, 7:40
Pro mě typický důkaz toho, že kniha nemusí mít šílenej spád na to, aby vás upoutala. Přiznám se, že napřed jsem viděl druhé filmové zpracování, kde S. Loren hraje matku a poté, po celou dobu četby jsem si ji ztotožňoval s knižní postavou.
Knihu jsem si přečetl s chutí. Napřed jsem byl zvědavý na rozdíly mezi filmem a knihou, ale pak sem se prostě a jednoduše začetl...
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 17:55
Kniha nabízí pohled na válku v Itálii a pak na poválečné prostředí, vyprávěno přímo od hlavní hrdinky knihy: Cesiry. Přestože knihu psal muž, byl a je znám díky svému dokonalému vcítění do ženských postav. Také sem vnáší erotiku, což patří ke znakům autorovy tvorby. Samotná Cesira dospěje ke zjištění, že válka, kterou zpočátku nevnímala, ji zasáhne v takovém rozsahu a teprve na konci si uvědomí její hrůzné následky
Bernadette
  13. 9. 2014, 13:52
Tak jsem se do tohohle všeobecně vychvalovaného díla pustila taky... Docela toho lituji. Celou dobu jsem odpočítávala stránky zbývající do konce. Suché, nezáživné, nevýrazné... Takový námět šel zpracovat mnohem mnohem líp a zajímavěji...
kamie
  21. 8. 2011, 12:53
Nemůžu souhlasit s prvními komentáři. Kniha vás sice hned zpočátku nepohltí, ale její zde naznačená nedějovost je perfektním vyjádřením bezmocnosti lidí, kteří prožili válku. Takzvanému obyčejnému člověku v takové době nezbývá než čekat, přežít čas, ve kterém sám nic nezmůže. Válka pohlcuje vše a vše obrací naruby a člověk si může vybrat, zda se schová do kouta a bude čekat, případně bude semlet, zda využije všech dostupných možností, jak se zaopatřit, a tím možná hodit za hlavu morální hodnoty. Z toho plyne otázka, co to mravní hodnoty jsou. Podle Moraviova románu jejich tradiční pojetí funguje jen v té době, kde vznikly, v době míru. Válka zažité struktury narušuje. A konkrétní člověk, jeden z tisíců žitých příběhů je malá součástka. Neexistuje závěrečná pointa, protože celá kniha je explicitním vyjádřením pocitu bezmoci a beznaděje.
jana80
  19. 1. 2012, 8:59
Myslela jsem, že kniha bude nudná a zdlouhavá. Válečné témata nemám moc ráda. Nakonec byla úplně jiná, než jsem očekávala. Mile mě překvapila
W
  29. 11. 2013, 10:19
Zajímavé téma a vypravování pohledem hlavní hrdinky přidaly knize na originalitě. I přesto, že knihy s válečnou tématikou nevyhledávám, tuto knihu jsem si užila. Mohu všem doporučit.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 18:39
Četla jsem ji cca před půl rokem, a i teď si pamatuju děj. Velmi se mi kniha líbila, chtěla jsem vědět, jak to dopadne a tak mi to nedalo, 275 stránek jsem přečetla asi za týden, na intru :-) Líbil se mi popis života v Římě, problémy s potravinami za války, schovávání se v horách, popis postav. Překvapil mě ten zvrat ve Vallecorse. Navíc mě ta knížka donutila spojit si ten děj s historií, kdy vlastně ta Itálie byla osvobozená..atd. Film jsem neviděla, až bude příležitost, určitě to nepropásnu.
TeddyM
  4. 7. 2011, 15:44
Mně se tedy kniha moc nelíbila. Popravdě scéna s porážkou kozy byla pro mě osobně nejhorší scéna, jakou jsem kdy v knížce četla. Pro mě byla velmi sugestivní a přiznám se, že jsem jí hodně obrečela. Jinak se kniha velmi vleče a musela jsem se přemlouvat k jejímu přečtení.
Ginatonic
  3. 9. 2013, 10:48
Autor skvěle vystihl, jak válka může změnit charakter lidí. Hlavní postava Cesira je upřímná, nemá z ničeho strach, je lhostejná k válce - hlavně, když na ní vydělá a zbohatne. Prodává předražené potraviny ve svém obchodě, ani ji nenapadne udělat si vlastní zásoby jídla.
Její dcera Rosseta je jiná. Má velký strach z války, není lhostejná k ostatním lidem, je věřící, absolutně poslušná a starostlivá. Po incidentu v kostele se z "čistého dobrého andílka stane otupělá kurva bez paměti". Neprojevuje téměř žádné emoce.
Její matka Cesira je z toho zoufalá, zbije ji a dokonce ukradne peníze (žádné už nemá a potřebuje se dostat domů). Válku nenávidí, je si vědoma, že kdyby nebyla, nic tak hrozného by se jim nestalo.
Kniha na mě silně zapůsobila a přesto, že jsem ji četla před 3 roky, pořád si ji velmi dobře pamatuji.
Lovely-Danielle
  20. 5. 2013, 18:06
Když jsem Horalku začínala číst, věděla sem už dopředu, že skončí špatně, protože jsme se to učili ve škole. Čím dál jsem se ale v knížce dostávala, tím víc jsem doufala, že ten špatný konec tam nakonec nebude. Samozřejmě, že byl a musím říct, že mě zasáhl víc, než jsem si původně myslela. Scénu v kostele jsem prožívala nejvíce. Teď se těším, až se podívám na film.
LRdS
  22. 11. 2012, 11:27
Viděla jsem zatím jenom film, ale od té doby vím jistě, že tuto knihu si musím přečíst. Zalíbila se mi hlavně postava Michela a bylo mi líto, když to dopadlo tak jak to dopadlo. Na druhou stranu ono by to asi ani jinak nešlo...
Rézinka
  21. 3. 2012, 19:19
Prvních zhruba 100 stránek jsem nemohla učíst, ale potom, co se do příběhu dostalo "trochu víc války" nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je sice pravda, že kniha je převážně popisem každodenního (téměř) nicnedělání a větší zvrat nastává až ke konci, přesto si myslím, že stojí za přečtení, protože nabízí jiný pohled na 2. světovou válku, než je obvyklé. Je to pohled málo vzdělané a obyčejné, nikoli však hloupé, ženy.
SallyTorres
  17. 12. 2011, 14:19
Nic jsem od té knihy nečekala a přitom se mi dostalo jednoho z nejlepších zážitků, co se četby týče. Je to zajímavá, strhující, dokonalé.
študent
  23. 2. 2011, 21:38
Toto šlo mimo mne. Prvních 95% díla je prokousávání se suchým realistickým (na realismus mam pifku všeobecně) popisem NEděje, abyste došli ke konečné pointě, která nijak objevná není, a co hůř, je v podstatě jen suše konstatovaná.