Oblast stínu

Originální název: Oblast stínu

Petrov - 2005
ISBN: 80-7227-237-3

Petrov (2005) 80-7227-237-3 174

Román Oblast stínu nás zavádí do období mezi prázdninami 1988 a listopadem 1989. Odborný asistent pedagogické fakulty v Ústí nad Labem žije v Liberci; dojížděním do zaměstnání se snaží zmírnit manželskou krizi. Hrdinovo soukromí je paralelou politické krize, která se ukazuje v dnes již pozapomenutých reáliích, jako jsou absurdní zprávy v tisku, podpisová akce Několik vět, chalupaření, politická školení či perestrojkový chaos na pracovišti ať v prostředí vysokoškolském, nebo v průmyslovém podniku, v němž pracuje vypravěčova manželka: všechny zastihne Listopad nepřipravené a neschopné představit si změny, které přicházejí. Byť je hlavním tématem knihy rozpad manželského vztahu na pozadí rozpadu společenského, způsob vyprávění je blízký předchozímu autorovu románu Svatoušek. Obě díla jsou zčásti autobiografická, obě jsou však zároveň obecnější, vrstevnatou generační výpovědí. (Založil/a: skjaninka)

Aurewen
  20. 2. 2013, 16:56
Abych řekla pravdu, tak kniha mne moc nebavila. Nevím proč, ale připomněla mi něco mezi Mladým mužem a Bílou velrybou a Když v ráji pršelo. Daleko lepší a svižnější bylo jeho Zoufalství.