Hřbitov šílenců

Originální název: Graveyard for Lunatics

Baronet - 2003
ISBN: 80-7214-586-X

Baronet (2003) 80-7214-586-X 352

Mladý scénárista a nadějný povídkář, v němž poznáváme samotného autora, je najat obřími studii Maximus Films, aby společně se svým přítelem, výtvarníkem, který je posedlý vytvářením filmových maket oblud a dinosaurů, vymyslet nový horor, tak děsivý, jak nebyl ještě žádný předtím. Oba přátelé se s chutí pustí do práce, ale brzy se úděsné věci začnou dít ve skutečnosti...

Při práci scénáristy se Ray Bradbury důvěrně seznámil s leskem i odvrácenou tváří studiového systému amerického, zvláště pak hollywoodského filmu padesátých let. A právě tento svérázný svět popisuje ve své fantaskní detektivce Hřbitov šílenců, která vznikla v roce 1990.
Bradburyho známe jako autora, který se významně zasloužil o to, aby byl pobořen předsudek o takzvaných triviálních žánrech (sci-fi, fantasy, horor) jako o čemsi principiálně podřadném. Stejně jako v mnoha jiných svých dílech proniká hlavně citlivými zákoutími lidského srdce, která odhaluje tak, abychom spatřili, co nám doposud zůstávalo skryto. Jeho díla je radost číst, neboť jsou plná vtipu, elegance a hlubokého porozumění člověku. Znovu a znovu dokazuje nejen svou nenapodobitelnou schopnost objevovat nepoznané, ale také dokonalou znalost lidského nitra, ochotu vnímat skryté sny a touhy, ale také odvahu postihnout slabiny i černé stránky našich povah.

Very.N
  4. 10. 2013, 10:32
Většinou jsem četla od Bradburyho povídky a byla jsem nadšená. U téhle knížky jsem trochu v rozpacích, téma je zajímavé, ale občas jsem vůbec nechápala, o čem spolu lidé vlastně hovoří. Ale i tak jsem jí dočetla do konce a můžu závěrem říct, že mě i bavila.