O půlnoci tancoval drak

Originální název: One More for the Road

Baronet - 2003
ISBN: 80-7214-544-4

Baronet (2003) 80-7214-544-4 245

Nakladatelství Baronet přináší pod názvem O půlnoci tancoval drak nejnovější sbírku dvaceti pěti povídek věhlasného autora, která jistě potěší nejen fanoušky science fiction. Poetické příběhy totiž vyprávějí - jak jsme už u Bradburyho zvyklí - především o lidech. Nastavují zrcadlo vztahům dospělých dětí k rodičům, nadějím i zoufalství starých lidí, vyprávění o údělu spisovatele či o inspirativním světě podivínů. V mnohých prózách se objevují tajemné či fantastické motivy, které často slouží především k tomu, aby výjimečná situace osvětlila temná zákoutí lidské povahy. V povídce Bestie hlavní hrdina poté, co ho tajemné noční telefonáty málem doženou k šílenství, pochopí, že lidská přirozenost má i svou instinktivní, živočišnou stránku, a toto poznání ho zároveň přivede k porozumění jeho nejbližším. Stroj času, který se objevuje v povídce Quid pro quo, zase umožní dramatické setkání mladého talentovaného spisovatele s jeho budoucím zruinovaným já.
Poetický klasik SF nás tedy tentokrát pozval na vyjížďku do tajuplného světa lidského nitra. Bradbury stejně jako v mnoha jiných svých dílech cestuje hlavně citlivými zákoutími lidského srdce, která odhaluje tak, abychom spatřili, co nám doposud zůstávalo skryto, a jízda v jeho společnosti je nezapomenutelným zážitkem. Jeho povídky je radost číst, neboť jsou plné vtipu, elegance a hlubokého porozumění člověku. Jeden příběh za druhým uchvacuje, překvapuje a fascinuje: Bradbury nás oslňuje galerií neobyčejných postav, figur a figurek, neřešitelných situací a napínavých zvratů. Opět dokazuje nejen svou nenapodobitelnou schopnost objevovat nepoznané, ale také dokonalou znalost lidského nitra, ochotu vnímat skryté sny a touhy, ale také odvahu postihnout slabiny a dokonce i černé stránky našich povah. Bradburyho knížka proto jistě opět nadchne nejen jeho oddané fanoušky.

Povídky:
- První den (First Day)
- Transplantace srdce (Heart Transplant)
- Quid pro quo (Quid Pro Quo)
- Po plese (After the Ball)
- In memoriam (In Memoriam)
- Tete a tete (Tete-a-Tete)
- O půlnoci tancoval drak (The Dragon Danced at Midnight)
- Devatenáctá jamka (The Nineteenth)
- Bestie (Beasts)
- Podzimní odpoledne (Autumn Afternoon)
- V prázdnotě je spousta místa k pohybu (Where All Is Emptiness There Is Room to Move)
- One-woman show (One-Woman Show)
- Rozlučkové turné Laurela a Hardyho po systému Alfa Centauri (The Laurel and Hardy Alpha Centauri Farewell Tour)
- Zbytky (Leftovers)
- Další kniha na cestu (One More for the Road)
- Tangerine (Tangerine)
- Úsměvy široké jak léto (With Smiles as Wide as Summer)
- Uprostřed času (Time Intervening)
- Nepřítel v pšenici (The Enemy in the Wheat)
- Fore! (Fore!)
- Můj syn Max (My Son, Max)
- Milovník literatury (The F. Scott/Tolstoy/Ahab Accumulator)
- Tak, můžeš něco říct na svou omluvu? (Well, What Do You Have to Say for Yourself?)
- Diane de Foret (Diane de Foret)
- Cvrček u krbu (The Cricket on the Hearth)