Originální název: Captain Corelli’s Mandolin

ISBN: 978-80-259-0427-5

Plus (2015) 978-80-259-0427-5 448
BB art (2008) 80-7257-611-9 419
BB art (2001)

Příběh o lásce, cti a pomstě, jenž je neobyčejně vtipný a zároveň hluboce tragický, zdařile absurdní, uměřeně sentimentální a laskavý, ale v popisech italského tažení až bezděčně naturalistický. (Založil/a: Huntress)

Ariko
  13. 9. 2014, 22:39
S filmem se nedá vůbec srovnat- Film je okleštěný brak oproti košatosti knihy. Ale chápu, že film, který by popisoval vše až do stáří hlavních hrdinů by člověka spíše uspal :)
zoro2
  27. 8. 2016, 18:56
Nenásilnou formou vyprávěný, hořkosladký román z řeckého ostrova především z období 2. světové války. O knize jsem si nic předem nezjišťoval a tak nevím, jestli to bylo zdařilou audio verzí, ale celkově jsem byl spokojen.
Rames
  4. 2. 2014, 15:57
Všechny ty politické projevy rámují romantický příběh, který nedojte naplnění a tím se stává nesmrtelný. Obraz, který nám autor vykresluje, zabírá jak příběh samotný tak jeho pozadí.
Humor a intelektuální doktor nás přenese přes tragické pasáže a dokáže potěšit až do úplného konce.
teite
  17. 12. 2013, 21:07
Viděla jsem nejprve film, který mě nijak zvlášť nenadchl, takže jsem se knize dlouho vyhýbala, což byla chyba - je mnohokrát lepší než přeslazený film a dlouho jsem si u knihy tak nepoplakala.
dida
  14. 2. 2013, 22:03
Berniéres je dokonalý vypravěč, jeden z mých nejoblíbenějších autorů a Mandolína je nádherná kniha, romantická a přesto realistická při vykreslení útrap války. Při její četbě mi tekly slzy smutku i radosti a stále mě dojímá. Vřele všem doporučuji!!!
mitote
  7. 11. 2010, 10:15
krásný příběh, který nejen naskytne jinou tvář na útrapy války a Řecka, ale i zamilovaný příběh dvou lidí, kterým osud nepřeje. Krásná knížka, podle které byl natočen strašný film...
Raggen
  20. 5. 2012, 11:08
První polovona knihy se mi neskutečně táhla... Nevím proč, ale četla se mi nějak obtížněji... Zbytek knihy mi to ale docela vynahradil a byla jsem úplně unešená, nedokázala jsem se odtrhnout! Skvělé propojení různých příběhů, pohledů na svět a zároveň i historických milníků! Doporučuji!
karkulin1982
  31. 12. 2013, 19:16
Nadherny pribeh,ktery me naprosto pohltil. Film jsem neznala,takze jsem konec jen tak tusila.Jedine co se mi nelibilo,byly kapitoly z valky,byly dost realisticke a pro me brutalni (vim,valka takova byla) a peo me osobne hlavni dej pozdrzovaly.
aubergine
  5. 4. 2014, 17:41
Tahle kniha pro mě byla jako bonboniéra a užila jsem si čtení od začátku až do konce. Dostala jsem se k ní až po přečtení jiných De Bernieresových knih (Partyzánova dcera a Ptáci bez křídel), takže co se stylu týče, věděla jsem, co mě čeká. Začátek trochu pomalejší, hrůzně popsané válečné události, humor, kapitoly rozdělené podle vypravěčů a každá psaná jinak.
Nestává se často, že se při čtení dojmu až k slzám, ale u téhle knihy se mi to stalo několikrát (popis válečné doby, nešťastný život hlavní hrdinky apod.). Každému, kdo se čtením váhá, jednoznačně doporučuji. Jen mě trochu mrzel konec knihy (kdy z ne úplně pochopitelného důvodu dojde k setkání ústředního páru až po několika desetiletích), ale to na celkovém dojmu neubralo.
A ještě poslední věc - knihu jsem četla v českém překladu který se mi strašně líbil a musím před ním smeknout, protože často překlad celkový dojem zkazí, ale to rozhodně není tento případ.
Barca9358
  22. 3. 2015, 19:13
Knížka se mi hrozně líbila a lehce se četla, ale to jak příběh nakonec dopadl mě vážně naštvalo a zklamalo.
katapultova
  23. 9. 2011, 17:36
Fantastická kniha! Přečetla jsem ji jedním dechem, posledních 100 stran jsem už ani nevěděla o čase. Pokud se někomu nelíbil film, knihu doporučuji - kromě toho, že kniha má jiný konec a i některé okolnosti jsou odlišné (zřejmě nebyly v knize dost vhodné pro americké publikum), je odlišné celé pojetí díla. Zatímco u filmu jde především o milostný příběh, v knize je tento příběh jen jednou z mnoha linií; dívá se na válku z pohledu Italů, Řeků, koneckonců i Němců, ukazuje nám názory a témata té doby i život v Řecku během 2. sv. v. Jen ten konec mě trochu - nechci říct zklamal, ale celou tu dobu jsem si říkala, jak může být někdo takový hlupák...
Mira
  24. 10. 2012, 11:26
Tuhle knihu miluju.I přes slabší začátek,je to dokonalé dílo a má moje pevné místo v srdci.Film se mi však líbil také,má krásnou hudbu..
oorange
  30. 12. 2011, 21:56
Knížka byla úžasná a úplně mě pohltila. Četla jsem jí jedním dechem. Akorát jsem čekala trochu více od konce. Malinko mě to zkalamlo, ale patří to k románu a ten mě jako celek moc bavil...
John Sky
  25. 10. 2015, 16:42
Hezký příběh zasazený do období 2. světové války. Autor ve své knize mimo jiné, čtivým způsobem zobrazil část řeckých a italských dějin. Válečné téma odehrávající se v okupovaném Řecku mě zaujalo.
pankaplan
  11. 11. 2015, 13:37
Řecký ostrov, přes který se převalily dějiny. Ta kniha je vlastně hlavně o lásce, o přátelství a o tom, co pro sebe lidi dovedou udělat, když k sobě patří (a nemyslím to jen partnersky). Vlastně jsem ji otevřel proto, že vyšlo nové vydání a já si tak po letech chtěl smazat jeden literární dluh, malý hřích. Má to pomalejší rozjezd, ale díky němu se přenesete do doby a na to místo a pak už si jen užíváte úžasnou atmosféru šestého největšího řeckého ostrova. Budete se smát (hodně), budete plakat (nejen na konci) a vůbec, ani trochu, se vám nebude chtít z toho světa odejít. Na konci jsem popoháněl oči, aby četly co nejrychleji, protože jsem hrozně potřeboval vědět, jak to dopadne. Je to komplexní, mnohovrstevnatá kniha, na kterou nezapomenu.
EnB.
  16. 6. 2013, 9:54
Konec knížky mě hrozně zklamal...roky ubíhaly a ubíhaly a najednou jsou všichni staří. Ve filmu se mi to líbilo víc, ale i tak mám knížku docela ráda, i přes celkem nudný začátek :)
Alementina
  24. 6. 2011, 22:51
prvni polovina knizky je dosti rozvlekla a nevybocuje z prumeru, poslednich 100 stranek stoji za to. pak uz se mi jen sviralo srdce, poslednich 50 stranek jsem cetla ve vypustene vane... proste jsem nebyla schopna se zvednout a docist to v klidu v posteli. tak strasne moc jsem touzila po happy endu...