Dámy z Grace Adieu a jiné povídky

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Originální název: The Ladies of Grace Adieu and Other Stories

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0202-4

Argo (2009) 978-80-257-0202-4 224

První román Susanny Clarkové, Jonathan Strange a pan Norrell, byl přeložen do dvaatřiceti jazyků a po celém světě se z něj stal bestseller. Dámy z Grace Adieu je její první sbírka povídek, které čtenáře zavádějí hluboko do světa Férie - a ten nikdy není tak daleko, jak si myslíme. Někdy se vám stane, že překročíte neviditelnou hranici a musíte si poradit s popudlivými princeznami, pomstychtivými sovami či s dámami, které si pro ukrácení času vyšívají příšerné osudy. Čekají vás nekonečné stezky v hlubokých černých hvozdech, domy, které nikdy nevypadají stejně, i setkání s namyšleným duchovním z období regentství, židovským doktorem, Marií Stuartovnou a samotným Jonathanem Strangem a Králem Havranem. Povídky dvaadvaceti pérovkami ilustroval Charles Vess, jehož detailní kresba podtrhuje už tak působivý text.

Povídky:
- Dámy z Grace Adieu (The Ladies of Grace Adieu)
- Na Vilným veršku (On Lickerish Hill)
- Paní Mabbová (Mrs Mabb)
- Jak se vévodovi z Wellingtonu zaběhl kůň (The Duke of Wellington Misplaces His Horse)
- Pan Simonelli aneb Elfí vdovec (Mr Simonelli, or the Fairy Widower)
- Tom Brightwind aneb Jak byl u Thoresby postaven elfí most (Tom Brightwind, or How the Fairy Bridge was Built at Thoresby)
- Nestvůry ve výšivkách (Antickes and Frets)
- John Uskglass a Cumbrijský uhlíř (John Uskglass and the Cumbrian Charcoal Burner)

Susanna Clarke Susanna Clarke
*01.11.1959

Novinha
  25. 9. 2012, 8:53
Jemná ochutnávka z dílny Susanny Clarkové, která může výborně sloužit k seznámení se stylem spisovatelky. Pro ty ostatní, kteří již román Jonathan Strange a pan Norrell četli, povídky představují lahodný desert doplňující hlavní chod. Mistrně napsané příběhy tvoří střípky, přes které je nám dovoleno nahlédnout do Férie... Vše výtečně doplňuje krásný plátěný přebal knihy a vkusné ilustrace Charlese Vesse. Vyzdvihnout musím také výborný český překlad Viktora Janiše. Obzvlášť v povídce Na Vilným veršku odvedl úžasnou práci.
flaming foot
  28. 2. 2015, 13:33
Opět ta úžasně tajemná atmosféra jako u Jonathan Strange & Mr. Norrell. Děj plný bizarních situací, lemovaný někdy lehce ironickým a drzým humorem, jindy zase příjemně mrazivou hrůzou. Líbí se mi styl, jakým spisovatelka píše, působí to autenticky a přitom nenásilně a nevtíravě. Prostě jí to všechno při čtení věřím :) Knížka je také nádherně ilustrovaná. Originální a zajímavá sbírka povídek, která rozhodně vaši fantazii nenechá jen tak bezděčně sedět.
barbarobka
  23. 8. 2011, 15:11
Moc pěkná kniha - nejen obsahem, ale i vzhledem... Povídky jsou různorodé, čtivé, zábavné, občas i trochu děsivé a to vše navíc dostanete v krásném přebalu, což se dnes už moc nevidí. Je to zkrátka kniha jak má být :-)