Růže z masa

Růže z masa
Originální název: Een roos van vlees
Poprvé vydáno celosvětově: 1963

Nakladatelství Lidové noviny - 2006
ISBN: 80-7106-807-1

Nakladatelství Lidové noviny (2006) 80-7106-807-1 130

Jeden den strávený s Danielem nás sice zavádí do Nizozemska přelomu 50. a 60. let 20. století, ale Danielovy pocity viny, sklíčenost a bezútěšnost, tělesné i psychické utrpení, za nimiž stojí smrt malé dcerky a následný rozvod, dělají z Růže z masa nadčasovou a hluboce lidskou knihu.
Neuvěřitelně hutný příběh, který člověka zasáhne jak emocionálně (ale nevyznívá ufňukaně), tak množstvím svých metafor a nádherných obrazů, které je Wolkers schopen čtenáři předkládat. Autor je původně malířem a sochařem a jeho práce s barvami a vlastní fantazií je velmi dobře patrná i v jeho literární tvorbě. Velmi upřímné vyprávění o vyrovnávání se s nejtěžší životní situací, které není obaleno do jakýchkoli dlouhých řečí, ale svou otevřenou syrovostí Vás bude mrazit až v kostech.
Zněklidňující čtení o utrpení (jak fyzickém, tak psychickém), které ovšem nepostrádá neskutečně malebnou poetičnost. (Založil/a: růže z masa)

#novela
Jan Wolkers Jan Wolkers
*26.10.1925 - †19.10.2007

růže z masa
  23. 1. 2011, 7:33
Pro mě zcela ojedinělý zážitek a to mě už jen tak něco nepřekvapí.
Syrovost příběhu a přitom jazyk, který by mohl být použit v básni, emocionální brutalita života a jako paralela nezapomenutelné obrazy, které autor píše s lehkostí a radostí, i když čtenář neustále cítí to tepající napětí na pozadí celé knihy.
Dokonalá kniha.