Pianista

Academia - 2006
ISBN: 80-200-1118-8

Academia (2006) 80-200-1118-8 256
Academia (2003)

Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla Polsko, život mladého, talentovaného pianisty židovského původu Wladislawa Szpilmana se změnil k nepoznání. Po skončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, která však byla polskými stalinisty stažena z oběhu a vyšla teprve po 50 let pod názvem "Pianista". Podle knihy natočil Roman Polanski stejnojmenný film, za který roku 2002 získal Zlatou palmu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary. (Založil/a: Twiggynkaa)

janeicka
  25. 6. 2014, 15:36
Člověk nemusí být žádný zkušený spisovatel, stačí popsat nedávno zažité události z první ruky. Z celého příběhu na mne dýchala právě taková bezprostřednost, žádné zbytečné přikrášlování či zveličování, a přesto je mi po dočtení knihy hodně smutno. Rozhodně musím doporučit i filmovou podobu, která věrně zobrazuje situace popsané v knize.
Romanka
  16. 3. 2016, 13:01
Kniha psaná po 2. světové válce, ještě za tepla. Bez nějakých příkras, prostě tak jako to bylo. Přiložené úryvky z deníku kapitána Wilma Hosenfelda dodávají knize ještě něco navíc. Velmi silný příběh.
Martin Klíma
  10. 12. 2016, 19:57
Čtení jedním dechem

Čas od času se vám do rukou dostane kniha, od které se prostě nemůžete odtrhnout. Pianista pak budiž tímto zářným příkladem. Kniha plná nelehkého životního osudu, strachu, štěstí, ale hlavně překrásného leč místy smutného příběhu. Prostě dokonalost sama.

Ať byla válka sebevíc krutější za jedno jí musíme vděčit. Vděčíme ji za příběhy. Příběhy plné žalu, smrti, nenávisti ale i štěstí, vítězství dobra a lásky. Jsou to pak právě tyto příběhy, které nás fascinují a nutí nás se k nim stále vracet a vracet. Nejinak tomu je i u Pianisty. Kniha se čte neuvěřitelně s lehkostí a rozhodně člověka nenudí. S pianistou se bojíte, radujete prostě s ním prožíváte jeho příběh. Ano až tak dobře je napsaná jeho postava. Ač se jedná v podstatě o one man show, která je však zatraceně zpracovaná. Při čtení si mimoto taky říkáte, jak je vlastně možné, že někdo musí zažít tolik krutosti a bolesti a pak jste více než šťastni za šťastný konec. Z knihy sálá neuvěřitelné charisma. Je to jako by vám snad předčítal váš děda či praděda a vy jen tiše poslouchali, jak on byl pianistou a vypráví vám svůj příběh.

Po přečtení knihy si pak jen řeknete, že je škoda, že už je konec a že byste to nikdy naživo nechtěli zažít. Jaký mám k této knize tedy ortel? Jednoznačně přečíst. Litovat by toho neměl nikdo.
Vikyna
  14. 4. 2016, 20:56
Neuvěřitelně silná kniha. Syrový způsob vyprávění v podstatě bez emocí, bez hraní na city ponechává velký prostor čtenáři, aby si svoje pocity prožil sám. Možná o to větší dopad mají na čtenáře hrůzy v knížce popisované. Ano, je to jiné než film, ale o nic méně zasahující přímo do srdce.
MsAndy
  13. 1. 2017, 19:55
Na tuto knihu mi docházejí slova... Hned musím přiznat, že si ji přidávám mezi oblíbené, protože takové surové, nezkrášlované a citově neovlivněné popsání je v tématu 2. světové války zcela unikátní. Naprosto neskutečný příběh jednoho polského Žida, který přežil díky nepochopitelnému štěstí a také pomoci od důstojníka. Poprvé jsem se setkala s tím, že by nějaký německý občan popisoval válku ze svého vlastního hlediska. Ačkoli knih na toto téma jsem přečetla mnoho, tak tato bude patřit mezi ty nejlepší z nich. Vřele doporučuji a už se těším, až se kouknu i na film!!
23.44
  14. 9. 2012, 21:38
Kniha mě zaujala z hlediska faktů. Popis přímého účastníka, ne-literáta, a tak vypráví jednoduchým jazykem bez výrazných emocí. Líbil se mi doslov W. Biermanna, který dal svému rozhořčení průchod jako malé dítě. Pokud chcete stejné téma s obrovským nábojem, doporučuji L.Uris- Milá č. 18.
Plue
  16. 11. 2015, 19:19
Docela dobré svědectví o štěsí v neštěstí. Ale nesedělo mi, jakým stylem bylo napsané - s uměleckými obraty a přirovnáními. Asi nejvíc z celé knihy mě zaujal příběh W. Hosenfelda.
Halalí
  25. 6. 2010, 23:13
Většinou sice tvrdím, že kniha je lepší, než filmová adaptace, ale tentokrát se mi víc líbil film Romana Polanského.

Do ČJ přeložila Helena Stachová.
Juditha
  17. 1. 2016, 18:10
Kniha byla hezká a smutná, vzhledem k místu a čase, ve které se děj odehrává ani nemohlo být jinak. Film se mi líbil víc.
Heduš
  21. 11. 2012, 22:59
Opět velmi dojemný životní příběh postihnutý událostmi 2. světové války, který se dočkal i důstojného filmového zpracování.
Karlicka
  11. 10. 2014, 14:20
Od chvíle, co jsem viděla film, jsem si chtěla přečíst knihu, která mu byla předlohou. Konečně jsem se k tomu dostala!
Kniha předčila moje očekávání. Rozhodně mě nezklamala!
A co mě příjemně překvapilo? Je to jedno z mála děl, o kterých se nedá říct, zda je lepší kniha nebo film...
spartik
  6. 1. 2011, 12:35
Možná jsem měla příliš velké očekávání. Nejvíce se mě dotklo vysvětlování na konci knihy a deník kapitána, který Wladislavovi pomohl. Na knize mě zaujalo, že autor vypráví, jako by se ho to vůbec netýkalo, prostě jen konstatuje krutou přítomnost.
ave aburh-eva hrubá
  29. 6. 2013, 16:55
úžasná kniha a užasný film.... příběh , který je citlivě zpracován, příběh, který tvoří jasnou linku duše umělce...a my nemůžeme jinak, než mu rozumět.... ave aburh-eva Hrubá
Foxy
  30. 7. 2014, 17:31
Tématika holocaustu je nevyčerpatelná. Odstup a jistá strohost s jakou je příběh vyprávěn jen dodává událostem na zrůdnosti. Rozhodně stojí za přečtení. Filmové zpracování taktéž vynikající.
Jircoun
  6. 1. 2014, 15:06
Kniha přináší zase o něco jiný úhel pohledu o období holocaustu (že vždy se najdou jedinci, kteří dokáží fungovat i v pro ně nepřátelském systému). Autor popisuje situaci, takovou jaká byla, jak jí prožil, bez nějakého vyumělkování. Rozhodně stojí za přečtení.
Terryinka
  3. 8. 2013, 18:21
Opravdový náhled do válečného Polska. Dojemné, zničující, gradující dělo .. Doporučuji, jak knihu, tak i film :)
klara96
  6. 9. 2012, 15:19
Film jsem zatím neviděla, ale četla jsem knihu a ta mě zaujala. Překvapilo mě, jak rychle jsem se dostala do děje. V té době bych určitě žít nechtěla a o to více si cením autora.
Sarael
  1. 8. 2011, 20:42
Film jsem ještě neviděla, ale po přečtení knihy mě velice láká. Příběh mne naprosto pohltil a nebylo vůbec těžké se zžít s hlavní postavou. O to víc je příběh působivější, že se skutečně stal.
Janicicinka
  18. 4. 2011, 23:01
Nejdříve jsem viděla film, knihu jsem četla až o něco později poté, co se mi náhodou dostala do ruky. Co více říct, než že jsem ráda, že v žiji v této době a ne za druhé světové války. Nyní jen musíme dělat všechno proto, aby se nic podobného nikdy neopakovalo... Zpět ke knize - má atmosféru, čehož si na knihách velmi cením. Doporučuji.