Originální název: Fight Club

Odeon (2015) 978-80-207-1674-3 200
Odeon (2011) 978-80-207-1350-6 196
Volvox Globator (2005) 80-7207-576-4 162
Volvox Globator (2000) 80-7207-285-4 182

Příběh mladého muže, odkojeného televizí a opuštěného Bohem, je hlubokou sondou do nitra člověka, který jednoho dne zjistí, že hněv nad tím, že zdědil svět plný lží, přetvářky a proher, neutlumí život k prázdnotě konzumní společnosti. Nekonvenční vyprávění s rychlým spádem, místy prostoupené černým humorem, končí deprimujícím vyvrcholením, které je ovšem jen logickým vyústěním dané situace v dané době, dnešnímu čtenáři tak známé... (Založil/a: Twiggynkaa)

HPL
  1. 3. 2015, 21:53
Fight club je jeden z mých nejoblíbenějších filmů a na Palahniuka jsem se už dlouho chystal, tak proč nezačít tam, kde začal on. Měl jsem takové tušení, že kvalita filmu byla způsobena velkou věrností originálu, a tak to i skutečně téměř ve všem je (doslovné repliky i situace). Samozřejmě mě mrzelo, že jsem znal zápletku dopředu, ale z určitého úhlu jsem si knihu užil ještě víc, jelikož jsem postavy už znal.
Co se srovnání s filmem týče, vážně nevím... Je to tak 50 na 50, krásný a úderný vizuál filmu proti hloubce a síle myšlenek psané formy - abych to shrnul, obě podoby se skvěle doplňují.
Zpět ke knize - Chuck má povedený jazyk a hra se slovy mu vyloženě jde. Několikrát jsem se neskutečně nasmál, ať už nad reálně-absurdním (či absurdně-reálným) dějem, nebo onou volbou slov (např buddhilion let). Syrový černý humor, to je zkrátka moje. Vpodstatě sbírka urban mýtů a šílených historek (jak sám autor v doslovu přiznává), napasovaná na ještě šílenějši příběhovou kostru.
Občas mi svým stylem kniha lehce připomínala Girlandovu Pláž (v dobrém).
Překlad byl dobrej, akorát část s "příjmením jako orgánem" bohužel nevyzní v cz tak dobře. Uznávám ale, že o moc líp by to přeložit nešlo.
Jo a Marla je ještě šílenější než ve filmu (a to si ji Helena střihla mistrovsky) a hlavně je pekelně sexy! (ano Chucku, já si všiml, že to bylo o lásce).

Takže Chuck u mě obstál s červeným diplomem, a další jeho kniha v mých rukou je nýní jen otázkou času. A očividně nejsem vyjímkou - nad událostmi, které vyvovalo vydání této knihy jsem jen kroutil hlavou (že bych si založil vlastní mydlovar?). MUST READ.
jaryj07
  31. 12. 2012, 9:40
Knihu jsem přečetl, samozřejmě až po shlédnutí filmu. I přes tuto skutečnost mě kniha bavila. Je jedna z nejlepších od tohoto autora. Každý si v ní může najít to své. Pro mě to je satyrické dílo, které zesměšnuje americkou konzumní společnost. Tento pohled nemusí sdílet každý. Ale každý v ní najde něco své.
Jadelaine
  9. 9. 2014, 17:35
Jedna z knih, po jejichž přečtení má člověk pocit, že už nikdy nemůže nic být jako doposud. Hlavní hrdina stojí na pomezí mezi genialitou a šílenstvím. Jekyll-Hydeovské téma spojené se satirou dnešní doby a kultury. Jako první jsem viděla úžasnou inscenaci ústeckého Činoheráku, který ji hraje jako jediný na světě, a upřímně se mi líbí víc než samotná kniha. V knize bych totiž vynechala poslední kapitolu, stejně jako v divadelní inscenaci.
pchmelda
  28. 1. 2016, 23:12
Dělnice můžou odejít
i trubci mají volnost.
Královna je jejich otrok.
Teze jednoho mistra se kazí v rukou mnoha. Učedníci si písmo vyloží po svém, slova upraví, věty zkomolí nebo vytrhnou z kontextu, jazyk přeloží a smysl vhodně pozmění. Celek tak nakonec znetvoří. Jsou jako malíři, kteří nechají rám i barvy, ale obraz přemažou. A nakreslí chiméru. Mistr je nyní bezradný. Pochopil, že pochybil. Ale štvavou mašinérii nelze zastavit. Čistá pravda zmutovala v dogma, které už nikdo nikdy nevyvrátí.
thefreakinside
  1. 4. 2014, 11:27
Na druhé přečtení mnohem lepší zážitek než napoprvé a po přečtení většiny z tvorby Palahniuka řadím tohoto autora mezi ty nejoriginálnější, se kterými jsem se měl možnost doposud setkat. Jeho knihy jsou šokující, rázné, syrové i surové, bez zbytečného patosu, odmítající materialismus a současnou konzumní společnost “The things you own end up owning you. It's only after you lose everything that you're free to do anything.”, jež nás žene za tím, co vlastně sami ani nechceme a za neustálým sebezdokonalováním sebe sama, což Palahniuk rázné odmítá “Maybe self-improvement isn't the answer, maybe self-destruction is the answer.” Proto hledá odpověď v sebezničení, protože když klesneme na samotné dno, již nezbude nic, co by nás mohlo nadále svazovat “The lower you fall, the higher you'll fly.” / “It's only after we've lost everything that we're free to do anything.” Proto se naskýtá otázka, zda skutečně všechny vymoženosti dnešní společnosti potřebujeme anebo jen setrváváme jako zmanipulované loutky, které potřebují jak sami sobě, tak ostatním dokazovat, že jsou něco více dychtíc po pohlazení vlastního ega. “Advertising has us chasing cars and clothes. working jobs we hate, so we can buy shit we dont need.”
ondrasek
  13. 1. 2014, 6:52
No tak já nevim, mám z knihy rozporuplné pocity. Připadá mi, že toto dílo balancuje na pomyslné hranici oddělující geniální knihu od knihy sračkoidní a při čtení jsem měl pocity, že se chvíli nacházím na té a chvíli na oné straně této hranice. Hlavní postava je magor (-) a ono překvapivé rozuzlení jsem si jako jediné pamatoval z filmu (-), který jsem kdysi viděl. Jisté je, že si tuto knihu budu dlouho pamatovat, ale číst znovu bych ji nechtěl.
Ramirez85
  3. 10. 2015, 11:38
Jsou knihy, u kterých uděláte lépe, když je nebudete nijak komentovat, protože ta knížka mluví sama za sebe a cokoliv k ní dodávat je jaksi zbytečné. A právě jednou takovou je i Palahniukův Fight Club, knížka, která je svým způsobem velmi nebezpečná, ale zároveň natolik upřímná a pravdivá, až vám to vyrazí dech. Nedoporučuju slabším povahám, nebo lidem, co by rádi odpálili budovu, jen nevědí jak :-) Fincherův film beru jako jeden z nejlepších filmů všech dob, no knížka je ještě tak o třídu lepší (což je, myslím, výmluvné víc než dost). "Nejsme ani výjimeční jak sněhová vločka, nejsme však ani žádná hovna, prostě jenom jsme, tak je to nastavené, tak to prostě je." A nezapomeňte na první pravidlo Klubu rváčů. A na druhé.
G8
  27. 7. 2014, 10:19
Tak tímhle to všechno odstartovalo... Nedivím se, že si touhle knihou Chuck ukrojil pořádný kus zájmu veřejnosti. Kniha je vážně dobrá, ale Fincherovo filmové zpracování je mi prostě bližší.
cmuchal
  10. 3. 2016, 7:06
"Jak všechno, co v životě miluješ, tě zavrhne nebo zemře. Všechno, nač jsi pyšný, skončí v odpadu."
"Jedině ve smrti budeme mít svá vlastní jména, neboť jedině ve smrti už nejsme součástí úsilí, Ve smrti se stáváme hrdiny."
"A od perfektnosti se nedá nikdy očekávat víc než jediný okamžik."
"JEDNOU RÁNO PLAVE v toaletě mrtvá medúza použitého kondomu. Tak se Tyler setkal s Marlou. Vstávám, abych se vyčůral, a tam, proti jakýmsi jeskynním malbám špíny v toaletní míse, plave tohle. určitě jsi zvědavý, co si spermie opravdu myslí."
antoniana
  18. 12. 2014, 9:09
Skvělá kniha, bohužel asi tak 3 měsíce před přečtením jsem viděla film, i tak jsem si to užila. Musím ale popravdě říct, že Fincherův konec se mi líbil víc než Palahniukův.
Pim
  30. 6. 2014, 10:21
Rozhodně zajímavé, originální a čtivé. Film jsem ještě neviděla, takže teď už můžu... Přesně mě napadalo v průběhu knihy, že se jedná o jinou verzi všech knih o tom, jak být šťastný atd. Tady přestat se bát, osvobodit se jiným způsobem...
Al-Borak
  25. 7. 2013, 13:36
Většinou mě vždy baví víc knižní předloha než filmové zpracování, ale tato kniha je jednou z těch několika mála vyjímek, kdy to neplatí. Přestože knihu hodnotím maximálním počtem, nenadchla mě tolik jako většinu čtenářů. Skutečně se mi v tomto případě líbil víc film.
Michelle S
  3. 10. 2013, 12:09
Výborná kniha!:-) Ač nejsem anarchista a v zásadě nejsem militantní, tak mě neskutečně bavila od první stránky až do autorova epilogu (který byl napsán až několik let po natočení filmu). Prostě a jednoduše - Chuck ví, jak na mě a zatím mě nikdy nenudil:-) Souhlasím s tím, že tato kniha je právem považována za jeho nejlepší.
Sabotteur
  28. 12. 2009, 2:37
The first rule of Fight Club is, you do not talk about Fight Club.
The second rule of Fight Club is, you DO NOT talk about Fight Club.

Když už první i druhé pravidlo klubu rváčů porušuji, udělám to ve stručnosti: Klub rváčů je nejnaštvanější knihou, jakou jsem kdy měl možnost číst. Žlučovitá modla všech naštvaných puberťáků, vzepření se kráse vaší nenápadně budované IKEA kuchyně. The all-singing, all-dancing crap of the world.
rahzul
  24. 2. 2015, 17:12
Od začátku do konce to má spád. Knížka mě hodně bavila a nutí mě se po dlouhé době kouknout i na film. Od Palahniuka si rozhodně ještě něco přečtu.
Terůů
  8. 5. 2016, 9:57
Pravděpodobně postrádám literární cítění a nejsem filosoficky založená, jelikož tahle kniha mi až tak geniální nepřišla. Nenalézám jediný superlativ, bohužel.
JarKun
  25. 10. 2015, 18:20
Když jsem přečetl Program pro přeživší, byl jsem pohlcený stylem, vtipem i bizarností. I Ukolébavka a Strašidla byla šokující a strhující. Ale Klub rváčů - to je prostě geniální. To je tak geniální, až se o tom nedá psát. A proč?
Protože pravidlo číslo jedna je, že nikdo nesmí mluvit o klubu rváčů, pravidlo číslo dvě je, že nikdo nesmí psát o klubu rváčů, pravidlo číslo tři je, že na to setkání jsou vždy jen dva - já a kniha, pravidlo číslo čtyři je, že kniha se čte přesně tak dlouho, jak dlouho se číst má, a pravidlo číslo pět je, že kdo ji jedno zkusí, už číst nepřestane ...
Taylor
  21. 2. 2014, 12:44
Jeden z mých nejoblíbenějších románu od Palahniuka. Knihu jsem četl dříve než jsem viděl film. Kniha je skvělá. Chuck má fakt koule.:)) Film jsem dal právě proto, že jsem znal předlohu a musím uznat, že film knize ostudu neudělal.
eugeene
  10. 6. 2012, 22:32
Film jsem viděl kdysi a po přečtení této knihy jsem si sebevíc nedokázal vzpomenout na víc jak tři scény z Fincherova díla. To je dobře, protože jsem to využil k tomu, abych si příběh znovu připoměl v jeho textové podobě. Upřímně? Do poloviny knihy jsem nechápal, jak může mít tak vysoké hodnocení, ale nakonec jsem vše pochopil, vzpoměl si a dal pět hvězdiček... Je to paráda.
Kosac
  17. 11. 2016, 9:52
Kniha, která "neobtěžuje" zbytečnými popisy prostředí. Každý řádek, každé slovo má svůj smysl. Vše je součástí skládačky příběhu. Je to velmi čtivá kniha hlavně díky formě, kterou je napsána.
EdnaMoodnii
  1. 8. 2012, 22:30
Zajímalo by mě, jestli by se mi tahle kniha tolik líbila, kdybych předtím neviděla film - už to nezjistím, ale teď je to jedna z mých nejoblíbenějších :-).
Yellow
  31. 1. 2010, 20:57
Od první věty až po poslední tečku geniální. Škoda více slov.
Barca9358
  15. 2. 2015, 16:12
Bohužel, tahle kniha mě vůbec nebavila a kdyby byla delší, asi bych to vzdala. Navíc vyprávění působilo, hlavně ze začátku, dost zmateně. Zajímavá zápletka, ale číst znovu už to nebudu.
sharky95
  5. 3. 2014, 15:43
Tímto se Palahniuk stává mým oblíbeným autorem. Film jsem viděl až po přečtení a jsem za to rád. Výborná satira, která mně nutí vzpomínat na gotiky ze South parku. Jak se konformisti stávají nonkonformní. :-D Jak to řekl překladatel prokletí: Palahniuk píše taký South park. ;-)
P.S. Palahniuk měl pravdu, film má vážně lepší konec.
Achája
  17. 4. 2012, 20:48
Tento druh knih patří do kolonky Life changing. Kam se naše společnost dostala, jsou z nás otroci peněz a honíme se za postavením. Ještě lepší než stejnojmenný film.
Palahniuk
  28. 10. 2013, 16:53
Palahniuk je můj uplně nejvíc nejoblíbenější spisovatel, mám od něj až na Pygmeje a Neviditelné nestvůry přečtené všechno. Tohle kultovní dílko je pecka, ale já prostě nemůžu než za jeho uplnej top považovat Program pro přeživší. Klub rváčů má nesmrtlený věty a všechno, co jím chtěl autor říct naprosto žeru. Ale nemůžu dát pět hvězd, protože od něj znám i lepší věci nó...
klertecka
  10. 11. 2012, 17:06
Udělala jsem to chybu, že jsem si knihu přečetla až po shlídnutí toho geniálního nepřekonatelnýho filmu.. a to byla chyba přímo fatální! Protože jsem se k filmu neustále obracela, upínala se, srovnávala.. No a ten příšernej překlad tomu taky zrovna dvakrát nepřidal. Každopádně celej kult Klubu rváčů je mimořádnej a změnil mi život.
EndrjuS
  3. 10. 2011, 21:25
Velmi dobrá, né-li skvělá kniha, kterou většina lidí zná z televize/plátna/monitoru a ač se to nestává velmi často film je steně dobrý(snad i o malinko lepší) jako kniha. Pouze bych doporučil vyzkoušet oboje rozhodnout se co je lepší.
kyska85
  30. 10. 2014, 18:01
Nedávno jsem viděl film už poněkolikáté a dostal jsem chuť konečně si přečíst i knížku. Na knihu jako takovou už si nemůže udělat objektivní názor, v podstatě jsem věděl, o čem to bude a u některých scén jsem si rovnou představil Nortona a Pitta. Fincher překvapivě sleduje knihu poměrně přesně.

PS. Pokud jste viděli film, nemusíte číst knihu, je to v podstatě přes kopírák.
DRALI
  11. 2. 2014, 21:20
Tahle kniha je super. Film znám už dlouho a patří mezi mé top. A kniha je hustá, stejně hustá jako film. Je to brutální, sprosté a totálně ujeté pojednání a nemoci jménem rozdvojená osobnost. A navíc velmi pěkně popisuje jaké by to bylo, kdyby všichni na všechno srali.. A na dalšího Chucka se moc těšim.
kouba.kubikula
  7. 8. 2012, 13:07
Kýbl sraček, rakovina, nemůžu spát, rozbitý ksicht, příručka mladého sviště jak si vyrobit napalm, Marla s tebou chce mít potrat, kýbl sraček, McGyverův návod jak si doma vyrobit mýdlo, kluby rváčů po celém světě, všichni se nesmyslně tlučou, ale zatím nikdo nezemřel, kýbl sraček, jsem haiku zenový básník:
Ne-se se po le-
se se se-se-knu-tou vět-
ví, lo-ví lo-sy.
Kýbl sraček, všechno zničit, nastolit anarchii, a blíží se závěr ve stylu já, ty i yetti...
Tak nevím, buď nechápu amerYcké postmoderní umění ve formě rozlitého kýblu sraček nebo nemám dostatečné anarchistické povědomí. Dávám 2 hvězdy za minimalismus a rychlý spád, jenž zkrátil mé utrpení při čtení této knihy, kterou vnímám jako návod na život pro lidi s(e) (sebe)vražednými sklony...

---------------------

Po nedávném útoku potroublého anarchYsty ve Frenštátu pod Radhoštěm si říkám, jestli jsem tuto knihu posledně nehodnotil příliš mírně...
xDirtyFrankx
  7. 10. 2011, 12:34
Každý si v Klubu rváčů najde to svoje. Pro někoho je to skvělý napínavý sci-fi, pro druhého skvělá satira a pro mě osobně skvělá kritika konzumu a civilizace a její prázdnoty a umělosti. Jenže nejsou to jen domy a technologie. No ale o tom tu psát nebudu. Prostě skvělá kniha, která donutí člověka přemýšlet.
hanuschka
  26. 10. 2016, 12:10
Upřímně, po prvních pár stránkách jsem myslela, že to nedočtu, že tyhle "rádoby umělecké zmateniny" nemám zapotřebí. Ale naštěstí mám až obsedantní potřebu věci dokončovat, takže jsem to nevzdala... a dobře jsem udělala. Brzo jsem pochopila, že ten zmatený styl koresponduje s "bordelem v hlavě" hlavní postavy (a styl psaní se postupně přece jenom trochu zklidnil a plynul lehčeji).
Nebudu tady filozofovat, co všechno tím příběhem mohl autor myslet (co když je to prostě jenom příběh :-)) a o mistrovském díle se, na rozdíl od jiných, trochu zdráhám mluvit, ale rozhodně jde o originální knihu, kterou můžu doporučit.
PS: Docela mě potěšilo, že se díky Klubu rváčů zviditelnilo ústecké Činoherní studio. Já na tom představení nebyla, ale od přátel jsem slyšela, že bylo výborné.
mindyan
  12. 9. 2016, 13:34
Jak je možné, že se mi tato kniha dostala do rukou až teprve teď? Nejsem velký příznivec románů, ale tohle je něco jiného. Tohle je výsměch konzumu, tohle je něco na zamyšlení, tohle je krásně napsané satirické dílo.
JanieHonzka
  6. 4. 2013, 21:24
Klub rváčů je druhá Palahniukova kniha, kterou jsem četla, a potvrdila, že se autor nezařadí mezi moje nejoblíbenější. I když je svým způsobem hodně zajímavý na mě je prostě až moc divný. Ale ke Klubu rváčů. Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, ale s velkým odstupem. Na konci filmu jsem si říkala wow, to byla pecka. Na konci knihy jsem si říkala, konečně je konec. Nepřišlo mi to tak fantastické jako film. Klub rváčů jsem dočetla jen proto, že jsem čekala, že přijde nějaké překvapení, nějaký wow moment, ale bohužel se tak nestalo. Ale i tak doporučuji přečíst.
baterka101
  22. 10. 2012, 21:01
Mrzí mě, že jsem film viděl dřív, než jsem měl možnost číst knihu. I když.. díky tomu jsem od začátku věděl, jak to bude pokračovat a i zdánlivě nesmyslné věty či celé odstavce mi dávaly smysl. Je to děsivé, je to strhující. Hodně lidí se v tom uvidí. Ale je potřeba se zamyslet ne jen nad kritikou konzumu, která je zde jednoznačná, ale i nad tím, jestli opačný extrém něco řeší. Podle mého vynikající kniha.
SaiHuri
  26. 8. 2012, 19:48
Nebezpečné, inspirující......Silvestr 2008 "Pepo, už jsi někomu dal pěstí"..ne.."a viděl jsi fight club?" Kniha, stejně jako můj No.1 film, za plnej počet na všech frontách! P.S.Člověk s růžovejma brejlema a bezstarostnym životem to zřejmě nepobere.
Smells
  26. 9. 2011, 17:02
Film jsem neviděl a po přečtení knihy toho nelituji.Pro mě osobně nejnudnější kniha v mém knižním životě.Asi nejsem na Klub rváčů dost anarchista.
V hodnocení půjdu proto proti proudu a udělím dvě hvězdy za aspoň trochu zábavný a překvapivý konec.
Severočech
  20. 3. 2011, 22:09
Skvělé, skvělé. A v maličkostech až geniální. Knize hodně pomohlo i vynikající filmové zpracování. Opravdovým milovníkům pak doporučuju zajet na ústecký Činoherák, který má Klub rváčů jako jediný na světě v repertoáru. Rozhodně stojí za návštěvu.
Lubakus
  12. 2. 2011, 15:24
Anarchie, terorismus, kult osobnosti, naprostá oddanost víře, možná nejlepší literárární postav (Tyle D.) všech dob. A ano, pro mě nejlepší kniha všech dob.
creTin
  30. 1. 2011, 2:24
Všichni si to uvědomujeme a všichni to nenávidíme. Jenom potřebujeme dostat pořádnou ránu, abysme s tím začli něco dělat. Jednoduchá myšlenka, ale předobraz v reálném světě a neskutečně cool forma, která se nesere vůbec s ničím, to posouvá na vyšší úroveň. Palahniuk je jak neskutečně jízlivý, tak neskutečně zábavný. Dokáže masy oslovit a snad je i donutit se zamyslet, aniž by působil jak připostižený kriplík.
Zaori
  30. 8. 2010, 21:28
Výborná záležitost, která místy způsobovala, že jsem měla chuť mluvit stylem, kterým byla napsná kniha. Naštěstí jsem se tomu ubránila a zážitek byl působivý a rychlý, jak už to a takových knížek chodí.
Katulka
  30. 8. 2010, 20:08
Myslím, že kdybych četla Klub rváčů dříve, než kdybych ho shlédla, to hodnocení by bylo jiné. Hlavně je tam typická Chuckova přeskakovanost a přebíhání, což mě až tak nebaví. Fincher tomu dal ucelenou podobu, proto dávám pouze knižní podobě skoro dovršené hodnocení.
yanw
  18. 2. 2010, 19:49
Klub rváčů je skvělá kniha pohřbená v příšerném českém překladu.
DeCode
  4. 2. 2010, 11:30
Osobně si myslím, že vysoké hodnocení Fight clubu je zapříčiněno filmovým zpracování. Neříkám, že je to špatná kniha, jenom si myslím že Palahniuk napsal lepší knihy a ty jsou neoprávněně ve stínu Fight clubu.