Smrt Zajdy Munroa

Originální název: The Death of Bunny Munro

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0176-8

Argo (2009) 978-80-257-0176-8 238

Chlívák, cesťák a mrtvý muž Zajda Munro je proklet a odsouzen k odchodu z pozemského světa hned v první větě románu. Ne že by si v životě nestačil užít. Fantazie tohoto velkohubého, samolibého a uhrančivého dandyho je mírně omezená: představit si umí jedině vagínu, a hned nato si tiskne dlaň do rozkroku, aby si ulevil. Ženy hodnotí a svléká pohledem jako neúnavný rentgen a s většinou z nich je hotov si okamžitě na jakémkoli místě zašukat. Už jen to vypadá jako jeho hlavní neřest, ale kromě toho ještě žvaní, pije, kouří, řídí jako magor a občas si rád šlehne. Takový je život hlavního hrdiny Zajdy, obchodního cestujícího s kosmetickými přípravky v Brightonu a okolí, mistra ve svém oboru.rnZajdovi juniorovi, druhému hrdinovi románu, který svého tátu miluje láskou bezpodmínečnou a nekritickou, je devět let. Dvojice Zajda a Zajda mladší není nepodobná otci a synovi z Cesty Cormaca McCarthyho, a každopádně je stejně nezapomenutelná. I Zajda se synkem jsou na cestě a zažívají svého druhu apokalypsu, třebaže v caveovském hávu, tedy groteskně utopenou v spermatu, vodce Smirnoff, tabákovém kouři a koksu. Nick Cave je tu ve svém živlu, je to jeho „knižní koncert" par excelence, nezapře žádný ze svých atributů: je drzoun, komik, provokatér, sprosťák, patetik i moralista najednou.

Nick Cave Nick Cave
*22.09.1957

ForFreedom
  5. 7. 2010, 17:28
Po "Oslici" mnoho Nickových fanoušků i čtenářů čekalo stejně silný, emocemi prodchnutý, pokud možno stejně zvrácený téměř nehmatatelný, neuchopitelný příběh jedné současné geniální mysli, bohužel však, nic tak epochálního se zde už znovu nekonalo.
Naprosto nudná věc s věčným omíláním se a opakováním, celý ten jeho pudový sexuální apetit a nezřízený život, Lambertky, bída a osobní ironie - prostě nic, co by tu už nebylo. Souhlasím s anotací, že je možné to zlehka připodobnit k o mnoho ironičtější McCartyho Cestě, nicméně ve výsledku je to podobný neúspěch. Uplyne určitá doba a vy si vzpomenete jen na žhavě řvoucí, natripovaný obal.
Fade
  19. 6. 2013, 23:17
Pobouřená nejsem, právě naopak! Až teď jsem se totiž dozvěděla, že existuje ryba, která má čtyři oči a dokáže současně koukat nad vodu i pod vodu. Ale to samozřejmě není ten hlavní důvod, proč Bunnyho hodnotím tak dobře. Podle mě se příběh vyvíjel ve třech částech ( Cocksman, Salesman a Deadman) naprosto dostatečně. Na začátku je Bunny frajer, kterého nic nezastaví, ale postupně upadá do náruče šílenství až ke své smrti. Ten vývoj tam je, silný a emocionální. Pro mě první střetnutí s Cavem a rozhodně ne poslední. Ke knize jsem si pouštěla i the Bad Seeds, rozhodně doporučuju zkusit... :)
lusk_lusk
  17. 7. 2013, 22:15
Stejně jako ostatní nemohu se ubránit srovnávání Zajdy s Oslicí. Na první dojem opravdu působí mnohem jednodušeji a povrchněji než první silně depresivní a emotivní Oslice, při hlubším zamyšlení mají ale mnohé hlavní rysy velmi podobné. Přesunuli jsme se sice ze snového prostředí (lépe řečeno nekončící surrelaistické noční můry) do velmi rálné současnosti, ale ty nepříjemné pocity tu zůstávají. Zajda je slizký prasák, jehož největším životním dílem bylo ničení nevinných lidí kteří měli svůj život spojený právě s ním. Ale stejně jako jeho syn ani on neměl lehké dětství, a co jiného vyroste pod (ne)dozorem arogantního čůňáka než zase jen čuňák neschopný jakékoli empatie a schopnosti milovat. A malý Zajďulka je stejným trpitelem jako byl v dětství jeho otec a jako byl chlapec z oslice. Chlapec z oslice se schovával ve své noře,vytvořil si své rituály jako schraňpvání všech svých "zbytků", pozoroval lidské trosky omámené jistou náboženskou aurou, Zajdulka biohužel noru nemá, ale schovává se ve své encyklopedii smířený s budousnoctí slepce a životním idolem vsého alkoholického promiskuitního otce a nbeusále se zjevující a prchající mrtvou matkou.
V púoslední době jsem se v současné světové literatuře setkala s podobnými díly. Zajda mi však připadá velice dobře propracovaný, plný nihilismu, deprese, ale i poprašku mýtického duchovna...
MatesS
  11. 11. 2012, 15:18
Dřív bych Zajdovi podstrčil 5 hvězd, dneska se už musím zamýšlet nad tím, jestli nejsem příliš štědrý... Ono na jednu stranu je sexuální nevybouřenec poněkud oprané téma ze všech těch Bukowských, ale ta Caveovská syrovost mi leze do hlavy mnohem líp, a nedokážu si to vysvětlit. Možná to bylo soucitem nad takovou ubohou existencí a celkem jasnou představou o jeho konci..
kingmaker
  28. 3. 2012, 13:17
Zajda Munro v knize zemře, to je jasné už z názvu. Svět však jeho smrtí o mnoho nepřijde, je to totiž sobecký a sebestředný kurevník, vlezlý podomní prodejce, alkoholik a narkoman. Opravdu, tak odpornou postavu, která je navíc hlavním hrdinou knihy, aby člověk pohledal. Jeho život se točí jen kolem sexu, žena pro něj znamená pouze vagínu a k ní se dostává klidně i tak, že ženu uspí a znásilní. Jeho žena to nakonec neunese a spáchá sebevraždu. Její smrtí se ale jen rozjíždí další série sexuálních eskapád, jejichž vzdáleným svědkem je Zajdův syn Zajda mladší. Neustálý kolotoč sexu začíná být chvilkami monotónní a nudný, jenže kniha není jen o tom. Je to zvláštní, ale přesto že je to vulgární kniha, nepůsobí ani nijak moc sprostě. Je to totiž hlavně kniha o rozpadu osobnosti. Zajdův vnitřní i vnější svět se pomalu rozpadá, přestává se mu dařit, několikrát skončí brutálně ztlučen a navíc ho pronásleduje duch jeho mrtvé ženy. Zajda na poslední „štrece“ nezadržitelně míří k osudovému setkání se smrtí, která pro něj ale nakonec možná je vysvobozením. Cave se ale na závěr zachová ke svému zvrhlému hrdinovi laskavě a v okamžiku smrti mu dá naději na rozhřešení a odpuštění, protože alespoň v posledním okamžiku života lituje.
Slarque
  28. 5. 2014, 18:56
John Hillcoat zfilmoval už dva Caveovy scénáře a od něho pochází i nápad na film o smrti jednoho děvkaře. Ale dočkali jsme se pouze románové verze. Hlavní hrdina je obchodní cestující s kosmetikou a vzhledem k tomu, že jeho hlavním (vlastně jediným) zájmem je co nejvíc a co nejčastěji si zašukat, je to opravdu ideální profese. Jenže manželka už to nevydržela a spáchala sebevraždu, takže je hlavní (anti)hrdina nucen se postarat o svého devítiletého syna, který otce nekriticky zbožňuje. O to apokalyptičtěji ta jejich společná cesta působí na čtenáře. Vlastně je to podobně zábavné jako Cesta od Cormaca McCarthyho, která je také o putování otce a syna a zfilmoval ji John Hillcoat.
Rychart
  28. 9. 2013, 18:09
Oslice byla skvělá a tak jsem rozhodl přečíst i Zajdu. Je to naprosto něco jiného a podle mě je to skvělé, především závěr a poselství celého díla bylo fascinující. Je to kniha, která z člověka vytáhne na povrch to nejhorší a dovolí čtenáři nahlédnout do sebe sama. I emocemi nabité komentáře na adresu této knihy mě utvrzují v tomto názoru.
skranak
  21. 11. 2012, 20:29
Souhlasím s ForFredomem, kniha mě nebavila a příběh se stále opakoval. Po druhé bych si ji určitě nečetla, už tak jsem měla problém ji dočíst.
NomenOmen
  10. 11. 2014, 0:57
Je to asi zvláštní takhle podat, ale mě se líbí, jak Zajda umře. Skvěle vystihující konec života. Jeho smrt jsem si musela pročíst několikrát za sebou a pořád to nebylo dost. Nejdokonalejší ovšem je, že bychom jak knihu, tak Zajdu Munroa neměli soudit. Tenhle život Zajda žil a takhle to dopadlo. Po přečtení jsem se dlouho usmívala a první, co mi blesklo hlavou bylo: "wow".. Toť vše. Na Zajdu se nemusí myslet, Zajdu nemusíte rozebírat. Nedovedla jsem ho ani nenávidět, ani milovat, jen jsem četla o tom, co se mu všechno přihodilo,sledovala jeho pocity a snažila se prohlédnout jeho pohnutky.
Welinie
  21. 11. 2015, 19:25
Slabší odvárek - A uzřela oslice anděla
Příbeh celkem čtivý, avšak ne na jeden nádech. Nijak jsem se nevzrušovala a mezo tím jsem přečetla další knihu..
katt
  25. 9. 2011, 15:23
První odstavec této knihy je naprosto geniální a nezapomenutelný. Kromě toho, že mám ráda Nicka jako hudebníka a osobnost, to byl hlavní důvot, proč jsem si ji koupila.
sweps
  7. 9. 2011, 8:46
Od Nicka naprosto zbožňuju Oslici. Ale todle je nuda, příběh stagnuje namístě, nikam se neposouvá, nevyvíjí. Neskutečně mě to nudilo a z tohoto důvodu jsem to četl skoro měsíc. Dvě hvězdy za občas “zábavné“ pasáže.
tondavon
  22. 6. 2011, 19:00
Díky bohu za knihy typu Smrt Zajdy Munroa, kde se nemusíme každou stránku zaobírat tím, jak velkou myšlenku nám autor předešlou stránku chtěl sdělit, abychom se stali lepšími lidmi, a přitom je to úplnej blb :) ... Souhlasím s tím, že tato kniha je antimorální, hlavní hrdina si tolikrát honí "ferdu", že to od poloviny příběhu bývá až únavné, ale pořád je to extra vtipné. A přiznejme si, v kom neprobudil Zajda jr. city, je necita :).
Ps: Nemůžu si pomoct, ale hodnotit nedotčenou knihu... .
minya vendae
  6. 7. 2010, 21:37
knížka, kterou jsem nemohla dočíst ne proto, že by mě nebavila, ale proto, že mě natolik šokovala a odrazovala způsobem uvažování. Zaklapla jsem jí, asi po první nebo druhé kapitole, po výroku na adresu své právě oběšené ženy (která se, ano, oběsila kvůli hlavnímu hrdinovi) "Tak jako tak má pěkný kozy"