A uzřela oslice anděla

Originální název: And the Ass Saw the Angel

Argo - 1995
ISBN: 80-85794-55-1

Argo (1995) 80-85794-55-1 297

Jsou knihy, které by podobně jako reklamy na cigarety měly mít na obálce nenápadné varování ministerstva zdravotnictví: „Čtení této knihy může škodit vašemu zdraví". Možná vás napadne, že se tím strefujeme do literárních škvárů nejhrubšího kalibru. Omyl. Román Nicka Cavea do té zdraví nebezpečné kategorie rozhodně patří, ale patří tam z důvodu opačného - proto, že je výjimečným literárním dílem. Pro milovníky literatury má tato kniha jednu zvláštnost, jíž by se neměli nechat odradit: jejím autorem není profesionální spisovatel, ale rockový zpěvák. Další zvláštnost je, že Nick Cave je Australan, takže jeho fantazie nevychází z americké ani evropské kulturní tradice. V intelektuálním prostředí, které staví vysoko literární díla odkrývající bez milosti kruté a temné stránky lidského osudu musí, Caveův román zaujmout. Představuje peklo přebíjené peklem a zápasí v něm zlo se zlem. Starozákonní „oko za oko, zub za zub" je zde naplněno ve vrchovaté míře. Hlavní antihrdina věří jenom ve svaté a milosrdné peklo.
Nebylo by moudré nastiňovat, o čem ta kniha je, kdo je hlavní postavou, kde a v jaké době se odehrává, aby čtenář nebyl připraven o vlastní neveselé putování fiktivním dějem. V rozhovoru pro Mladý svět Nick Cave poznamenal ke svým písním: „... Temné! To je slovo, které snad ze všech nejvíc nemám rád. Napovídá, že nikde není světlo, žádná radost, žádná naděje. Nic takového jsem nikdy neříkal. Jen to, že každá věc má dvě stránky."
Asi stejně by komentoval svůj román.

Nick Cave Nick Cave
*22.09.1957

ForFreedom
  5. 7. 2010, 19:39
Pravděpodobně ne zcela pochopitelné, destruktivní a depresivní s všeobímající pachutí hniloby, tmy, deště a mlhy, po okraj nabité nejsilnějšími emocemi negace, zmaru a smrti, působivá atmosféra...
Vůbec to celé působí jako vytržené z kontextu - příběh sám pro sebe, stejně jako si samy pro sebe žijí bludné černé postavy uvnitř něho - snad je to takový vnitřní monolog Nickova nitra, údajně to psal, když fetoval... Bůhví. Niméně, rozhodně jedna z nejpůsobivějších knih poslední doby.
Peetuliska
  12. 5. 2014, 10:36
„A uzřela oslice anděla“ je neskutečně zvláštním příběhem a vypovídá o nedozírné autorově fantazii. V úvodu knihy hlavní hrdina začíná příběh autentickým popisem vlastního porodu a postupně rozkrývá své genealogické vztahy s lidmi pro které je slovo „šílení“, málo šílené. Popisuje prostředí svého dětství z kterého by nevyšel s kouskem zdravého rozumu ani Svatý otec. Hlavní osa příběhu nás vede světem, ve kterém nic a nikdo není normální, vede nás světem, který každého stáhne až na dno. „Dno“ ovšem neznamená, že se lze jen tak odrazit a stoupat ke slunným zítřkům. Na dně totiž bývají nejsilnější spodní proudy a nejstrašnější příšery, na které se člověk nikde dříve nemohl připravit."
Kniha na mě působila dost ponuře a hlavního hrdiny mi bylo neskutečně líto. Kniha nebyla špatná, ale vzhledem k samé negaci a stylu psaní bych si ji hned tak podruhé nepřečetla.
Antonín
  17. 8. 2011, 20:33
Velmi, opravdu velmi zvláštní dílo. Všichni básnili o skvělosti tohoto díla, tak si říkám to si musím přečíst, tudíž ihned putovala do seznamu "Chci si přečíst". Půjčil jsem si ji v knihovně. Začal jsem, a po prvních stránkách si říkám no tak to bude asi hodně sprostá oslice. Kniha mě opravdu zaujala a bavila. Je pravda že je trošku složitější na čtení, ale některé odstavce mě opravdu pobavili.
Dovolím si citovat:
"Bůh není sentimentální. Nestane se vám, že byste Ho načapali, jak plejtvá nebeským dechem na nějaký zdvořilůstky a planý žvanění. Ani na kázání ho nijak neužije. Pryč sou ty tvrďárny ze starejch časů, pekelnej oheň a síra. Dneska se Bůh orientuje na specializovanej trh - lidi se už tolik nechtěj vzdávat svejch těžce vydřenejch pozemskejch radostí a tělesnýho blaha kvůli pouhýmu slibu nadpozemskýho království po smrti. Bůh má malou a vybranou klientelu. Zato ďábel hrabe prachy vidlema."

"Toho zku**enýho rána mě trápil zánět spojivek - zřejmě dědičná záležitost z Taťkovy strany - víc než kdy před tím. Oči sem měl tak opuchlý a tak mě pálily a štípaly, až sem si říkal, že když člověk spí jako dřevo, musí s nějakejma těma pilinama a třískama počítat."

To jsem se opravdu zasmál !!! =D
teola
  18. 4. 2014, 13:03
Ta kniha má v sobě něco uhrančivého. Není to líbivý příběh. Ale má sílu. A pokud k tomu ještě posloucháte Nickovu hudbu, je to téměř magický zážitek.
Pett
  23. 2. 2016, 21:25
Tolik superlativ... tolik jsem se na tento počin těšila a... konalo se jen velké rozčarování... začátek byl příslibem něčeho správně ujetého... bohužel poté hnusárna stíhala hnusárnu a já se přistihla, že to čtu jak seznam na nákup... nic... nic... nic... neshledala jsem v tom nic geniálního, snad jen sázení paranoidního slovosledu s tématem Nikdo mě nemá rád... fňuk... fňuk...
Každopádně vyzdvihuji tu hru se slovy, která mě bavila... ale jinak... bohužel... i když mám Euchrida stále v mysli, ale je to dobře či špatně? Nevím... opravdu, ale opravdu zvláštní čtení!
domingo
  9. 3. 2010, 12:02
Nejdepresivnější kniha, jakou jsem kdy četl; tak depresivní, až mi z toho chvílemi bylo fyzicky špatně. Bahno, déšť, hořící postavy, hnus, nemoci, náboženský fanatismus, beznaděj, němota, hnusní lidé, černá voda, hlad a já nevím co ještě... jedna lahůdka za druhou. Na image této knize pomáhá i fakt, že byla údajně rekonstruována z ručně počmáraných ústřižků papíru, pocákaných Caveovou krví... slušné PR :)
Plné hodnocení si to zaslouží, už za tu sugestivitu a schopnost vyvolat ve čtenáři nějaký pocit. Ale bylo mi z toho fakt upřímně dost blbě. (5/5)
Sabotteur
  1. 6. 2011, 20:11
Takhle blbě mi naposledy při čtení bylo o Čechovových Mužiků. Hustý, černý bahno, temnota, nenávist, fanaticismus, ukamenovaný děvky a odložený světice.
eliza
  1. 1. 2014, 20:54
Miluju Nicka Cava a proto jsem nemohla tuto knihu ignorovat a je stejná jako jeho hudba. Depresivní, mystická, destruktivní, dekadentní, strhující, podmanivá, takže se od ní nemůžete odtrhnout.
Rominka
  9. 9. 2013, 17:40
Kniha, ktera ve vas proste neco zanecha...at uz zhnuseni,urazku nebo jen obdiv, ze nekdo dokazal hodit neco tak silneho na papir a vyjadrit to slovy..chvili ma clovek soucit s hlavnim hrdinou a chvili mu jeho osud z duse preje...toto neni kniha pro masy,ma urcite spoustu odpurcu a ja chapu naprosto proc...jeji syrovost je nekdy az dech vyrazejici,presto ja davam za 5..
Bookworm
  13. 8. 2011, 21:43
Co to? no toto? ....... to bylo asi první co mě napadlo, když jsem Caveho román otevřela a vstřebala několik jeho prvních stránek. No a pak, vlastně ani dost dobře nechápu proč, se už nedalo se čtením přestat. Zcela originální styl, neobvyklé téma, vůně tajemné a morbidní exotiky ... jedna velká bažina všeho, na co raději ani nechcete myslet a přesto, ač jsou výjevy sebe bizardnější a odpudivost takřka násilně vyskakuje ze stránek, o ničem z toho nepochybujete, nic z toho není navíc … jednoduše dokonalá disharmonie. Byť tato kniha asi není pro každého, vřele ni doporučuji.
Neli.studentka
  5. 3. 2013, 8:19
Slovy nepopsatelná kniha. Určitě si ji s odstupem času přečtu znovu, zážitek z ní je téměř hmatatelný.
maris
  26. 12. 2010, 23:42
Oslice je jedna z nejpůsobivějších knih, kterou jsem kdy četl. Řekl bych, že polovina lidí ji po přečtení absolutně zatratí (nebo ji ani nedočte), zatímco druhou polovinu tato kniha naprosto nadchne a něco si z ní ponese do konce života. Patřím rozhodně k druhé polovině čtenářů. Vážně jedna z nejlepších knih!
Barca9358
  4. 12. 2015, 22:53
Tato kniha by byla jistě zajímavým materiálem pro psychoanalytika, ale jinak nic moc. Začátek mě i docela bavil, jenže pak se začalo všechno neskutečně vléct a opakovat. A když už se konečně dělo něco "zásadnějšího", tak to autor stihl tak na půl stránce, takže jako povídka by to bylo možná čtivější. Rozhodně se jedná o ne úplně obvyklou literaturu, na druhou stranu mi nepřijde až tak výjimečná - trochu i to připomínalo například Vosí továrnu.
Srna
  15. 7. 2014, 13:04
Řeči o fyzické nevolnosti mi přijdou přehnané, ale popis je opravdu neuvěřitelně sugestivní. Ta nálada z knížky úplně stříká. Nick Cave člověka stáhne do nitra jedné zvrácené, zničené a odporné schizofrenní mysli ubohého tvora a provede jej jeho malým dekadentním plesnivým světem od začátku až dokonce. Realita splývá s halucinacemi, a právě díky úžasným popisům nechává Cave čtenáře vypít všechen ten hnis spolu s hlavním "hrdinou", vidět jeho očima, cítit všechny jeho rány - a rána, rdousit jeho rukama a mučit a lámat a opíjet se. Dámy a pánové, račte vstoupit!
Processus Xiphoideus
  19. 3. 2013, 20:14
Skrze pero a inkoust vycedil Nick Cave na papír temný a hutný kal z nejzastrčenějších jam své duše. Lidskost se plazí v bahně, slizu a krvi hnijící ukamenované děvky, propadá se do hloubky cisterny plné rozkládajících se ostatků zvířat.
Cave se utápí v až téměř surrealistické dekadenci světa, který vidíme očima nejubožejšího z ubohých a já se neodvážím hodnotit, jestli je to zobrazení lidstva skrze Nicka Cavea nebo duše Nicka Cavea skrze lidstvo.
skranak
  21. 11. 2012, 20:26
O této knize opravdu nevím co si mám myslet, ze začátku jsem se musela dost nutit abych ji vůbec četla dál, zdála se mi hodně zmatená a prostě divná. Nakonec jsem ji dočetla, a i když nemůžu říct, že se mi líbila, zanechala ve mě zvláštní pocit.
NomenOmen
  7. 3. 2015, 13:17
Vážně mi vrtalo hlavou na co Cave myslel, když Oslici psal. Někde jsem četla, že ji nosil s sebou v kufru, sepsanou na samostatných poškubaných, ušmudlaných, pomačkaných papírech. Sepsal ji v době, kdy sám šíleně fetoval. Nick Cave je obdivuhodná postavička našeho světa a Euchrid byl jistě jen hromosvodem jeho zfetovaných stavů. Celkové zhnusení, ošklivost a krutost světa skládá příběh dohromady téměř samovolně. Myslím, že Cave jen vytvořil ujeté podmínky a charaktery a nechal je ať se navzájem zničí. Oslice zůstává jednou z mých oblíbených knih.
Rychart
  30. 3. 2013, 1:13
Toto je kniha, na kterou v životě nezapomenu. Až příliš reálná ukázka toho, co s lidmi může udělat zoufalství. A je až nebezpečné, jak moc se můžeme v postmoderní době vidět v Euchridovi, nikdy nevyslyšeném.
melpamene
  7. 8. 2010, 17:55
nemuzu si pomoci, ale pro me je tato kniha zmatenou snuskou hororovych vizi vyfetovane chore mysli.. jedine body ktere u me ziskava jsou za to, ze to zrejme nebude vykonstruovana poza.. 4/10
Czermy
  21. 4. 2010, 23:39
Navždycky mi z týhle knížky zůstanou pocity, a vůbec celý to krátký životní období během nějž jsem jí četl, před očima. S hlavním hrdinou jsem se teda neztotožnil, to si nedovedu představit, co bych v tý době musel dělat, ale jistou paralelu bych tam přesto našel.
Welinie
  21. 11. 2015, 19:23
Se skeptickým pohledem na tuto knihu jsem se na ni vrhla, nakonec přinesl napětí a spoustu zajímavých postřehů v život opiového krále... Mam Nicka ráda, hlavně jako zpěváka. Bála jsem se. Nakonec velmi mile překvapil.
JanaEdita
  10. 2. 2014, 18:27
Ne, o téhle knize nemůžu říct, že se mi líbila. K pochopení její údajné geniality jsem asi zatím nedospěla. Každopádně je to kniha, na kterou dolouho nezapomenu.
Makkyky
  4. 4. 2013, 13:08
Stručně a krátce, tuhle knížku může člověk buď milovat a nebo nenávidět. Já osobně jsem ji četla 4x..
kajinaa
  16. 3. 2012, 7:32
Neuvěřitelný příběh o lidské představě svého vlastního vyvolení k božím činům, která je zvrhlá už v počátcích početí ... knížka určitě není stravitelná pro každého. Je to originál, který si musíte přečíst několikrát a vždy najdete něco, co vám uniklo. Návykové čtení a návykový autor!!
Zdenda
  16. 2. 2012, 0:26
Depresivní a nechutné, místy se mi hodně zvedal žaludek. Ale přesto zvláštně magicky čtivé. A říkám si, v jakém stavu musel Cave být, že dokázal tohle napsat...
kapotka
  14. 12. 2011, 14:58
Tolik temna a zla se nedá na jeden nádech unést. Trvalo mi to skoro měsíc, ale vždy, když jsem ji četla, totálně mě pohltila. Takový pocit u knihy jsem ještě nikdy neměla. Zhnusení a uchvácení zároveň.
RAiken
  17. 11. 2011, 11:27
Výborná, ačkoli silně depresivní knížka. Navíc psaná neskutečným jazykem, který se jakoby neustále mění stejně jako stavy a nálady hlavního hrdiny od buranského slangu až po náboženské výňatky z bible a biblický jazyk. Pro slabší nátury vřele nedoporučuju, ale pokud chcete konečně poznat, jak to ve skutečnosti ve světě opravdu chodí, tak prosím, vstupte, ale nebude se vám v něm moc líbit, což ale není chyba spisovatele...
twigxi
  28. 9. 2010, 23:42
Nicka mam moc rada, proto jsem byla na knihu velice zvedava. Bohuzel mi vsak tak moc vadila ta nespisovna cestina, ze jsem prestala cist uz po nekolika strankach. Mozna bych si to radeji mela precist v originale...
PollyJean
  2. 5. 2010, 22:02
Heroinová špína, ve teré se autor v době vzniku pomalu utápěl, se v knize přetavila do něčeho neopakovatelnýho, fascinujícího a těžko snesitelnýho. byla to síla, ale vím, že už to znova číst nebudu.