Originální název: Survivor

ISBN: 978-80-207-1639-2

Odeon (2015) 978-80-207-1639-2 240
Odeon (2008) 978-80-207-1275-2 228
Odeon (2002) 80-207-1105-8 228

Tender Branson vyrostl v uzavřené komunitě přísné, puritánsky vedené sekty a tak jako mnozí jiní byl i on jednoho dne vyslán do "vnějšího světa", aby za stravu a byt vykonával různé podřadné práce. Když se k němu dostane zpráva, že členové sekty spáchali kolektivní sebevraždu, znamená to jediné: zabít se. Ostatní to udělali, někteří hned, jiní později. Vláda pro ně vytvoří speciální záchranný program, přesto zbylých členů valem ubývá. Po deseti letech zůstane Tender Branson jediným, kdo přežil. V té chvíli se stává prvkem byznysu, neboť agentura z něj "vyrobí" novodobého mesiáše. (Založil/a: Twiggynkaa)

illy
  23. 3. 2014, 17:23
Tak zrovna tenhle druh literatury není úplně pro mě, ale říká se že člověk má zkusit všechno. A dobře mi tak. Neskutečnej námrd, kdy jsem měl nejednou pocit že autor je buď šílenec, nebo génius. Ani po dočtení nevím pro co se rozhodnout. Každopádně je to zážitek.
Pend
  31. 1. 2014, 20:32
Protože jsem ji přečetl až po Zalknutí, už jsem byl připraven na šok. Přijde mi, že je kvalitativně vyrovnanější, protože v Zalknutí byly pasáže vynikající, excelentní, ale rovněž i části o ničem. Tady si kniha drží svou laťku od začátku do konce. Na druhou stranu se nemůžu zbavit dojmu, že američtí čtenáři ji ocení rozhodně více než my. Přece jenom tradice televizním kazatelů je americkým fenoménem. V tomto bodě mi Palahniuk připomíná Hrabala, kterého doceníme zase jenom my. Jinak souhlasím s uživatelem domingo s tím, že Palahniuk se nikdy nestane mým srdečním autorem.
psychoklara
  11. 3. 2014, 19:12
Kniha, která vám umožní stát se sebevražedným psychopatem se sklony k nekrofilii - co víc si čtenář může přát? Zkuste začít číst od prostředka knihy - nejde to. Je to tak šílený příběh, že ani kdybyste se přetrhli, nedomyslíte, co se dělo v předchozích kapitolách. Rady na čištění různých skvrn, citáty z bible a úvod do historie umělých květin berte jako bonus :). --MINISPOILER: Nejděsivější v celé knize je okamžik, kdy začnete pochybovat, jestli hlavní postava není oproti všem v okolí vlastně celkem normální. KONEC MINISPOILERU--
Dnes si asi udělám do kalendáře nějakou značku, protože právě dnes jsem dočetla první Palahniukovu knihu a naprosto jsem mu propadla. (Jen ještě nevím, jaká značka to bude, aby byla přiměřeně psychopatická.)
teite
  1. 6. 2014, 22:56
Pro mne nejlepší Palahniukova kniha. Zajímavý nápad a do popředí tolik nevystupuje jakási prvoplánová snaha šokovat. Čtivé, hluboké, není zde prázdných míst.
G8
  21. 2. 2013, 10:05
Zábavný útok na všechny povrchní hodnoty, kterých si přitom lidská společnost tak vysoce cenní. Až si budete chtít založit vlastní náboženskou sektu, tak si dejte pozor, ať máte všechny papíry v pořádku :)
domingo
  8. 3. 2010, 21:15
Klasický Palahniuk, sžíravě ironický, nekompromisně kritický a přitom zvráceným způsobem zábavný. V Survivoru si vypůjčil prvky z Burgessova Mechanického pomeranče a vymyslel vděčný námět, který v kombinaci s jeho strohým, svěžím a charismatickým stylem psaní vyústil v takřka bezchybný román, čtenářsky otevřenou satiru a zároveň psychologické drama nasekané do krátkých, čtivých kapitol. Jeden z nejvýraznějších spisovatelů přelomu tisíciletí v jedné ze svých nejlepších próz. (5/5)
antoniana
  12. 12. 2014, 9:41
Nemůžu si pomoct, ale Program pro přeživší mě zklamal a to jsem neměla žádná přehnaná očekávání. Nejsem ani naprostý nováček v četbě tohoto autora. Chápu, co tím chtěl Palahniuk vyjádřit, ale hlavní hrdina mi byl krajně nesympatický a dějově mě to také příliš nenadchlo.
JarKun
  17. 5. 2015, 17:21
Moje první seznámení s autorem a myslím si, že zdaleka ne poslední. Svižná kniha, perfektní čtivé pasáže, kombinace cynického humoru, který však v celkovém příběhu hodně zamrazí. Tender a Fertility jsou parádní postavy, které ani chvilku nenudí. A pohled na lidstvo a sílu mediálního masírování a nátlaku ... prostě parádní kniha.
Taylor
  21. 2. 2014, 12:48
Dle mého názoru nejlepší Palahniuk. Z mého pohledu lepší než legendární Klub rváčů. Knize by slušelo i stejně kvalitní filmové zpracování jako tomu bylo v případě Klubu rváčů.
Bonolennes
  28. 12. 2011, 20:59
"Nejde o to, kolik toho znáte. Jde o to, s kým vším se znáte. ~~~ Když se díváte pozorně, dějiny se pouze a jen opakují. To, čemu říkáme chaos, jsou jen vzory, které jsme nerozpoznali. Co máme jako náhodnost, jsou jen vzory, které nedokážeme rozluštit. Čemu nerozumíme, tomu říkáme nesmysl. Co nejsme s to přečíst, to máme za hatmatilku. Není žádná svobodná vůle. Nejsou žádné proměnné. ~~~ Velice brzy budeme všichni myslet ve stejnou dobu na stejné věci. Dokonalé unisono. Synchronizace. Sjednocení. Rovnost. Stejnost. Jako mravenci. Jako hmyz. Ovce."
eval
  28. 6. 2013, 18:06
První moje kniha tohoto autora, protože kamarád zmínil autora knižní předlohy pro film Klub rváčů... Kniha byla tak úžasně čtivá, překvapivá, nestandardní a rychlá, že skončila dřív, než jsem se stihla zamyslet nad čímkoliv. Jen by mě zajímalo, jestli všechny ty rady na čistění skvrn fungují, nebo jsou vymyšlené :)
MM1979
  28. 9. 2016, 7:48
Zábavné - humorné pojetí života dle pravidel náboženské sekty, která spáchala hromadnou sebevraždu a na světě je už jen pár posledních žijících členů. Příběh jednoho znich máte šancí poznat, tak hurá na to!
maestrofincholino
  7. 9. 2011, 14:39
Krom spousty "babičkovských" tipů a rad jak odstranit všemožné skvrny zpoza všemožných materiálů zde (snad) naleznete radu největší - nenechat se vodit za ručičku a jednat sám za sebe. Napínavý příběh a skvělý přebal od Odeonu. Rovněž pět hvězdiček.