O prospěšnosti alkoholismu

O prospěšnosti alkoholismu Originální název: O prospěšnosti alkoholismu

Pistorius - 2011
ISBN: 978-80-87053-43-0

Pistorius (2011) 978-80-87053-43-0 104

Výbor krátkých próz Michaila Bulgakova, souborně nazvaný O prospěšnosti alkoholismu, představuje slavného ruského spisovatele v českém prostředí především jako humoristu a satirika. (Založil/a: slide)

Tanmut
  6. 8. 2013, 21:44
Název jest samozřejmě ryze vydavatelským tahem, ačkoli...
Styl, kterým jsou povídky/statě psány je nápadně podobný tomu Haškovu; takový Otec mučedník mi přijde jako variace na Otcovské radosti pana Motejzlíka.
Závěrečný dopis je temný, temný jako doba sama.
rt12
  19. 9. 2014, 19:53
Krátké a hlavně výstižné. Alkohol je sice metla lidstva, ale soudruzi je to nemoc! Já se bavila až do dopisu, to mi úsměv zmrzl.
soniaf
  24. 9. 2011, 12:59
Krátké povídky v knize mají rychlý spád a jsou vtipné. Zobrazují tragikomickou realitu sovětské společnosti 20. a 30. let. V závěru knihy je uveden dopis pana Bulgakova, který je určen vládě SSSR. Nevím, jestli je skutečný a byl kdy napsán a odeslán a nebo je to jen prostředek, kterým chtěl autor poukázat na svoje životní poměry, každopádně dopis je oproti celé knize vážný. Pojednává hlavně o cenzuře a autorových vlastních zkušenostech z režimem. Tady už přestává sranda a čtenář rychle pozná, jak to tak skvělý autor měl v životě těžké.
kingmaker
  17. 12. 2011, 9:57
Fejetony jsou příjemné, vtipné, čtivé a satirické, Bulgakov potvrzuje, že jako satirik měl ve dvacátém století jen málo konkurentů. Z čeho však mrazí, je autorův dopis vládě. Je smutné, jak jeden z největších spisovatelů žebrá o práci.
Ances
  12. 12. 2012, 7:59
Hoja hoj, hoja hoj, alkohol je silný zdroj! Děkuji vsemu ruskému pracujícímu lidu, bez něhož bychom měli o 104 stran zábavy méně! :)