Čekání na Lina

Originální název: Waiting

Odeon - 2001
ISBN: 80-207-1094-9

Odeon (2001) 80-207-1094-9 285

Román, jenž je univerzálním příběhem komplikované lásky, přináší zároveň okouzlujíci i šokující popis světa moderní Číny. Lin Kchung, pracovitý a svědomitý vojenský lékař, sedmnáct let miluje vzdělanou moderní ženu, zdravotní sestru Man-nu. V tradičním světě jeho rodné vesnice žije manželka, která mu byla vybrána jeho rodinou a s níž má dceru. Lin, ve snaze se rozvést a začít nový život, musí čelit nesmyslným překážkám v podobě různých nařízení, které omezují svobodnou lidskou volbu. Děj románu se odehrává na pozadí tzv. Kulturní revoluce, atmosféry plné nedůvěry, strachu, absence hlubších sexuálních znalostí a lidského soukromí. Když se těmto dvěma lidem podaří dojít svého cíle, jsou již vyhaslí, neschopní vzájemného pochopení, unavení a vyčerpaní. (Založil/a: pickpocket)

#čína
Cha Ťin Cha Ťin
*21.02.1956

vladislaus
  13. 3. 2013, 9:31
Přesto, že se román odehrává v komunistické Číně, mohl by se odehrát kdekoli jinde. Má univerzální smysl a poselství.
Pend
  20. 2. 2014, 21:32
Po přečtení prvních kapitol jsem byl celkem šokován poměry v Číně 60. let, později už mi líčení různých nařízení přišlo "normální". A pořád jsem si říkal, ještě že žiju v Čechách, vždyť mi ani nevíme, co máme. Nelíbili se mi jenom dvě věci - hlavní hrdina vlastně žádný hrdina není a jeho chování svědčí o nedozrálé osobnosti, druhou je samotný závěr románu, který je jak vystřižený z konce hollywoodského dojáku.
teite
  23. 10. 2015, 20:31
V podstatě univerzální poselství o vztazích mezi mužem a ženou, jemuž reálie komunistické Číny dodávají dost mrazivý přídech.
Agátta
  18. 3. 2016, 22:24
Kdo má rád autentické líčení života pro nás exotické a dodnes tajemstvím zahalené země, jakou Čína beze sporu je, ten si přijde na své.
anzame
  14. 3. 2016, 14:15
Román byl pro mě zajímavý hlavně přiblížením života 60. let běžných lidí v Číně, což se odrazilo i ve vývoji příběhu.