Harry Potter & filozofie

Originální název: Harry Potter and Philosophy: If Aristotle Ran Hogwarts

XYZ - 2009
ISBN: 978-80-7388-211-2

XYZ (2009) 978-80-7388-211-2 368

Nepotřebujete diplom z věštění z čísel, přátelství hipogryfa ani průkazku bradavické knihovny k tomu, abyste odhalili úchvatná a podivuhodná tajemství spletitého světa Harryho Pottera.
V knize, kterou nyní držíte v ruce (nebo pro pokročilejší studenty: v knize, kterou jste si levitačním kouzlem nastavili do vhodné polohy, abyste při čtení mohli pohodlně krmit svou sovu), odhaluje sedmnáct filozofů některé z bradavických záhad a tajemství. Jejich erudované a zároveň neotřelé úvahy jsou poučné jak pro kouzelníky, tak pro bystré mudly.
Z poodhalených tajů kouzelnické vědy si můžete vybrat například nejlepší recept na pravé přátelství, důkaz, že sebeklam neposkytuje štěstí, návod, jak se etika dá aplikovat na odvětví vědy známé jako magie, vysvětlení, proč není zrcadlo z Erisedu vhodné pro skutečný život, úvahu o tom, zda proroctví vylučuje svobodnou vůli, a také výčet všeho, co nás mozkomoři a bubáci mohou naučit o radosti, o strachu o duši.
Kniha není kousavá a všechny stránky jsou začarované proti zmatení. Hůlku mějte stále připravenou a čtěte mezi řádky. Nebudete-li se řídit těmito bezpečnostními pokyny, mohli byste se stát obětí zhoubného vlivu Vol... pardon, Toho, jehož jméno nesmíme vyslovovat. (Založil/a: Rouzie)

Myrddin33
  30. 6. 2013, 16:29
Podle mě skvělý nápad, probrat Harryho na filozofické úrovni. Kniha je skvěle čtivá. Jistě nejsem ve svém hodnocení úplně objektivní, protože miluji jak Harryho svět tak filozofii, ale i tak si myslím, že kniha stojí za to přečíst. Plný počet nedávám proto, že myslím, že by od autorů bylo moudřejší počkat, až bude vydaná celá série a tu filozofii brát potom z celkového hlediska, protože určité souvislosti jsou pak lehce zavádějící.
little-sparrow
  23. 7. 2016, 18:22
Většinou souhlasím s Myrdinem, ale připojím několik svých postřehů.
Na téhle knížce se mi asi nejvíc líbí, jak je celá rozčleněná na jednotlivé koleje. Sice jsem někdy nechápala, proč bylo to či ono zařazeno zrovna do té a té koleje, ale nápad je to pěkný.
Je opravdu čtivá a když si z ní něco málo zapamatujete, dokáže to skvěle oživit konverzaci(nebo maturitu).
Co mě rozčilovalo byla občas přílišná snaha působit fanouškovsky a některá nepodložená tvrzení, která se opírala jen o pocity autorů.