Originální název: Mozart auf der Reise nach Prag

ISBN: 978-80-7407-081-5

Garamond (2010) 978-80-7407-081-5 230
Růže (1991)
Československý spisovatel (1956)

Mozartova cesta do Prahy (1856, Mozart auf der Reise nach Prag) je poetická novela německého romantického básníka a prozaika Eduarda Friedricha Mörikeho zachycující cestu Wolfganga Amadea Mozarta do Prahy na premiéru Dona Giovanniho na podzim roku 1787.

Jde o půvabný, i když smyšlený a historicky nedoložený příběh odehrávající se během jednoho dne na blíže neurčeném rokokovém zámečku na Českomoravské vysočině, kde se Mozart se svou ženou zastavili na odpočinek. Novela líčí Mozartovo podmanivé společenském chování, popisuje způsob jeho práce a vypráví o jeho radostech i o tíživých předtuchách blízké smrti. Toto nejzralejší prozaické autorovo dílo je nejen vyznáním jeho hlubokého obdivu k hudebnímu géniu, ale také jedno z umělecky nejčistších zpodobení Mozartovyy osobnosti v německém písemnictví.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: upax)

Eduard Mörike Eduard Mörike
*08.09.1804 - †04.06.1875

Buřinka
  16. 11. 2016, 13:49
Jak uznávám Mozarta jako hudebního skladatele, tak se mi ale tato knížka moc nelíbila. Na to jak je kraťounká, tak mi trvalo dlouho než jsem se "začetla" a myslím, že jsem nenašla stránku, která by mě nějak výrazněji potěšila. Dle mého to bylo trochu "nemastné, neslané"... Povídka (novela) popisuje jednu ze 4 cest Mozarta do Čech. Hrozně mě iritovala Mozartova praktická a věrná žena Konstance, která držela otěže v domácnosti a nepraktický a vzletný umělec měl sice dobré srdce, ale to rodinu neuživí...