Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pražský pitaval

60%
3 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pražský pitaval Originální název: Prager Pitaval

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Epocha - 2008
ISBN: 978-80-87027-72-1
Počet stránek: 332
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 12x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Epocha (2008) 978-80-87027-72-1 332
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1968)
Nakladatelství politické literatury (1958)

Toto nejznámější autorovo dílo vyšlo poprvé v Berlíně roku 1931 a čeští čtenáři ho poznávali z překladu o dva roky později. Zuřivého reportéra inspiroval francouzský právník Gayot de Pitaval, který v roce 1734 vydal zajímavé soudní případy své doby. Kisch však pouze nenapodobil svého proslulého předchůdce a neomezil se jen na popis kriminálních příběhů. Pozorně naslouchal příběhům stárnoucího popravčího, který sloužil za Rakouska i za republikánských časů, stejně jako vysloužilému rakousko-uherskému generálovi, jenž mu osvětlil detaily Redlovy špionážní aféry z doby krátce před výbuchem první světové války. Za geniem loci se vydal do míst, kde byl vězněn Jan Hus, jindy odhalil nedůstojné uložení ostatků Jana Amose Komenského v Naardenu. Pro svůj příběh neváhal přeskočit zeď vězeňského hřbitova a dokázal se trpělivě probírat literaturou o proslulých loupežnících Karáskovi, Graselovi a Babinském. Seznamoval čtenáře s dobovými pohledy na město Vltavou i s dobrodružnými příběhy kavalírů rudolfinské Prahy. S určitým despektem pohlížel na počínání pruského krále Fridricha před Prahou a s obdivem popsal názory chebského kata z počátku 19. století Karla Hussa. Kischovy kriminální příběhy se odehrávají ve světlech divadelního jeviště stejně jako v temnu vězeňských cel. Jejich pestrost může i po více než třech čtvrtinách století přitahovat zájem čtenářů a vzbuzovat touhu pokračovat v jeho stopách.
zdroj: www.dobre-knihy.cz (Založil/a: upax)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Les_pulpinos
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 10. 2015, 0:31
Vynikající kniha nápaditého Kische, jeden z prvních pitavalů vydaných v českém jazyce a zachycující zločiny, které nějakým způsobem souvisí s Prahou. Čtenář tu najde nejen příběhy z Kischovy současnosti, ale především z dávné minulosti. Velmi mile mě potěšilo, že to nebyla plejáda životopisů všeobecně známých loupežníků a kriminálníků (i když Grázl a Babinský zde nechybí), ale že si autor dokázal najít tak zajímavá a přesto neznámá témata (i když se týkala třeba známých osobností) - věděli jste, že J. G. Debureau (tvůrce postavy Pierrota a propagátor pantomimy) zabil svého "fanouška"? Nebo že kníže Metternich zaměstnal jako kustoda svých sbírek v Kynžvartu bývalého kata a to na popud slavného Goetheho? Že byl Kischův strýc zavražděn sekyrou při loupežném přepadení své směnárny a autor byl alespoň po jistou dobu hlavní podezřelý? Doporučuji k přečtení!
rosavtrave
60% 60% 60% 60% 60%
  7. 11. 2011, 23:01
Zajímavá kniha, kde jsou popsány různé kriminální příběhy, přičemž Kisch se snaží získat u každého z nich co nejvíce informací.