Adresát Milena Jesenská

Torst - 2014
ISBN: 978-80-7215-481-4

Torst (2014) 978-80-7215-481-4 192
Concordia (1991) 80-900124-4-2 143

"Tak to tedy bylo to, o čem matka nikdy nemohla mluvit." Když jsme my, děti Jany Černé, držely v ruce sepsané vzpomínky na Milenu Jesenskou, byly jsme nejprve překvapeny. Ani ne tolik kvůli jejich obsahu, jako proto, že ta kniha vůbec vznikla. Už ve věku devíti nebo desíti let nám bylo jasné, že babička byla žena, na niž lidé z matčina okolí rádi vzpomínali.

I když často mluvila se svými dětmi o všem, jakmile přišla řeč na Milenu Jesenskou, stala se mlčenlivou, a tak jsme se postupně naučili tomuto tématu se vyhýbat.

(z doslovu J. R. černého)

K sedmdesátému výročí úmrtí Mileny Jesenské vychází třetí české knižní vydání knihy její dcery, básnířky a prozaičky Jany Černé, rozené Krejcarové. Kniha strhujícím způsobem vypráví životní příběh vynikající české novinářky, přítelkyně Franze Kafky, levicové intelektuálky a statečné bojovnice proti nacismu, je ovšem zejména vynikající českou prózou, obsahující mnoho jedinečných a přesných postřehů o lidech a lidských povahách, o životě v předválečném Československu a o lidském osudu vůbec. Jana Černá se v knize projevuje jako suverénní a břitká vypravěčka s mimořádně ostrým a přesným postřehem. Kniha vychází doplněna unikátní obrazovou částí, bohatou dokumentární přílohou, jmenným rejstříkem a ediční poznámkou. (Založil/a: Folle)

Jana Černá Jana Černá
*14.08.1928 - †05. 01. 1981

kamie
  29. 10. 2014, 8:51
Přiznám se, že jsem knihu zaznamenala až s vydáním, které aktuálně vychází. Ale jsem moc ráda, že k tomu vůbec došlo. Četba byla opravdu zvláštním zážitkem - na jednu stranu snaha o objektivitu (je-li to vůbec kdy možné), na druhou neskrývaná subjektivní vzpomínka. V knize se navíc střetává osobní (rodina) s veřejným (známá osobnost). Ačkoliv člověk musí počítat s jistou dávkou fabulace, považuji knihu za velmi cenou. Vykresluje povahu nejlépe, jak umí.