Zde by měly kvést růže
Originální název: Zde by měly kvést růže

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění - 1957

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1957) 153

Veršované povídky, téma postavení žen ve společnosti, epická poezie, příběhy žen a jejich neutěšené postavení ve společnosti (žena je bytost citová, ale pasivní, je odsouzena žít v nevyrovnaném manželství a postavení, společnost jí nedopřává rozvoj).

Básníkova matka po denní práci ráda odpočívala na balkoně s dvěma knížkami v rukou, ale nikdo z rodiny je nikdy nečetl ani neprohlížel. Teprve po její smrti si děti dovolily knížky prohlédnout. Byly to Hálkovy Večerní písně a Máchův Máj, ve kterém bylo datum a pod ním křížek... (Založil/a: maart)

Ariko
  14. 11. 2014, 9:27
NA to, že nemám moc vlohy k poezii, tak se kniha četla pěkně. Chvíli byla až moc aktuální, a to zejména popisem nevěry mužů, na druhou stranu si myslím, že ženy už je dnes směle napodobují a dohánějí :)
inhalium
  1. 3. 2013, 13:56
Tohle je ještě s Aristotelovou Poetikou jediná knížka, kterou jsem celou přečetla na /vypůjčené/ čtečce.
Líbilo se mi to.
Iwíček
  4. 9. 2016, 18:16
Básnická sbírka se mi moc líbila, jen mě mrzel úděl žen, které byly vypodobněny, avšak vším sděleným si ženy procházely a stále i v některých ohledech procházejí.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 19:25
Krásné. První sbírka básní, co jsem četla. Nejvíc se mi líbila básnička Dva listy, Z vlaku, Idyla, Umírání. Celkem 14 básní popisuje nelehký úděl ženy, ať už v roli dcery, manželky, maminky, kamarádky nebo ženy, která se oddá Bohu. Mně se to moc líbilo.