Nepřítel před branami

Nepřítel před branami

Podtitul: Habsburkové a Osmané v bitvě o Evropu

Originální název: The Enemy at the Gate: Habsburgs, Ottomans and the Battle for Europe

Slovart - 2011
ISBN: 978-80-7391-427-1

Slovart (2011) 978-80-7391-427-1 320

V roce 1683 se dvě mocnosti – Osmanská říše s centrem v Konstantinopoli a vídeňští Habsburkové – střetly ve vrcholné bitvě zápasu o moc, který trval 250 let: při velkém obléhání Vídně. Vzpomínka na Turky, s nimiž je starodávný a hluboký strach Západu ze všeho východního neoddělitelně spojen, zůstává živá a mocná. Turci usilovali o dobytí Vídně od prvního obléhání v roce 1529. Velké obléhání Vídně v roce 1683 bylo historickým vyvrcholením jejich vytrvalého postupu na západ, nikoli však konečným cílem – tím mělo být dobytí kořisti, kterou již dlouho usilovali ovládnout. Porážka pod vídeňskými hradbami znamenala počátek pomalého, ale nezadržitelného úpadku Osmanské říše. V evropských očích po staletích jsou Turci stále pouhými dobyvateli. Autor dokazuje, že to je politováníhodné zjednodušení: během čtyř staletí boje o nadvládu byl Západ útočící stranou stejně často jako Východ. Dnešní, moderní Turecko se snaží změnit svou orientaci směrem k Evropě; proti tomuto trendu se však staví nová generace politiků, kteří dovedou zbytky napětí mezi Východem a Západem mistrovsky využít. Nepřítel před branami poskytuje aktuální a poučený obraz o tomto složitém a impozantním válečném střetu. (Založil/a: tequilaking)

Skřítek
  12. 1. 2013, 9:20
Knihu jsem četla bohužel v překladu, hm, četla, ne docela. Stalo se mi jen párkrát, kdy jsem byla překladem tak konsternovaná, že jsem knihou mrskla a už neotevřela. Toto je jedna z takových.
Ochutnávka: Jsme v roce 1683 a na str. 89/třetím řádku odspoda se píše:".. Císař Leopold a jeho dvůr se odebrali z Vídně vlakem na pláň Kittsee na jižním břehu Dunaje naproti Prešpurku...".Geniální. Literatura faktu dostává nový háv a cenu Překladatel roku udělujeme Petře Andělové, Jitce Jelínkové a Ivě Klinderové.