Každý umírá sám

Poprvé vydáno celosvětově: 1955

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-808-7

Jota (2011) 978-80-7217-808-7 227

Jedna ze zásadních knih o umění špionáže a přežití. Strhující vyprávění o lidské odvaze a houževnatosti, s jejichž pomocí je možné zdolat všechny překážky. Napínavý příběh podle skutečných událostí, který se odehrál za druhé světové války v severní části okupovaného Norska. Roku 1943 sem byla z Anglie vyslána loď se čtyřčlennou skupinou norských odbojářů, kteří měli plnit zpravodajské a diverzní úkoly. V důsledku zrady se však o nich Němci dozvěděli, zaútočili na ně a posádku lodi i odbojáře pobili nebo zajali. Uniknout se podařilo jedinému muži, mladíkovi Janu Baalsrudovi, který ale skončil ve zcela neznámém prostředí bez vybavení, výzbroje, jídla, a dokonce bez jedné boty. Potřeboval se co nejrychleji dostat do sousedního Švédska, v cestě mu však stáli nejen nepřátelští vojáci, ale i nástrahy divoké severské přírody, a kdyby nebylo obětavé pomoci obyčejných obyvatel těchto odlehlých končin, byl by s ním brzy konec. Kniha původně vyšla v roce 1955, od té doby se dočkala mnoha vydání a nedávno nového v prestižním nakladatelství Canongate Press. O aktuálnosti titulu svědčí nová předmluva od Andyho McNaba, spisovatele a především bývalého vojáka, který bojoval v přední linii ve válce v Zálivu. V češtině kniha vychází poprvé. (Založil/a: Luczynka)

David Howarth David Howarth
*28.07.1912 - †02.07.1991

twiGGy88
  28. 9. 2013, 13:16
Kniha, která určitě stojí za přečtení. Při ztotožnění se s hlavním hrdinou mi běhal mráz po zádech a ani se mi nechtělo věřit, že příběh psal sám život. Jen je škoda, že kniha s tak strhujícím dějem zůstává opomíjena.