Noční vlak do Lisabonu

Plus - 2015
ISBN: 978-80-259-0428-2

Plus (2015) 978-80-259-0428-2 448
Plus (2011) 978-80-259-0036-9 448

Hrdina románu Raimund Gregorius je profesorem starých jazyků na gymnáziu v Bernu. Starší pán se svými návyky a zaběhlými rituály, od kterého nikdo nečeká, že by mohl svůj život ještě nějak změnit. Jednoho rána se však na mostě setká s tajuplnou ženou, jež stojí na zábradlí a trhá na malé kousíčky do řeky jakýsi dopis. Žena je pro celý příběh zdánlivě nedůležitá, ale díky ní vše začíná ve chvíli, kdy na profesorovu zvědavou otázku, jaká že je její rodná řeč, odpoví portugues. (Založil/a: Luczynka)

Pascal Mercier Pascal Mercier
*23.06.1944

achilles
  5. 9. 2013, 7:34
Tak to je něco úžasného. Tuhle knížku si budu dávat každý rok, abych maximálně vstřebal "vytepaná slova". Přiznám se, že jsem nejprve viděl film. Očekával jsem, že v knize bude více myšlenek a tak jsem po ní sáhl a úplně mě dostala. Vnořit se do toho melancholického příběhu, jako Gregorius...trochu mu závidím, odjet někam a dělat co cítím.
Fade
  17. 12. 2015, 19:58
Miluju knihy, které mají rády slova. A Mercier stejně jako Amedeu má rád slova. Líbila se mi ta až skoro magická kvalita, která Gregoria doprovází na každém kroku. Otevírají se před ním všechny dveře a každý je mu ochotný pomoci. Asi za to může Amadeu, ten tajemný a rozervaný hrdina, milovník katedrál a nesmiřitelný nepřítel krutosti a jeho kouzlo, které Gregoriovi otevírá srdce těch, kdo Amadea znali. Těžko ale říct, jestli Gregorius přichází do Lisabonu, aby se vyrovnal se svým životem, anebo aby pomohl Adrianě a ostatním lidem z Amadeova života. Možná obojí.
svobodka
  2. 10. 2016, 10:04
Krásná kniha, ale hodně těžká na čtení. Autor vždy nadhodil nějaké téma a mně utíkaly myšlenky k tomu, co jsem zažila já, co podobného si myslím já, s čím nesouhlasím ... Nejvíc jsem se bála konce, očekávala jsem smrt hlavního hrdiny. Takže tentokrát za otevřený konec díky.
nef7
  2. 12. 2013, 9:20
Tohle je skvělá kniha. Když jsem ji zrovna nemohla číst, musela jsem na ni stále myslet. Myslela jsem na Amadea, jak mi chybí, ačkoliv jej neznám. Žasla jsem, jak autor umí do slov perfektně zachytit pocity, které často mám, ale nedokázala bych je slovy vyjádřit. Dala bych knize pět hvězdiček, ale dám jen čtyři. Kniha je totiž tak moc vyšperkovaná, až se mi místy zdálo, že cítím lehké závany komerce. Číst ji byl však rozhodně skvělý zážitek!
G8
  25. 3. 2016, 2:26
Tohle bylo vyloženě otravné. Mercier si postavil docela slušnou kostru, ale ten zbytek byl úplně mimo. Moc dlouhé, plné patosu a navrch i dost šablonovité. No bueno.
dejw
  4. 1. 2015, 18:02
Kniha je to výborná, o tom žádná, ale podle mého názoru je v ni až moc filozofie a kvůli tomu se některé kapitoly četly hodně obtížně.
mosem
  8. 3. 2015, 0:36
na knize mne upoutala především první část. Druhá polovina je rozvláčná. A především jsem postrádal jasné vyhranění - je kniha beletrií nebo filozofií. Na beletrii v ní bylo příliš filozofie, na filozofii byla příliš dějová. A měla-li jedním nebo druhým, bylo vždy příliš toho druhého. Mám raději vyhraněný žánr. Ale uznávám, že je to otázka osobní preference.
Nifrea
  7. 1. 2014, 8:37
Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl psaní, ale skončila jsem uchvácená:) Příběhem, úvahami, tím, jak autor dokázal vystihnout pocity a nálady, barvy... Autor disponuje skutečně bohatou slovní zásobou, ale tak nějak to hezky nekrkolomně plyne a člověk se nemůže dočkat, až se ráno probudí a bude se moct zase ponořit do příběhu... Kéž by bylo víc takových knih na světě:)
lacertacz
  1. 3. 2012, 18:25
Kniha se strhujícím začátkem, hlavním hrdinou, se kterým se hned identifikujete, a silným apelem, který vystupuje z knihy a nutí i vás přemýšlet, zda podobně jako hrdina nevystoupit ze zajetých kolejí. Konec otevřený a spíš bezradný, ale dobrý dojem z mimořádné knihy to nemůže potlačit.
modi
  13. 2. 2013, 22:13
… “Kniha - závislost na celý život” - někdy ale může být dávka až příliš silná. A kniha Noční vlak do Lisabonu od Pascala Merciera není už vůbec žádná lehká droga. Do konce by na ni mohlo být varování: ČÍST JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !! Myslím, že se k této knížce budu často vracet, teda jestli budu mít odvahu - zatím to musím rozdejchat ... jasně, že pět hvězdiček ...
tresnulka
  10. 1. 2014, 22:31
Kniha se čte opravdu hezky,nemohla jsem se od ni odtrhnou,akorát jsem čekala jak do dopadne a člověk si může zase domyslet cokoliv:-)