Spisy 1: Hrobka - Příběhy a vize z let 1917-1920

Spisy 1: Hrobka - Příběhy a vize z let 1917-1920

Plus - 2011
ISBN: 978-80-259-0051-2

Plus (2011) 978-80-259-0051-2 224

Souborné beletristické vydání Lovecraftova díla v nakladatelství Plus je pro všechny příznivce moderní literární fantastiky událostí mimořádného významu.
Vychází ve čtyřech svazcích, osu tvoří chronologie vzniku jednotlivých povídek, každý svazek je doplněn poznámkami editora a zasvěceným doslovem. Překladově se vydání opírá o odvážný editorský počin z první poloviny devadesátých let, kdy nakladatelství Zlatý
kůň vydalo ve spolupráci s Českou speleologickou společností téměř celé Lovecraftovo dílo s ilustracemi Káji Saudka.
První svazek Hrobka obsahuje 21 povídek, novel, črt a juvenilií, knihu uzavírá legendární stať Josefa Škvoreckého „Podivný pán z Providence“. (Založil/a: Luczynka)

HPL
  15. 12. 2013, 17:36
No jo, je prostě znát, že jde o rané povídky - tudíž autorovy myšlenky se teprve formovaly - jenomže se jedná o kompletní chronologické dílo, takže kde jinde začít?
Ze všech 5 knih Sebraných spisů jednoznačně nejslabší, nicméně přesto stojí za přečtení.
Neznalec Lovecraftovy tvorby by ovšem jistě měl prvně sáhnout po pozdějších povídkách.
PS: moc se mi líbí ilustrace na vnitřní straně obalu.
Tomáš Fiurášek
  26. 5. 2014, 10:38
Howard Phillips Lovecraft ... můj Bůh, díky kterému jsem opravdu začal milovat tajemno, hrůzu a horor. Člověk, který mne přivedl k hororu jako takovému, a člověk, který mne "donutil" mít veškeré jeho výtisky, které kdy v ČR vyšly v knihovničce!
Takže, abych to shrnul: První díl spisů Lovecrafta je velice povedená kompilace jeho povídek a příběhů. Některé povídky v této sbírce na mne působí až poeticky (např. Bílá loď) a úžasně fantaskně. Povídky, s kterými začínal a které mne opravdu mrazily v zádech ukazovali na autorův obrovský rozhled a důraz na psychickou stránu strachu. Krve se tam ani tak moc nedočkáte, hjako spíše opravdového psychologického hororu a strachu. Za mne rozhodně plný počet hvězdiček, neboť tohoto autora obdivuji a nikdy nepřestanu obdivovat. Skvělé dílo!
eugeene
  7. 9. 2011, 21:57
Troufám si vložit do přečtených, ale přečetl jsem jen cca třetinu. Abych pravdu řekl, ani jeden příběh z toho, co jsem přečetl mě moc nenadchl, takže jsem to vzdal a dávám ***
Methat
  30. 10. 2015, 0:06
That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.

Áno, kniha je vyrobená fantasticky, obálka je krásna, pevný obal, výstižné ilustrácie medzi poviedkami a konečne si človek môže prečítať chronologicky poviedky a diela slávneho spisovateľa hororu. Za to by si kniha zaslúžila absolútne hodnotenie, no ja chcem byť objektívny. Veľmi veľa poviedok ma z tejto prvej zbierky naozaj nebavilo. Autor ako inšpiráciu vo väčšine prípadov používal svoj sen, takže sa poviedky zdajú a aj čítajú ako mlhavé príbehy, ktoré po prebudení (prečítaní poviedky) zabudnete. Vypíšem poviedky, ktoré ma z tejto zbierky bavili: Za stěnou spánku, Starý poděs, Výpověď Randolpha Cartera (TOP), Strom, Z neznámého světa, Chrám a Obrázek v domě, takže ich nebolo málo. Skutočne dobre sa mi čítal posledný text od Josefa Škvoreckého, ktorý nám životopisne predstavil Lovecrafta. Našiel som tam veľa zaujímavostí o autorovi.

A pár slov na záver:
"Lovecraft nebol veľký spisovateľ, ale vo svojom, vedome obmedzenom žánri sa snažil byť čo najlepší. Skutočnosť, že toľko rozdielnych ľudí ho milovalo, niečo vypovedá o človeku a jeho literatúre."
Ferry919
  14. 12. 2012, 11:35
Na povídkách bylo znát, že to je autorova raná tvorba, ale přesto našlo se zde několik povídek, které stály za přečtení.
Rezaria
  9. 11. 2016, 20:42
Není snadné objektivně hodnotit knihu, kterou má člověk prostě rád, i když není dobrá. Většina povídek v knize je špatných, jejich motivy banální, je zde spousta rozsáhlých popisů, často jsou zbytečně dlouhé a mají předvidatelné konce. Některé jsou těžkým zklamáním (koukám na tebe, Dagone). I tak je tu pár vážně dobrých kusů, které ač nejsou závratně skvělé, zanechají hlubší dojem a vyvolají mrazení v zádech (Chrám, Výpověď Randolpha Cartera, Nyarlathotep). Plus je samozřejmě krásné zpracování, ilustrace a fakt, že souborné vydání jeho díla byl prakticky můj splněný sen. Jak jsem již řekla, mám tu knihu ráda, takže proto plný počet.