Vlad - poslední zpověď

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-755-4

Jota (2010) 978-80-7217-755-4 456

Románový příběh skutečného Drákuly

DRÁKULA. Jméno, které v nás vyvolává představu hrůzy, zvrhlosti a temné smyslnosti.
Skutečný Drákula byl však stejně fascinující jako děsivý a jeho životní příběh plný rozporů není příběhem nějaké nestvůry, ale příběhem člověka.
Nepřátelé mu přezdívali „Tepeš“ — Napichovač. Stal se z něj národní hrdina.V zimě roku 1431 se narodil transylvánskému knížeti a otec ho pokřtil jménem „Vlad“, mezi lidmi se mu ale začalo říkat „Drakův syn“. V dějinách proslul jako Drákula. Tento román vypráví o skutečném životě muže, jenž se stal předlohou světoznámého mýtu. Vypráví o princi, válečníkovi, milenci, mučiteli, bojovníkovi a v neposlední řadě hrdinovi.
Jeho pozoruhodný život překypuje vášní. Několik let byl zajatcem Turků, prošel mučením, bitvami, vítězstvím i zradou, ale až při svém posledním tažení, pod prapory Draka a Kříže, našel vykoupení za své nesčetné hříchy. (Založil/a: bokul)

C. C. Humphreys C. C. Humphreys

janeicka
  22. 12. 2013, 8:23
Hodně zajímavý historický román, který mě ihned zaujal netradičním stylem vyprávění - o Vladovi Napichovači se dozvídáme z úst jeho nejlepšího přítele, bývalé milenky a jeho zpovědníka. Vladův život rozhodně nebyl jednoduchý, v mládí byl vězněn jako rukojmí u Turků, což ho následně poznamenalo na celý život a po návratu domů nastolil hrůzovládu, která po nějakém čase vedla k pozvednutí Valašska. Rovněž nečekaný závěr, který nebyl moc podle historie, ale u tohoto románu mi kupodivu nevadil, proto plný počet a rozhodně doporučuji ;-)
alča87
  14. 9. 2013, 17:42
Fascinující příběh o skutečném Drákulovi. Sice byl Drákula "Napichovač", ale hlavně to byl člověk. Poutavý příběh, který Vlada Drákulu neodsuzuje ani neopěvuje, z příběhu je cítit, že autor na něm opravdu pracoval a zjišťovat vše o době ve které Drákula žil a bojoval.
Sice dnes nebojujeme s Turky, ale muslimové naše životy ovlivňují bezesporu do dnes. Drákulův syn pouze hájil křesťanskou Evropu, bohužel ale tvrdou rukou.
teola
  22. 6. 2013, 16:44
Přiznám se, že tato kniha to u mě měla jednoduché - postava Vlada mě vždy zajímala a uchvacovala. C. C. Humphreys je zdatný vypravěč - román jsem doslova zhltla, pohltil mě a nepustil až do samotného závěru. Právem se řadí k mým nejoblíbenějším knihám.
Casey
  2. 2. 2015, 10:07
Právě jsem knihu dočetl a mám z ní rozporuplné pocity. Vzhledem ke komentářům jsem očekával historický román se spoustou krve a brutality... jak jsem byl překvapen, když se v první půlka točila kolem Vladova mládí, kde na mě bylo až moc citu a lásky (a nepřebilo to ani opravdu podrobné popisování mučení a narážení na kůl). Asi ne náhodou jsou z této knízky uchváceny hlavně ženy (soudě podle těch komentářů), ale na mě byla první půlka zkrátka až moc uhlazená a zaláskovaná. Naproti tomu, co autor předvedl ke konci, resp. od druhé půlky, to bylo úplně z jiného soudku. To bylo přesně to, co jsem od knížky očekával a doslova jsem to zhltnu, nešlo jinak. Vlad Drákula - legenda, nelítostný panovník a hlavně těžko ho zabít :-) Rád bych dal 3 a 1/2 hvězdicky, ale to tu nejde, takže dávám 4, ale s mínusem :-)
snedy
  29. 8. 2013, 14:58
Škoda, že samotný Vladův život nepřinesl autorovi možnost o něco monumentálnějšího závěru, jinak se ale nedá téhle knize v podstatě nic vytknout. Když je nadaný autor ochotný provést rozsáhlý výzkum problematiky o které píše a následně vytvořit čtivou, emocemi nabitou, nekompromisní a dost často překvapující knihu, mohou čtenáři jen tleskat a být vděční.
Taťána
  18. 8. 2013, 20:47
Vlada jsem přečetla jedním dechem, jeho příběh byl fascinující, dobrodružný a krvavý. Právě ta brutalita mě zarážela a chvílemi mi bylo až nevolno při podrobném popisu procesu, jak člověka napichují na kůl. Nicméně sonda do duše této osobnosti byla velmi čtivá.
Ginnevra
  10. 11. 2011, 17:36
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla! Vyprávění vás doslova strhne do děje, do doby, prožíváte osudy s postavami tak, až vás na samém konci knihy překvapí názor, který si na vojevodu Dráculu uděláte, názor, za který byste se před přečtením této knihy určitě styděli.
joeblack
  24. 6. 2015, 19:01
V celku zajímavý příběh Drákuly, který pojednává o jeho dětství, které strávil v Tureckém zajetí, až po jeho kruté metody a vojevůdské schopnosti. Na plný počet hvězdiček to určitě není, ale na čtyři hvězdy toto dílo u mě dosáhlo.