Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Tajemný Egypt

80%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Tajemný Egypt

Podtitul: kořeny hermetické moudrosti


Autor:
Originální název: Das esoterische Ägypten
Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Nejnovější vydání:
Paseka - 2002
ISBN: 80-7185-436-0
Počet stránek: 219
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 6x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2002) 80-7185-436-0 219

Přes sílící proud vědeckých informací o starém Egyptě přetrvává představa Egypta jako tajuplné země. Egypt stále přitahuje mnohé, pro něž jsou výsledky vědeckého bádání až příliš racionální. Jeden z největších soudobých znalců staroegyptského náboženství, jazyka a kultury se v této knize zabývá právě tímto "druhým Egyptem" – staroegyptskými kořeny astrologie, alchymie, ale také hermetismu a gnosticismu, rozšířením kultů božstev Isidy a Osirida, vlivem staroegyptských náboženských představ na křesťanství, renesanční učence, rosekruciány, svobodné zednáře a další tajné společnosti
(www.databazeknih.cz) (Založil/a: Veronika)

(více)  

Štítky

více  
Erik Hornung Erik Hornung
*28.01.1938


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jan.S.Harold
60% 60% 60% 60% 60%
  15. 11. 2014, 11:16
V Evropské kultuře můžeme rozeznat (mimo jiné) dva tradiční proudy, které utvářejí naše vztahování ke světu (tak jako utvářely antiku, ze které to máme): egyptský a babylonský. Hornungova práce je docela sympatickým pokusem o zmapování jednoho z nich. Nutno říct, že jenom pokusem. Je dobře vidět, že tam, kde je Hornung kompetentní (tj. v egyptologii a starověké historii), je kniha výborná, přehledná, dobře strukturovaná. Jakmile se ale pustí do moderní doby, tak se mu to zbortí a plácá páté přes deváté, vyjmenovává (mnohdy docela chaoticky) různá, třeba i dávno překonaná, klišé, a prostě se v tom topí.
Jako plus vidím snahu extrahovat z egyptského vidění světa určité jádro, kterým pak posuzuje, co v moderním myšlení egyptské je, nebo není. To může být zajímavý základ pro hlubší analýzu, které se třeba jednou chopí někdo v těch moderních proudech erudovanější. Jako takové „první vykopnutí“ k tématu je to dobré.
Slabinou je překlad, který poučený není a místy úplně zatemňuje smysl, jak terminologicky (občas bylo fakt náročný rozklíčovat, o čem konkrétním se mluví, a pak sem jen valil bulvy... a romantiku z romantismu může udělat opravdu jen jazykový fajnšmekr :D ), tak jazykově-gramaticky (místy mi opravdu dalo zabrat, než jsem rozpoznal aspoň přibližný smysl sdělení, skoro jsem měl tendenci si domýšlet, co tam tak asi zhruba mohlo být německy, abych to pochopil)... Asi si zkusím příležitostně pořídit originál, abych si napravil některé dojmy z četby (synovci Donalda Ducka, NOTYKURVAVOLE!!!).
Myrddin33
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 8. 2014, 22:18
Myslím, že na těch 185 stran samotného textu nešlo vtěsnat větší množství informací. Erik Hornung nám předkládá vynikající knihu, ve které i člověk, který se o obor zajímá nalezne mnoho nového, protože záběr, který je zde zahrnut je neuvěřitelný. Ve své podstatě se čtenář dostane z minulosti až do současnosti a pojítkem je Egypt-hermetismus-lidstvo. Nesmírnou fascinací je celá propojenost, o které mnohdy člověk ani netušil (viz. tajné spolky).
Skvěle také hodnotím autorův přístup k nashromážděným datům a celkově k jeho posuzování zdrojů. Musím říci, že mě autor několikrát donutil k hlubokému posouzení mého názoru na "Starověký Egypt". Jediné, co bych knize mohl vytknout je pro mě nedostatečné zpracování bibliografie, ale na druhou stranu je mi jasné, že s tak ohromným materiálem, který autor využil by kniha byla minimálně dvojnásobná.
A tak ji mohu jen a jen doporučit a doufat v další inspirativní práce tohoto zajímavého egyptologa.