Originální název: Appointment with Death

Knižní klub - 2003
ISBN: 978-80-242-1820-5

Knižní klub (2003) 978-80-242-1820-5 227
Lidové nakladatelství (1970) 214

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se staneme svědky střetnutí staré despotické ženy a jejích dětí, kteří jsou k sobě připoutáni vzájemnou nenávistí. Nakonec dojde k nevyhnutelnému - k tragické smrti matky Vyvstává otázka - přirozená příčina, nebo vražda? Dospělé děti měly tisíc a jeden důvod přát si matčinu smrt. Ostatně ani náhodní spolucestující nejsou bez podezření. Hercule Poirot nemá lehkou situaci: do čtyřiadvaceti hodin musí dát policii rozluštění. Jako vždy však chce odhalit celou pravdu, nikoliv pouze pachatele.

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

vladislaus
  18. 5. 2013, 9:24
Řekl bych, že je to jedna z lepších detektivek Christie, i když celá americká rodina sdružená kolem později zavražděné staré matky, mi byla krajně nesympatická. Vyvrcholení samozřejmě představuje závěrečné Poirotovo vyřešení případu.
janeicka
  9. 3. 2014, 11:15
Velmi povedený příběh z pera Agathy Christie, který nás zanese až do skalního města Petra. Zde je zavražděna sadistická starší dáma, z jejíž vraždy jsou podezřelé její již dospělé děti, které tyranizovala a držela si je stále u sebe jako ve vězení. Geniální mi přišla druhá polovina knihy, kdy Poirot v každé kapitole vyslýchá jednoho účastníka zájezdu do Petry za druhým, až vše vygraduje v poslední kapitole tradičním shromážděním všech možných pachatelů, které Poirot jednoho za druhým obviní a zase zprostí viny, až se dostane k finálnímu pachateli.

Musím vřele doporučit i nejnovější filmové zpracování, při kterém měli sice scénáristé hodně volné ruce a naložili s knižní předlohou poněkud volněji, ale i tak má knižní příběh i ten filmový své osobité kouzlo :-)
zoro2
  6. 8. 2015, 22:29
Detektivky s Poirotem mám rád a ani v tomto případě jsem nebyl zklamán - rychlé plynutí děje, zajímavá zápletka a rozuzlení až v samotném závěru. Zatím první netelevizní setkání s Agathou a rozhodně ne poslední.
miiichalka
  15. 5. 2012, 12:32
80%. Zajímavá zápletka, sympatičtí protagonisté, příjemné prostředí a do toho zase jeden téměř dokonalý zločin :)
Raggen
  27. 6. 2012, 7:36
Souhlasím s uživatelkou miiichalka - celý příběh na mě působil dobře, krásně se četl a na odhalení člověk čeká až do posledních stránek... Líbilo se mi i následné nahlédnutí do budoucnosti rodiny...
dollyk
  9. 9. 2016, 23:56
Obsahuje spoiler spoiler První polovina byla skvělá, nádherně propracované postavy, prostě boží. Druhá, kdy Poirot vyšetřuje už je trochu slabší, ale to je asi dáno statičností té scény. Jde o vradu kruté despotické tiranky, která dříve pracovala jako bachařka a poté se výhodně vdala. Manžel umřel, ona zdědila majetek i jeho děti, které jsou na ní finančně závislé. Její jedinou kratochvílí je trápit a tiranizovat lidi. Že ji někdo zabije, je jasné, ale bude to její rodina, mladá lékařka zamilovaná do jednoho ze synů, nebo někdo úplně jiný z její minulosti? Bavil jsem se, ale třeba vraždy podle abecedy jsou daleko lepší. Však jsou v textu také zmíněny.
Anetka601
  18. 7. 2011, 20:12
Má první přečtená kniha od Agathy Christie. Čekala jsem více propracovaný děj. Možná je to tím, že jsem odrostlá na filmech s Poirotem. Každopádně určitě nezůstane poslední přečtená.