Jackova černá kniha

Originální název: Jack’s black book

BB art - 1999
ISBN: 80-7257-098-6

BB art (1999) 80-7257-098-6 151

Spisovatelovým úkolem je proměňovat své nejhorší zážitky na peníze. Tak zní nové motto Jacka Henryho, a je-li na něm něco pravdy, bude Jack neuvěřitelně zazobaný ještě před tím, než dokončí školní docházku. Jeho život je totiž nabit těmi nejhoršími zážitky, jaké si jen dokážete představit. V průběhu šesti měsíců, které zachycuje tato kniha, je Jack napaden uprchlým vězněm v plavkách, potupen nádhernou akvabelou, zpacká test inteligence, nechá si potetovat palec u nohy, málem propadne z dílen a svého mrtvého psa musí vykopat ne jednou, ale dokonce dvakrát. A to není zdaleka všechno. Stále však platí slova recenze první knihy Jacka Henryho převzaté z časopisu School Library Journal: "Jack je 'ten, kdo přežil', obyčejný kluk, který sice žije v šíleném světě, ale jeho srdce a hlava jsou v naprostém pořádku." Jack se sice na konci knihy netopí v penězích, ale zato poznává, že v životě se nejedná jen o peníze, a že všechno zlé je k něčemu dobré. Spisovatel se při popisování tragikomických příhod Jacka Henryho inspiroval svými vlastními zážitky z mládí, které prožil na Floridě a na karibském ostrově Barbados. Nyní žije se svou ženou a dcerou v Albuquerque v Novém Mexiku. (Oficiální anotace) (Založil/a: Gereth)

Jack Gantos Jack Gantos
*02.07.1951

soniaf
  28. 12. 2011, 6:08
Kniha není tolik akční jako předcházející díl Jack v ráji a spíše se řeší společenské a první milostné vztahy, Jackova budoucnost a jeho touha stát se spisovatelem. Nicméně způsoby, jakým chce Jack dosáhnout všech svých cílů, se míjejí účinkem. Kniha je vtipná jako předchozí díly, ale končí dost otevřeně a trochu mě mrzí, že nejsou další díly, aby série končila nějak jednoznačně. Jack Henry je jednoznačně srdcová záležitost, možná i proto hodnotím knihy o něm tak kladně, ale i bez mého subjektivního názoru, po stránce obsahové a slohové, mi prijsou knihy pana Gantose docela dobré, zvláště tedy pro mládež, kterým jsou jeho knihy určeny.