Marie Terezie

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Ikar - 2006
ISBN: 80-249-0680-5

Ikar (2006) 80-249-0680-5 423

Když Marie Terezie v listopadu 1780 zemřela, našel se v její pozůstalosti zajímavý záznam, v němž je uvedeno, že její šťastné manželství s císařem trvalo 29 let - "tedy 335 měsíců, 1540 týdnů, 10 781 dní, 258 774 hodin". To spočítala vášnivě milující žena a doufala ve shledání. Několik dnů před svou smrtí se Marie Terezie ohlíží zpátky -- a vypráví, jak všechno začalo. Malé Rézince bylo teprve šest let a ještě zdaleka nebyla žádoucí dědičkou, když do jejího života v roce 1723 poprvé vstoupí patnáctiletý princ lotrinský. Ještě nikdo netuší, že z tohoto dětského horování pro Františka Štěpána jednou vznikne velká vášnivá láska jejího života. O třináct let později, po letech politických intrik a mocenských her, může habsburská dědička trůnu konečně říci lotrinskému princi své ano. Následuje mnoho dobrých let. Z chudého Lotriňana bez země se stane římskoněmecký císař František I. A když v roce 1740 zemře Karel VI, otec Marie Terezie, stane ve 23 letech jeho nástupkyní. Vede války, vyjednává, vládne a reformuje. Není jen manželkou císaře, ale taky arcivévodkyní Rakouskou, královnou Uher a Čech -- a matkou šestnácti dětí! František I. ale zůstane mužem ve stínu své ženy. Jak se s tím vyrovnával? Marie Terezie vzpomíná... (Založil/a: lola_)

Ariko
  13. 9. 2014, 22:40
Pamatuji si jízdy vlakem z vysoké školy, které jsem trávila s Marií Terezií. Do čtenářského deníku jsem si dokonce vypisovala jména jejích dětí jak šli za sebou a žasla jsem.
Bruffie
  30. 8. 2014, 19:57
I Marie Terezie byla mladá, štíhlá dívka s city a představami patřícími k jejímu věku,
ačkoliv se to třeba nezdá . Nevím, nakolik je příběh pravdivý a jestli nepřevažuje fikce, ale doba a okolnosti, které utvářely její život a rozhodnutí, nemohly jistě zcela umlčet srdce ženy, která měla ráda svoji rodinu ...
KikinaTina
  27. 2. 2014, 20:07
Životopis Marie Terezie vsazený do poutavého románu, který ať už věrně či méně věrně zobrazuje život neobyčejné ženy.
lola_
  31. 1. 2011, 18:00
Velmi čtivá kniha, díky ní se pozměnil můj pohled na Marii Terezii, kterou jsem si dříve vybavovala z učebnic pouze jako korpulentní dámu obklopenou dětmi.