Originální název: Blink.The Power of Thinking Without Thinking

ISBN: 978-80-265-0381-1

BizBooks (2015) 978-80-265-0381-1 248
Dokořán (2007) 978-80-7363-097-3 246

Jak myslet bez přemýšlení

Zdánlivě nevědomou schopnost bleskového rozhodnutí lze kultivovat a může se jí naučit každý.
Na příkladech ze života lidí různých profesí autor čtivou formou ukazuje sílu i úskalí instinktivních rozhodnutí a přibližuje složité myšlenkové procesy, které za nimi stojí. Opírá se přitom o experimenty a výzkumy, které dokládají, jak pracuje ta část mozku, nazývaná adaptivní nevědomí. Studium těchto procesů je novým oborem psychologie. Mžikem, tedy v prvních dvou vteřinách učiněné rozhodnutí, je v nevědomí dokončeno dlouho před tím, než si ho připustíme vědomě. Přitom může být stejně dobré jako rozhodnutí učiněné opatrně a rozvážně. Chceme-li být při rozhodování úspěšní, musíme škrtat, vyloučit méně důležité informace a znát své vlastní myšlení. (Založil/a: tvmaniak)

Malcolm Gladwell Malcolm Gladwell
*03.10.1963

Bonolennes
  14. 11. 2011, 12:59
Vždycky mě fascinovaly způsoby, jakými se lidé rozhodují. Autor této knihy jde ale ještě dál: odhaluje skutečnost toho, že se rozhodujeme mnohem dřív, než si to vůbec uvědomujeme. Na konkrétních příkladech a skutečných událostech ukazuje, co se děje v naší mysli během několika vteřin. Upozorňuje, jak lidský mozek funguje, co se týče myšlení (nebo bleskového myšlení); svá tvrzení podkládá různými studiemi, rozhovory, příběhy. Vskutku neobyčejná kniha, která Vám možná pomůže otevřít oči a uvědomit si to, jak se i vy rozhodujete v každodenním životě, aniž byste si to uvědomovali. Pokud však čekáte jakýsi návod, jak se naučit bleskově myslet nebo nepoddávat se prvním dojmům, budete zklamaní. Přesto už jen samotné uvědomění si těchto procesů je dobrým krokem k úspěšné sebereflexi.